XAU/USD به کمتر از 1930 دلار در PMI بهتر از حد انتظار ایالات متحده سقوط کرد


  • قیمت طلا روز سه شنبه پس از انتشار آمار PMI آمریکا 0.50 درصد کاهش یافت.
  • شاخص‌های سرمایه‌گذاری جهانی S&P ایالات متحده در محدوده انقباضی باقی ماندند، اما به نظر می‌رسید که به پایین‌ترین حد خود رسیده‌اند.
  • همانطور که CME FedWatch Tool نشان می دهد، انتظار می رود فدرال رزرو ایالات متحده نرخ ها را 25 bps افزایش دهد.
  • تجزیه و تحلیل قیمت طلا: در عقب نشینی قبل از از سرگیری روند صعودی آن.

قیمت طلا پس از رسیدن به بالاترین رقم 9 ماهه جدید در 1942.51 دلار تلاش می کند تا به صعود خود ادامه دهد و به منطقه 1930 دلاری عقب نشینی می کند، زیرا وال استریت آماده می شود تا با نرخ پایین تری باز شود. عواملی مانند انگیزه کاهش ریسک و کاهش زیان های قبلی به دلار، بر XAU/USD تاثیر می گذارد. بنابراین، XAU/USD با قیمت 1928.39 دلار مبادله می شود.

ریسک گریزی زیربنای دلار آمریکا است

بازار سهام نقدی ایالات متحده برای باز شدن کمتر آماده است. محرک اصلی XAU/USD تاکنون دلار آمریکا (USD) بوده است، که بر اساس شاخص دلار آمریکا (DXY)، که ارزش دلار را در مقابل سبدی از شش ارز ردیابی می کند، در حدود 102000 واحد پولی است. و تا کنون 0.13% افزایش یافته و به 102.150 رسیده است. در مقابل، بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده، یعنی نرخ اسکناس 10 ساله، که معمولاً بر قیمت طلا تأثیر می گذارد، بدون تغییر در 3.532 درصد است.

شاخص‌های PMI جهانی S&P ایالات متحده بهتر از حد انتظار بود که بر قیمت طلا تأثیر گذاشت

سند اقتصادی ایالات متحده PMI ژانویه را که توسط S&P Global فاش شده است، نشان می دهد که PMI خدمات به 46.6 در مقابل 44.7 مورد انتظار می رسد، در حالی که تولید 46.8 در مقابل برآورد 46.2 افزایش یافته است. S&P Global Composite که هر دو شاخص را اندازه گیری می کند، 46.6 افزایش یافت که بالاتر از رقم 45 پیش بینی شده بود. حتی اگر فعالیت تجاری ایالات متحده در قلمرو انقباضی باقی بماند، روند نزولی تعدیل شد.

نگرانی این است که نه تنها این نظرسنجی نشان دهنده رکود در فعالیت های اقتصادی در ابتدای سال است، بلکه نرخ تورم هزینه نهاده ها در سال جدید تسریع یافته است که تا حدی به فشارهای دستمزد رو به بالا مرتبط است، که می تواند منجر به افزایش قیمت شود. کریس ویلیامسون، اقتصاددان ارشد تجاری در S&P Global Market Intelligence، در بیانیه‌ای گفت: سیاست‌های فدرال رزرو با وجود افزایش ریسک‌های رکود، تشدید تهاجمی‌تر است.

پس از انتشار داده های ایالات متحده، XAU/USD به افزایش زیان خود به سمت منطقه 1920 دلاری ادامه می دهد.

فدرال رزرو آمریکا در هفته های آینده نرخ بهره را 25 واحد در ثانیه افزایش می دهد

گذشته از این، فدرال رزرو ایالات متحده (فدرال رزرو) اولین نشست سیاست پولی خود را از 31 ژانویه تا 1 فوریه برگزار خواهد کرد که در آن بانک مرکزی ایالات متحده تخمین زده می شود که نرخ بهره را 25 واحد در ثانیه افزایش دهد که باعث افزایش نرخ صندوق های فدرال (FFR) می شود. در محدوده 4.50٪ – 4.75٪. ابزار CME FedWatch Tool، شانس افزایش 25 bps را 96.6 درصد است که هشت روز آینده دارد. برای جلسه مارس، معامله گران انتظار دارند که فدرال رزرو نرخ بهره را به محدوده 4.75٪ – 5.00٪ افزایش دهد. کاهش رشد نرخ بهره به دلیل تعدیل تورم در دسامبر، پس از اینکه شاخص اصلی قیمت مصرف کننده (CPI) به 5.7 درصد رسید، پس از رسیدن به اوج در سپتامبر 2022 در 6.6 درصد، تحریک شد.

تحلیل تکنیکال طلا

از دیدگاه فنی، نمودار روزانه XAU/USD نشان می دهد که روند صعودی فلز زرد بدون تغییر باقی می ماند. پس از اینکه شاخص قدرت نسبی (RSI) به شرایط بیش از حد خرید رسید، عقب نشینی مداوم به سمت منطقه 1920 دلاری می تواند مهلتی برای گاوهای XAU باشد. هنگامی که RSI از منطقه فروش بیش از حد خارج می شود، این دلیلی برای از سرگیری روند صعودی خواهد بود. بنابراین، مقاومت اول XAU/USD 1950 دلار و به دنبال آن علامت 2000 دلار خواهد بود. به عنوان یک سناریوی جایگزین، اگر طلا با مشکل مواجه شود، حمایت بعدی آن 1900 دلار و به دنبال آن میانگین متحرک نمایی 20 روزه (EMA) در 1883.75 دلار خواهد بود.


منبع: https://www.fxstreet.com/news/gold-price-forecast-xau-usd-drops-beneath-1930-on-better-than-expected-us-pmis-202301241521