GBP/USD به دلیل داده‌های ضعیف بریتانیا و دلار قوی آمریکا به زیر 1.2000 سقوط کرد.


  • دلار آمریکا با شروع سال 2023 تقویت می شود، زیرا شاخص دلار آمریکا بیش از 1 درصد رشد می کند.
  • S&P Global PMI بدون تغییر بود، اگرچه در محدوده انقباضی باقی ماند.
  • فعالیت‌های تولیدی در بریتانیا برای پنجمین ماه متوالی کاهش می‌یابد و بر ترس از رکود در بریتانیا افزوده است.

پوند استرلینگ (GBP) پس از سقوط به میانگین متحرک نمایی 100 روزه (EMA) برخی از ضررهای قبلی خود را در برابر دلار آمریکا (USD) کاهش داد و به پایین ترین سطح روزانه 11899 رسید. با این وجود، جهش کوتاه مدت بود، حتی اگرچه GBP/USD به رقم 1.2000 صعود کرد اما در روز منفی باقی ماند. در زمان نگارش این مقاله، GBP/USD در 1.1985 معامله می شود که کمتر از قیمت افتتاحیه آن 0.48٪ است.

دلار آمریکا ثابت و PMI ضعیف انگلیس بر پوند/دلار آمریکا تأثیر گذاشت

با بدتر شدن احساسات، وال استریت کاهش می یابد. شاخص سهام شرکت S&P Global Manufacturing ایالات متحده برای قرائت نهایی دسامبر بدون تغییر در 46.2 بود. سیان جونز، اقتصاددان ارشد در S&P Global Market Intelligence، گفت: «بخش تولید با پایان یافتن سال 2022 عملکرد ضعیفی داشت، زیرا تولید و سفارش‌های جدید با نرخ‌های شدیدتر کاهش یافتند. با کاهش سفارشات داخلی و فروش صادراتی، تقاضا برای کالاها کاهش یافت. شرایط بی‌صدا تقاضا نیز به تعدیل‌های نزولی موجودی سهام منجر شد.»

گذشته از این، جلسه معاملاتی روز سه شنبه شاهد احیای دوباره دلار بود. شاخص دلار آمریکا (DXY)، معیاری برای سنجش ارزش دلار در برابر سبدی از شش ارز، با 1.12 درصد افزایش به 104.653 رسید و به بالاترین حد دو هفته اخیر رسید که باد مخالف پوند/دلار آمریکا بود.

در جبهه بریتانیا، شاخص PMI تولیدی، که توسط S&P Global/CIPS فاش شده است، به پایین ترین سطح 31 ماهه خود یعنی 45.3 سقوط کرد و همچنان به روند نزولی خود ادامه داد، زیرا از 46.5 نوامبر عقب بود. باید گفت که این شاخص برای پنج ماه متوالی زیر سطح خنثی 50 باقی مانده است. بررسی گزارش، خروجی، سفارشات جدید، اشتغال، و موجودی، کند شد.

در جاهای دیگر، دفتر اقتصادی ایالات متحده همچنان مشغول انتشار آخرین صورتجلسه فدرال رزرو (فدرال رزرو) در کنار شاخص PMI تولید ISM برای ماه دسامبر است. در جبهه بریتانیا، تاییدیه‌های وام مسکن و وام‌دهی آشکار می‌شود.

GBP/USD سطوح فنی کلیدی


منبع: https://www.fxstreet.com/news/gbp-usd-tumbles-below-12000-on-weak-uk-data-strong-us-dollar-202301031626