AUD/JPY به زیر 92.50 سقوط کرد زیرا اعتراضات ضد کووید در چین تشدید شد

فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن روز دوشنبه گفت: “برای دولت و بانک ژاپن (BOJ) همکاری نزدیک و واکنش انعطاف پذیر به منظور دستیابی به تورم طولانی مدت و باثبات بسیار مهم است. بر اساس گزارش بلومبرگ، فشارهای تورمی در توکیو پس از ماه ها ضعف ین و افزایش هزینه های انرژی، قدرت خود را نشان داده است. شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) در توکیو به 3.8% در مقابل اجماع 3.6% افزایش یافت. در حالی که CPI اصلی به 2.5٪ در برابر پیش بینی های 2.1٪ افزایش یافت.

جفت AUD/JPY شاهد فروش شدید فعالان بازار بوده است زیرا اعتراضات خانوارها در چین علیه محدودیت‌های Covid-19 اعمال شده توسط مقامات چینی افزایش یافته است. فشارسنج ریسک پس از باز شدن شکاف پایین تا نزدیک به 93.60 به نزدیک 92.50 سقوط کرده است.

  • AUD/JPY با بدتر شدن اعتراضات علیه محدودیت‌های کووید-19 در چین، مانند یک خانه از کارت به نزدیک 92.50 سقوط کرده است.
  • افراد در چین خواستار دموکراسی بر دیکتاتوری هستند.
  • کاهش رشد خرده فروشی استرالیا به اعتراضات مدنی چین در ضربه زدن به دلار استرالیا پیوست.

افراد در حالت خشم و ناامیدی در جاده ها آمده اند زیرا دولت چین مجبور شد اقدامات قرنطینه را برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا لغو کند. اقتصاد بیشترین تعداد موارد کووید-19 را در 26 نوامبر با حدود 40000 ثبت کرد. عموم مردم پرچم‌های قرمز را برای دولت به اهتزاز در می‌آورند و شعارهایی مبنی بر سقوط شی جین پینگ و خواستار دموکراسی علیه دیکتاتوری سر می‌دهند.

در همین حال، کاهش رشد داده‌های خرده‌فروشی استرالیا نیز دلار استرالیا را تضعیف کرده است. داده های اقتصادی در قلمرو منفی 0.2% در مقابل اجماع رشد 0.4% و انتشار قبلی 0.6% قرار گرفتند. کاهش تقاضای خرده فروشی می تواند سیاست گذاران بانک مرکزی استرالیا (RBA) را خوشحال کند زیرا ممکن است فشارهای تورمی پیش رو را کاهش دهد.

تشدید ترس از ریسک مدنی باعث ایجاد عدم اطمینان برای پیش بینی های اقتصادی می شود. اقتصاد چین در حال حاضر با رشد اقتصادی آسیب پذیر مواجه است و اکنون اعتراضات مدنی وضعیت را بدتر خواهد کرد. این باعث ایجاد یک نمایه ریسک در بازارهای جهانی شده است. شایان ذکر است که استرالیا شریک تجاری پیشرو چین است و چشم‌انداز اقتصادی ضعیف‌تر چین می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر دلار استرالیا داشته باشد.


منبع: https://www.fxstreet.com/news/aud-jpy-plummets-below-9250-as-anti-covid-lockdown-protests-in-china-intensify-202211280231

در آینده، داده های شاخص قیمت مصرف کننده ماهانه استرالیا (CPI) در کانون توجه باقی خواهد ماند. داده های اقتصادی بالاتر از 7.5% در مقایسه با انتشار قبلی 7.3% مشاهده می شود. این ممکن است فیلیپ لو، رئیس RBA را مجبور کند تا در تصمیم خود برای تغییر ساختار کاهش نرخ بهره تجدید نظر کند.