Factbox- طرح نیجریه برای حذف اسکناس های قدیمی توسط رویترز

بانک مرکزی نیجریه سال گذشته تصمیم گرفت که شروع به گردش اسکناس های 200، 500 و 1000 نایری جدید کند و در اصل تا 31 ژانویه به مردم فرصت داده بود تا از شر اسکناس های قدیمی خود خلاص شوند، که پس از آن تاریخ دیگر ارز قانونی نخواهد داشت.

سیاستمدارانی که معمولاً از ردیابی پول نقد برای دستمزدهای تبلیغاتی استفاده می کنند، این طرح را بسیار سخت گیرانه محکوم کردند.

اهداف

این بانک گفت که می خواهد مقدار نقدینگی در گردش را کاهش دهد تا نقدینگی را بهتر کنترل کند، تورم را مهار کند و به سمت اقتصاد بدون نقد حرکت کند.

شکایات


© رویترز. عکس فایل: زمانی که بانک مرکزی نیجریه اسکناس‌ها را از طریق بانک‌های ابوجا، نیجریه در اختیار عموم قرار می‌دهد، شخصی اسکناس 1000 نایرا را در دست دارد. رویترز/ افولابی سوتونده

نوشته مک دونالد دزیروتو

از نظر سیاسی، این طرح در زمان حساسی انجام شد و انتخابات ریاست جمهوری، کرسی های مجلس ملی، فرمانداران ایالتی و مقامات محلی در اواخر فوریه و مارس برگزار شد.

طرح

تقریباً 85 درصد از 3.23 تریلیون نایرا (7.18 میلیارد دلار) نقدینگی در گردش خارج از بانک ها نگهداری می شد. در ماه ژانویه، بانک مرکزی اعلام کرد که حدود 1.3 تریلیون نایرا از اکتبر به بانک ها سپرده شده است

در اواخر ژانویه، بانک مرکزی این مهلت را تا 10 فوریه تمدید کرد تا افراد بیشتری در جوامع روستایی بتوانند اسکناس های قدیمی خود را مبادله کنند.

لاگوس (رویترز) – دادگاه عالی نیجریه روز چهارشنبه دولت را از طریق بانک مرکزی از پایان دادن به وضعیت قانونی اسکناس‌های قدیمی در روز جمعه پس از اقداماتی برای جایگزینی آنها با اسکناس‌های تازه طراحی شده منع کرد.

کسانی که حساب بانکی داشتند موظف بودند اسکناس های قدیمی خود را به شعبه بانک آورده و مبلغ مربوطه را به حسابشان واریز کنند.

بسیاری از نیجریه ای ها شکایت داشتند که این ضرب الاجل برای کسانی که در مناطق روستایی زندگی می کنند یا در بازارهای غیررسمی کار می کنند بسیار تنگ است.

یکی دیگر از اهداف اعلام شده این تغییر، کاهش تقلب بود زیرا بانک مرکزی می گوید ویژگی های امنیتی جدید اسکناس ها جعل آنها را سخت تر می کند.

از آنجایی که پول نقد تنها 6 درصد از کل عرضه پول نیجریه به 50 تریلیون نایرا را تشکیل می دهد، تحلیلگران تردید داشتند که این عملیات به هدف اعلام شده بانک مرکزی برای کنترل عرضه پول و تورم کمک کند.


منبع: https://www.investing.com/news/economy/factboxnigerias-plan-to-ditch-old-banknotes-2998281

انتظار می رفت میلیون ها نفر از نیجریه ای که حساب بانکی ندارند، به ویژه در مناطق روستایی، اسکناس های قدیمی خود را با اسکناس های جدید در کارگزاران بانکی مبادله کنند.

بانک مرکزی برای دستیابی به هدف خود در کاهش نقدینگی اعلام کرد که از ژانویه به بعد برداشت نقدی هفتگی برای دارندگان حساب های بانکی را به 100000 نیره محدود می کند.

این حکم اندکی پس از آن صادر شد که صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد نیجریه باید تمدید مهلت خود برای مبادله اسکناس‌های قدیمی را به دلیل اختلال در تجارت و پرداخت‌ها ناشی از کمبود اسکناس‌های جدید در نظر بگیرد.