XAU/USD افزایش یافت، اعتماد مصرف کننده ایالات متحده، بازده اوراق خزانه داری چشمگیر است


  • قیمت طلا پس از بیشترین افزایش در سه هفته اخیر به بالاترین سطح هفتگی رسید.
  • بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده بیشترین افت روزانه دلار آمریکا در یک هفته را پشت سر گذاشت و XAU/USD را افزایش داد.
  • خریداران طلا همچنین با کاهش ترس از رکود، امیدواری برای محرک های بیشتر از سوی چین ابراز خوشحالی کردند.
  • با نزدیک شدن معامله گران طلا به مقاومت کلیدی نزدیک به 1820 دلار، داده های ایالات متحده و کاتالیزورهای ریسک بسیار مهم خواهند بود.

قیمت طلا (XAU/USD) در حدود 1820 دلار باقی مانده است زیرا خریداران فلز در اوایل روز چهارشنبه پس از بزرگترین جهش روزانه در سه هفته اخیر نفسی می کشند. با این حال، به نظر می‌رسد که ضعف دلار آمریکا و کاهش ترس از رکود اقتصادی، بر اساس وارونگی منحنی بازده اوراق قرضه خزانه‌داری، قبلاً به نفع گاوهای XAU/USD بوده است. با این حال، روحیه محتاطانه پیش از داده‌های کلیدی ایالات متحده و تحلیل‌های فنی، خریداران شمش اخیر را به چالش می‌کشد.

خریداران طلا، دلار آمریکا را کاهش می دهند

قیمت طلا روز گذشته به شدت افزایش یافت زیرا شاخص دلار آمریکا (DXY) که معیاری برای حرکت دلار آمریکا در برابر شش ارز اصلی است، بیشترین کاهش را در یک هفته گذشته داشت و با 0.67 درصد کاهش در روز به 103.95 رسید در حالی که روند نزولی دو روزه را نشان می داد. با انجام این کار، معامله گران DXY به دلیل آخرین اقدام بانک ژاپن (BOJ) از خرید اوراق قرضه ژاپنی کمتر از ایالات متحده می ترسیدند. شایان ذکر است که ژاپن بزرگترین دارنده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده است و آخرین اقدام به توکیو اجازه می دهد تا وجوه بیشتری را به کشور وارد کند تا اجازه دهد آنها به خارج از کشور جریان پیدا کنند.

بانک مرکزی ژاپن (BOJ) روز گذشته بازارها را تکان داد و با حرکتی غافلگیرکننده به قیمت طلا دامن زد که نشان می‌دهد به دلیل تغییر سیاست، وجوه کمتری به خارج از بازارهای اوراق قرضه ژاپن جریان می‌یابد. بانک مرکزی ژاپن سیاست پولی را بدون تغییر نگه داشت اما باند کنترل منحنی بازده (YCC) را از -/+ 0.25 درصد قبل به -/+ 0.5 درصد افزایش داد.

بازدهی اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده از طریق سیگنال های رکود اقتصادی، به نفع XAU/USD بود.

شایان ذکر است که حرکات بانک مرکزی ژاپن سیگنال‌هایی را به بازار اوراق قرضه ایالات متحده برانگیخت که حاکی از کاهش شرط‌بندی روی کندی اقتصادی بود که به نوبه خود به خریداران طلا اجازه داد کنترل را حفظ کنند. با این حال، همتای 10 ساله بیش از دو ساله افزایش یافت و از این رو وارونگی منحنی بازده را کاهش داد که نشان دهنده ترس بازار از رکود است. لازم به ذکر است که بازدهی خزانه داری 10 ساله آمریکا نزدیک به بالاترین سطح سه هفته اخیر 3.69 درصد است در حالی که کوپن های اوراق قرضه دو ساله تا زمان انتشار در حدود 4.26 درصد محکم تر می مانند.

سرفصل های مرتبط با چین نیز از خریداران طلا استقبال می کنند

به‌عنوان یکی از بزرگترین مشتریان طلا، سرفصل‌هایی حاکی از محرک‌های بیشتر از سوی چین است که عمدتاً به دلیل پیش‌بینی‌های اقتصادی ضعیف بانک جهانی و آمادگی سیاست‌گذاران برای دفاع از اقتصاد است، قیمت‌های XAU/USD را در روز گذشته افزایش داد. با این حال، شایان ذکر است که اخیراً اقتصاد نرم‌تر چین و نگرانی‌های متفاوت پیرامون کووید، خریداران طلا را به چالش می‌کشد.

داده های ایالات متحده، بازده در تمرکز

به نظر می‌رسد که خریداران طلا پس از افزایش اعتماد مصرف‌کننده در ماه دسامبر که انتظار می‌رفت 101.00 در مقابل 100.00 پیش‌بینی شده بود، کمی نفس بکشند. همچنین احتمالاً بررسی گاوهای XAU/USD می تواند آخرین انفعال در بازارهای اوراق قرضه، پس از یک روز پر نوسان، و همچنین فضای فنی است که روند صعودی بیشتر طلا را بررسی می کند. اگر داده های برنامه ریزی شده ایالات متحده موفق به چاپ اعداد بالاتر شوند، دلار آمریکا ممکن است شاهد بهبودی باشد و بنابراین قیمت طلا می تواند عقب نشینی کند.

تحلیل تکنیکال قیمت طلا

با سنگین‌ترین افزایش روزانه از ابتدای دسامبر، قیمت طلا به خط بالایی الگوی نمودار نزولی گوه‌ای افزایشی پنج هفته‌ای نزدیک می‌شود، حدود 1823 دلار تا زمان انتشار.

با این حال، شایان ذکر است که شاخص قدرت نسبی (RSI) که در 14 قرار دارد، نشان می‌دهد که این کالا به دلیل قرار گرفتن در نزدیکی منطقه بیش از حد خرید، صعودی محدود است. در همین راستا، سیگنال های کند از شاخص میانگین متحرک همگرایی و واگرایی (MACD) پیشرفت های بیشتر طلا را به چالش می کشد.

از این رو، قیمت صعودی XAU/USD حداقل در حال حاضر نزدیک به 1825 دلار به نظر می رسد.

با این حال، شکست واضح طلا از مقاومت مذکور، الگوی نمودار نزولی را نادیده می گیرد و می تواند به سرعت فلز گرانبها را به سمت بالاترین قیمت ژوئن نزدیک به 1880 دلار سوق دهد.

در مقابل، همگرایی 21-DMA و خط پایین گوه بیان شده، مهره سختی را برای خرس های طلا، در حدود 1780 دلار ارائه می دهد. با این اوصاف، رقم دور 1800 دلاری می تواند نزولی کوتاه مدت قیمت طلا را محدود کند.

قیمت طلا: نمودار روزانه

روند: انتظار صعودی محدود


منبع: https://www.fxstreet.com/news/gold-price-forecast-xau-usd-grinds-higher-united-states-consumer-confidence-treasury-bond-yields-eyed-202212202337