USD/JPY روند صعودی پنج روزه را به بالای 136.00 بر اساس تولید ناخالص داخلی خوش‌بینانه ژاپن افزایش داد و نگرانی‌های پیش‌فرض آمریکا را کاهش داد.

با نگاهی به آینده، تولید صنعتی ژاپن برای ماه مارس قبل از مجوزهای ساختمانی و شروع مسکن ایالات متحده در ماه آوریل خواهد بود تا تقویم امروز را تزئین کند. با این حال، توجه عمده به به روز رسانی سقف بدهی ایالات متحده و واگرایی فدرال رزرو و بانک مرکزی برای جهت گیری های روشن معطوف خواهد شد.

تحلیل فنی


اشتراک گذاری:

  • USD/JPY پس از رشد قوی تولید ناخالص داخلی ژاپن، از بالاترین سطح روزانه خود عقب نشینی کرد، و در حدود بالاترین سطح دو هفته ای تنبل باقی ماند.
  • شرط‌بندی فدرال رزرو، داده‌های خوش‌بینانه ایالات متحده به نفع خریداران جفت ین است.
  • به نظر می رسد سیاست گذاران ایالات متحده در مورد اجتناب از نکول پس از آخرین مذاکرات سقف بدهی خوشبین هستند.
  • داده‌های سطح دوم ایالات متحده و ژاپن به دنبال سرنخ‌های روزانه هستند، کاتالیزورهای ریسک کلیدی برای مسیرهای روشن هستند.

جدای از تولید ناخالص داخلی ژاپن، امیدهای اخیر به سرمایه گذاری بیشتر توسط شرکت های خصوصی در ژاپن نیز بر جفت USD/JPY تاثیر می گذارد. رسانه ژاپنی یومیوری اشاره کرد که نخست وزیر فومیو کیشیدا قصد دارد به دنبال سرمایه گذاری فعال شرکت های تراشه در ژاپن و همکاری با شرکت های ژاپنی باشد.


منبع: https://www.fxstreet.com/news/usd-jpy-prods-five-day-uptrend-above-13600-on-upbeat-japan-gdp-receding-us-default-fears-202305170014

همچنین بخوانید: تولید ناخالص داخلی ژاپن در سه ماهه اول به 0.4٪ QoQ در مقابل 0.1٪ پیش بینی شده، 0.0٪ قبل بهبود یافته است.

در جاهای دیگر، بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده پس از ثبت یک افزایش قابل توجه افزایش می یابد، در حالی که S&P500 Futures برای مقابله با عملکرد ضعیف وال استریت، سودهای ملایمی را چاپ می کند.

بخوانید:  قراردادهای آتی نفت خام: برخی ادغام محتمل به نظر می رسد

USD/JPY از بالاترین سطح روزانه به 136.35 کاهش یافت، زیرا این روند پنج روزه برنده شده در اعداد رشد مثبت ژاپن منتشر شده در اوایل چهارشنبه منتشر شد. همچنین اعمال فشار نزولی بر جفت فشارسنج ریسک می تواند عقب نشینی دلار آمریکا در میان کاهش ترس از نکول آمریکا باشد. با این حال، جفت ین همچنان بلاتکلیف باقی می‌ماند، زیرا اظهارات تندرو فدرال رزرو (فدرال رزرو) به داده‌های خوش‌بینانه ایالات متحده می‌پیوندد.

USD/JPY می‌تواند تلاش دیگری را برای عبور از سد 200-DMA در حدود 137.10 نشان دهد، مگر اینکه به پایین‌تر از سقف اولیه ماه در اطراف 135.50 سقوط کند.

اخیرا، آستن گولسبی، رئیس بانک مرکزی شیکاگو و رافائل بوستیک، رئیس فدرال رزرو آتلانتا، در کنفرانسی به میزبانی بانک فدرال رزرو آتلانتا، با اشاره به مشکلات تورم، از اقدامات جنگ طلبانه بانک مرکزی ایالات متحده دفاع کردند. پیش از این، توماس بارکین فدرال ریچموند در مصاحبه ای با فایننشال تایمز (FT) گفته بود که اگر تورم ادامه یابد، یا خدای ناکرده شتاب بگیرد، هیچ مانعی در ذهن من برای افزایش بیشتر نرخ ها وجود ندارد. در همین راستا، لورتا مستر، رئیس فدرال رزرو کلیولند، گفت: «فکر نمی‌کنم هنوز در آن نرخ باقی مانده باشیم.»

در جای دیگر، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا و کوین مک کارتی، جمهوری خواه ارشد کنگره، در عرض یک ساعت به پایان رسید و انتظارات از پیشرفت مثبت را به عنوان رهبران کنگره افزایش داد. به دنبال این خبر، رویترز به نقل از داده‌های S&P Global Market Intelligence، در حالی که کاهش اسپرد یک ساله سوآپ پیش‌فرض اعتباری ایالات متحده (CDS) را از 164 واحد پایه (bps) به 155 واحد در ثانیه نشان می‌دهد. در این خبر آمده است: اسپردهای CDS پنج ساله از 72 واحد در روز دوشنبه به 69 واحد پایه کاهش یافت.

بخوانید:  AUD/USD به سمت 0.6900 کاهش می یابد زیرا سیاست گذاران فدرال رزرو در مورد راهنمایی نرخ ها مخالف به نظر می رسند.

از سوی دیگر، خرده‌فروشی ایالات متحده به 0.4% در ماه آوریل افزایش یافت، از -0.7% قبل (تجدیدنظر شده) در مقابل 0.7% مورد انتظار. مهمتر از همه، گروه کنترل خرده‌فروشی برای ماه مذکور پیش‌بینی‌های بازار 0.0% و -0.4% را با رقم واقعی 0.7% پیش‌بینی کرد، در حالی که Retail Sales ex Autos با 0.4% تخمین‌های MoM برای آوریل ¸ پیشی گرفت و از -0.5% قبل پیشی گرفت. علاوه بر این، مامان تولید صنعتی ایالات متحده در ماه آوریل به 0.5٪ در مقابل انتظارات برای چاپ رقم 0.0٪ افزایش یافت.

لازم به ذکر است که مقامات بانک ژاپن (BoJ) از سیاست پول آسان دفاع کرده اند و از این رو واگرایی سیاست پولی بین فدرال رزرو و BoJ را دست نخورده نگه داشته اند که به نوبه خود قیمت های USD/JPY را افزایش می دهد.

رشد اقتصادی ژاپن 0.4 درصد در مقابل 0.1 درصد پیش بینی شده و 0.0 درصد قبل، بر اساس قرائت اولیه از ارقام سه ماهه اول (Q1) تولید ناخالص داخلی (GDP) 2023 بود. پس از انتشار داده ها، یک مقام دولت ژاپن گفت: “تولید ناخالص داخلی سه ماهه اول ژاپن اولین افزایش QoQ را در سه فصل اخیر به ثبت رساند.”