XAU/USD مقاومت هفتگی نزدیک به 1800 دلار را در برابر دلار ضعیف تر نشان می دهد


  • قیمت طلا پس از جهش به پایین‌ترین حد یک هفته‌ای در روز قبل، به بالاترین حد روزانه خود رسید.
  • در بحبوحه کسادی بازارهای پایان سال و داده‌های ضعیف‌تر ایالات متحده، دلار آمریکا حرکت بهبود را از پایین‌ترین سطح شش ماهه کاهش داد.
  • به نظر می رسد شاخص قیمت اصلی PCE ایالات متحده کلیدی برای معامله گران XAU/USD در میان نگرانی های تندرو فدرال رزرو باشد.
  • عناوین مختلف از چین، تقویم سبک در جاهای دیگر به نفع خریداران طلا است.

قیمت طلا (XAU/USD) به سمت 1800 دلار افزایش یافت و تا زمان چاپ به بالای 1795 دلار رسید، زیرا کاهش دلار آمریکا به خریداران طلا اجازه می دهد تا در اوایل روز دوشنبه کنترل خود را حفظ کنند. با انجام این کار، این فلز درخشان بهبود روز گذشته را از پایین‌ترین سطح هشت روزه خود در میان یک هفته پایانی کند، به هفته کسل‌کننده احتمالی افزایش می‌دهد.

با این اوصاف، شاخص دلار آمریکا (DXY) اولین زیان روزانه را در سه سال نشان می‌دهد که با کاهش 0.18 درصدی در طول روز نزدیک به 104.58، در میان خوش‌بینی محتاطانه در بازار، که به نوبه خود گاوهای XAU/USD را برای بازگشت آزار می‌دهد.

در انجام این کار، DXY تلاش می کند تا اظهارات اخیراً جنگ طلبانه لورتا مستر، رئیس فدرال رزرو کلیولند و جان ویلیامز، رئیس فدرال رزرو نیویورک را توجیه کند. دلیل آن را می‌توان به چاپ‌های ضعیف روز جمعه از PMI اولیه ایالات متحده برای ماه دسامبر و همچنین افزایش 0.50 درصدی نرخ بهره توسط فدرال رزرو مرتبط دانست.

در جاهای دیگر، ترس از رکود، خرس طلا را روی میز نگه می‌دارد، زیرا بانک‌های مرکزی جهانی از تعصب جنگ‌طلبانه خود در بحبوحه ترس از تورم بالاتر دفاع می‌کنند. علاوه بر این، نگرانی‌های متفاوت پیرامون بهبود چین در شرایط کووید نیز گاوهای XAU/USD را به چالش می‌کشد.

به‌منظور آینده، هزینه‌های مصرف شخصی اصلی ایالات متحده (PCE) – شاخص قیمت که انتظار می‌رود 4.6 درصد سالانه و 5.0 درصد قرائت‌های قبلی باشد، برای معامله‌گران طلا مهم خواهد بود، زیرا همان شاخص تورم ترجیحی فدرال رزرو است.

تحلیل تکنیکال قیمت طلا

طلا در تلاش برای دفاع از جهش از تلاقی حمایت 1780 دلاری است که شامل 100-SMA و خط روند صعودی پنج هفته ای است.

با این حال، سیگنال های MACD صعودی و RSI (14) قوی تر، خریداران طلا را امیدوار به عبور از خط مقاومت نزولی یک هفته ای، در حدود 1800 دلار می کند.

با این حال، یک خط روند صعودی از 15 نوامبر، نزدیک به 1830 دلار در زمان مطبوعات، برای خریداران طلا یک مهره سخت خواهد بود.

از طرف دیگر، شکست نزولی از تلاقی حمایت 1780 دلاری می تواند به سرعت قیمت طلا را به سمت پایین ترین سطح ماهانه نزدیک به 1765 دلار بکشاند.

پس از آن، یک منطقه حمایت افقی شش هفته ای در اطراف 1720 دلار می تواند خرس های طلا را قبل از برجسته کردن آستانه 1700 دلار به چالش بکشد.

قیمت طلا: نمودار چهار ساعته

روند: انتظار صعودی محدود


منبع: https://www.fxstreet.com/news/gold-price-forecast-xau-usd-pokes-weekly-resistance-near-1-800-on-softer-us-dollar-202212190123