G7 قصد دارد سقف قیمت نفت روسیه را در روز چهارشنبه اعلام کند

قیمت نفت برنت امروز به 85 دلار و 80 سنت رسید اما از آن زمان به 87 دلار و 17 سنت رسیده است. نزدیک به پایین ترین سطح ماه سپتامبر است و این یک سطح بزرگ است زیرا اکنون سه هفته دیگر به نشست اوپک باقی مانده است.

این تصمیم در حال حاضر به تعویق افتاده است زیرا محموله های دسامبر از یک ماه پیش شروع به رزرو کردند و از 5 دسامبر اجرایی می شود.

ضعف نفت خام امروز کنجکاو است اما به احتمال زیاد منعکس کننده نگرانی ها در مورد قرنطینه های کووید و برخی فروش های فنی است.

تا کنون، نفت روسیه همچنان در حال خروج است، اما کاهش 1 یا 2 بشکه در روز به بازار جهانی آسیب می رساند، به ویژه با پایان فروش SPR. با اجرایی شدن ممنوعیت واردات اروپا، چیزی که من بیشتر نگران آن هستم، گازوئیل است.

آنچه محتمل است اتفاق بیفتد این است که کشورهای خاورمیانه نفت روسیه را برای مصارف داخلی وارد می کنند و بیشتر نفت خود را صادر می کنند. برای عربستان سعودی، اگر بتوانید 30 دلار ارزان تر از آنچه که می فروشید بخرید، این یک آربیتراژ باورنکردنی است.

سوال بزرگ این است که G7 چه سطحی را تعیین خواهد کرد. قبلاً 60 دلار شناور بود و شاید حتی کمتر. روسیه در حال حاضر نفت را با تخفیف مناسب به برنت می فروشد، بنابراین من 50 یا 55 دلار را رد نمی کنم.

با همه اینها، مطمئناً آخرین افت نفت را وسوسه انگیز می کند.


منبع: https://forexlive.com/news/g7-plans-to-announce-russian-oil-price-cap-on-wednesday-20221118/

سوال بزرگتر این است که روسیه و خریداران نفت آن چه خواهند کرد. روسیه گفته است که آنها را به هیچکس شرکت کننده در این طرح نمی فروشد و یلن آن را بلوف نامید، اما با توجه به اتفاقاتی که در مورد گاز طبیعی افتاده است، چندان مطمئن نیستم.