یورو/دلار افزایش هفتگی را حدود 1.0600 کاهش داد زیرا بانک مرکزی اروپا، مقامات فدرال رزرو از نرخ های بالاتر برای مهار تورم حمایت کردند.


منبع: https://www.fxstreet.com/news/eur-usd-pares-weekly-gains-around-10600-as-ecb-fed-officials-back-higher-rates-to-tame-inflation-202303022222


اشتراک گذاری:

  • EUR/USD پس از بیشترین افت در یک روز در یک ماه، پایین تر است.
  • داده های ایالات متحده، مذاکرات بانک مرکزی اروپا و فدرال رزرو و ارقام اتحادیه اروپا همگی به نرخ های بالاتر برای مبارزه با مشکلات تورم اشاره می کنند.
  • تقویم سبک، کلان می تواند حرکات بازار را جلوتر از PMI خدمات ISM ایالات متحده محدود کند.
  • شهادت پاول رئیس فدرال رزرو در هفته آینده، NFP ایالات متحده بسیار مهم است.

Bostic از فدرال رزرو روز پنجشنبه گفت که بانک مرکزی ممکن است در موقعیتی باشد که چرخه انقباض فعلی را تا اواسط تا اواخر تابستان متوقف کند. از سوی دیگر، سوزان کالینز، رئیس فدرال رزرو بوستون، روز پنجشنبه گفت که برای کنترل مجدد تورم، افزایش بیشتر نرخ بهره لازم است. وی افزود: میزان افزایش نرخ بهره بر اساس داده های دریافتی تعیین می شود.

به غیر از فدرال‌رزرو جنگ‌طلب، داده‌های ایالات متحده حاکی از تنگنای بازار کار و هزینه‌های دستمزد بالاتر نیز زیربنای مشکلات تورمی بود و به دلار آمریکا کمک کرد ثابت بماند. در روز پنجشنبه، مطالبات بیکاری ایالات متحده در هفته منتهی به 24 فوریه به 190 هزار کاهش یافت در حالی که پیش بینی های بازار 195 هزار و 192 هزار نفر قبل از آن بود. علاوه بر این، بهره وری غیرکشاورزی برای سه ماهه چهارم (سه ماهه چهارم) از 3.0 درصد قبل و 2.6 درصد پیش بینی بازار به 1.7 درصد کاهش یافت در حالی که هزینه کار واحد 3.6 درصد در مقابل 1.6 درصد برآورد تحلیلگران و 1.1 درصد پیش بینی های قبلی افزایش یافت.

بخوانید:  گزارش آخر هفته در مورد هدف 2 درصدی BOJ: "انعطاف پذیرتر" (ص. تا آوریل 2023)

یورو/دلار آمریکا پس از ثبت بزرگترین ضرر روزانه در یک ماه گذشته، در حدود 1.0600 حرکت می کند، زیرا معامله گران منتظر سرنخ های بیشتری در بحبوحه نبرد بین شاهین های بانک مرکزی اروپا (ECB) و فدرال رزرو (فدرال رزرو) هستند. با این حال، قیمت در روز گذشته به شدت کاهش یافت، اما با وجود بازدهی قوی اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده و اظهارنظرهای تندروانه فدرال رزرو، نمی توانست افزایش هفتگی را در بحبوحه ظرفیت محدود دلار آمریکا برای برنده شدن در مناقصه ها رد کند. با این اوصاف، جفت یورو در ساعت اولیه جلسه آسیایی روز جمعه پس از توقف خرس ها در حدود 1.0575 چند دقیقه قبل، کنار می ماند.

در همین راستا، کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا (ECB) در مصاحبه ای با تلویزیون اسپانیایی در روز پنجشنبه گفت که افزایش 50 واحدی نرخ بهره در این ماه همچنان روی میز است زیرا تورم هنوز بسیار بالاست.

روز پنجشنبه، بازدهی اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده در میان نگرانی های تشدید شده از تورم و نرخ های بالاتر از سوی بانک های مرکزی بزرگ، عمدتاً از طرف فدرال رزرو، به بالاترین حد خود در چند ماه اخیر رسید. همین امر به دلار آمریکا اجازه داد تا بزرگترین جهش روزانه از اوایل فوریه را به ثبت برساند. با این حال، اظهارات اواخر پنجشنبه از سوی رافائل بوستیک، رئیس بانک فدرال رزرو آتلانتا، به روحیه محتاطانه پیش از PMI خدمات ISM ایالات متحده در ماه فوریه برای بررسی گاوهای دلار پس از آن پیوست.

به گزارش رویترز، در مورد منطقه یورو، آخرین حساب‌های جلسه سیاست گذاری فوریه بانک مرکزی اروپا در روز پنجشنبه منتشر شد و بیان داشت: «اعضای شورای حاکم توافق کردند که برای ورود سیاست‌ها به قلمرو محدودکننده، افزایش بیشتر نرخ‌های کلیدی لازم است.

با نگاهی به آینده، معامله گران EUR/USD باید به دومین قرائت اعداد فعالیت منطقه یورو و آلمان قبل از PMI خدمات ISM ایالات متحده در ماه فوریه توجه کنند که انتظار می رود 54.5 در مقابل 55.2 باشد. شایان ذکر است که PMI اعلام شده به دلار آمریکا اجازه داد تا در ماه گذشته پس از جلب حمایت صندوق حقوق و دستمزد غیرکشاورزی ایالات متحده (NFP)، که برای انتشار در هفته آینده منتشر می شود، افزایش یابد.

بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده به بالاترین حد خود از اوایل نوامبر 2022 رسید در حالی که آستانه 4.0 درصد را شکست، در حالی که همتای دو ساله به بالاترین سطح از سال 2007 به 4.94 درصد رسید. لازم به ذکر است که بازدهی قوی در ابتدا بر سهام ایالات متحده تأثیر گذاشت، اما نظرات Bostic فدرال رزرو باعث شد تا وال استریت در سمت مثبت بسته شود.

همچنین بخوانید: پیش‌نمایش PMI خدمات ISM: رقم قوی برای منجنیق کردن دلار آمریکا به بالاترین سطح جدید

تحلیل تکنیکال

EUR/USD در محدوده معاملاتی 130 پیپ متشکل از همگرایی میانگین متحرک نمایی 50 روزه و 21 روزه (EMA)، حدود 1.0660-65، و همچنین حمایت متحرک متحرک 200 روزه در اطراف 1.0535 است.

در مورد داده‌ها، شاخص هماهنگ قیمت‌های مصرف‌کننده (HICP) سالانه منطقه یورو در ماه فوریه در مقایسه با پیش‌بینی‌های 8.6 درصدی قبلی و 8.2 درصدی بازار، به 8.5 درصد کاهش یافت. با این حال، HICP اصلی در طول ماه مذکور در مقایسه با 5.3 درصد انتظارات تحلیلگران و قرائت قبلی، 5.6 درصد رشد کرد. ارقام ماهانه بسیار چشمگیر بود زیرا HICP سرفصل در فوریه 0.8% افزایش یافت در مقابل -0.3% انتظارات و -0.2% قبل در حالی که HICP اصلی در ماه گذشته به 0.8% رسید در مقابل 0% مورد انتظار و -0.8% ثبت شده در ژانویه. .

بخوانید:  ارزش دلار در آستانه نشست فدرال رزرو توسط Investing.com افزایش یافت و پایین آمد