یورو/دلار آمریکا به سمت 1.0900 حرکت می کند زیرا موضع سیاست فدرال رزرو/ECB متفاوت است


  • EUR/USD در بحبوحه وضعیت ریسک در بازار چشم به آزمون مجدد 1.0900 دارد.
  • ظرفیت ریسک پذیری سرمایه گذاران دوباره در حال بهبود است زیرا فدرال رزرو ممکن است سرعت سیاست های سخت تر را کاهش دهد.
  • به نظر می رسد بانک مرکزی اروپا آماده است تا نرخ بهره را 50 واحد در ثانیه افزایش دهد و به 3.25 درصد برساند.

جفت EUR/USD قصد دارد مسیر خود را به سمت مقاومت سطح گرد 1.0900 در جلسه آسیایی گسترش دهد. با توجه به اینکه انگیزه ریسک پذیری دوباره در حال افزایش است، دارایی قوی شده است. تقاضا برای جفت ارز اصلی در حال تشدید مواضع سیاست واگرایی خدمتکاران برای پیش بینی افزایش نرخ بهره فدرال رزرو (فدرال رزرو) و بانک مرکزی اروپا (ECB) است.

در همین حال، ریسک پذیری سرمایه گذاران دوباره در حال بهبود است، زیرا معاملات آتی S&P500 زیان صبح خود را جبران کرده اند. در بحبوحه افزایش احتمال افزایش ۲۵ واحد پایه (bps) نرخ بهره توسط فدرال رزرو در نشست آتی خود در فوریه، شاخص دلار آمریکا (DXY) بیشتر کاهش یافته و به نزدیک به ۱۰۱.۵۰ واحد رسیده است. همچنین، بازدهی 10 ساله خزانه داری ایالات متحده به نزدیک 3.51 درصد کاهش یافته است.

کاهش تقاضای خرده‌فروشی، کاهش اشتغال با سرعت مناسب، کاهش مقیاس فعالیت‌های اقتصادی، و شرکت‌هایی که محصولات را با قیمت‌های پایین‌تر در دروازه‌های کارخانه عرضه می‌کنند، بر چشم‌انداز اقتصادی در ایالات متحده تأثیر می‌گذارند، اما فدرال رزرو را در مبارزه با تورم بالاتر تقویت می‌کنند. . این منجر به افزایش انتظارات مبنی بر اینکه فدرال رزرو (فدرال رزرو) ممکن است میزان افزایش نرخ بهره را دوباره کاهش دهد، افزایش یافته است.

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، پیش از این در نشست سیاست پولی دسامبر خود پس از چهار افزایش متوالی 75 واحدی نرخ بهره، میزان افزایش نرخ بهره را به 50 واحد پایه (bps) کاهش داده است. انتظار می رود فدرال رزرو پیش از این، نرخ بهره را 25 واحد در ثانیه افزایش دهد.

در جبهه منطقه یورو، کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا و هم تیمی هایش از ادامه افزایش نرخ بهره برای کاهش چشمگیر فشارهای تورمی حمایت می کنند.

پیتر کازیمیر، سیاستگذار بانک مرکزی اروپا، روز دوشنبه به نقل از رویترز اشاره کرد که کاهش تورم خبر خوبی است، اما افزود که دلیلی برای کاهش سرعت افزایش نرخ بهره نیست. وی در ادامه افزود: «من متقاعد شده‌ام که باید دو افزایش دیگر به میزان 50 واحد (bps) داشته باشیم.

آخرین نظرسنجی رویترز از اقتصاددانان حاکی از آن است که بانک مرکزی اروپا (ECB) نرخ بهره را 50 واحد در ثانیه در نشست سیاست پولی خود در فوریه افزایش می دهد در حالی که انتظار می رود نرخ سیاستی تا اواسط سال به 3.25 درصد برسد.


منبع: https://www.fxstreet.com/news/eur-usd-marches-towards-10900-as-fed-ecb-policy-stance-diverges-202301240318