یورو به اوج 9 ماهه خود رسید زیرا شاهین های بانک مرکزی اروپا اجازه پرواز دادند توسط رویترز© رویترز. عکس فایل: اسکناس های دلار آمریکا و یورو در این تصویر دیده می شود که در 17 ژوئیه 2022 گرفته شده است. رویترز/دادو روویک/تصویر/عکس فایل

توسط وین کول

سیدنی (رویترز) – در حالی که اظهارنظرهای تندروانه تر در مورد نرخ های بهره اروپا در تضاد با قیمت گذاری بازار برای فدرال رزرو کمتر تهاجمی بود، یورو به بالاترین سطح 9 ماهه دلار رسید.

یورو به 1.0903 دلار رسید و قله اخیر 1.08875 دلار را شکست و راه را برای صعود از آوریل گذشته در 1.0936 دلار باز کرد.

به کمک کلااس نات، عضو شورای حاکم بانک مرکزی اروپا (ECB)، که گفت نرخ بهره در هر دو ماه فوریه و مارس 50 واحد افزایش خواهد یافت و در ماه‌های پس از آن به افزایش خود ادامه خواهد داد.

گره در میان سیاستگذاران به عنوان یک شاهین در نظر گرفته می شود و این اظهار نظر به عنوان عقب نشینی در برابر گزارش های اخیر مبنی بر اینکه بانک مرکزی اروپا از ماه مارس به حرکت های ربع امتیازی کاهش می یابد، تلقی می شود.

نظرسنجی رویترز از تحلیلگران نیز حاکی از افزایش 50 واحدی در ماه مارس و در نهایت افزایش 3.25 درصدی بود.

در مقابل، معاملات آتی تقریباً هر شانسی را که فدرال رزرو می تواند 50 واحد در ماه آینده حرکت کند کاهش داده است و به طور پیوسته اوج احتمالی نرخ ها را به 4.75٪ تا 5.0٪ از 4.25٪ فعلی به 4.50٪ کاهش داده است.

سرمایه گذاران همچنین حدود 50 واحد کاهش نرخ در ایالات متحده را برای نیمه دوم سال قیمت گذاری کرده اند که منعکس کننده داده های ملایم تر در مورد تورم، هزینه های مصرف کننده و مسکن است.

پیش‌بینی می‌شود که نظرسنجی‌های فوری در مورد تولید ژانویه که این هفته انجام می‌شود، بهبود بیشتری را در اروپا نشان دهد، تا حدی به دلیل کاهش هزینه‌های انرژی، نسبت به ایالات متحده.

ری آتریل، رئیس استراتژی FX در NAB گفت: «اگر بخواهیم به آخرین نظرسنجی‌های PMI اعتقاد داشته باشیم، ایالات متحده جایگاه رهبری رشد جهانی خود را از دست داده است. در همین حال، قیمت گاز از اوایل دسامبر تا کنون 60 درصد کاهش یافته است که به شدت شرایط منفی شوک تجاری را که بر منطقه یورو/یورو فشار می آورد، کاهش داده است.

وی افزود: «علاوه بر این، تورم ایالات متحده بیشتر و سریعتر از پیش‌بینی‌های خود فدرال رزرو کاهش می‌یابد. بر اساس این سناریو، دلار آمریکا در سال جاری می‌تواند بسیار بیشتر سقوط کند.

آتریل اکنون می بیند که یورو تا ماه مارس به 1.1000 دلار و تا پایان سال به 1.1700 دلار خواهد رسید.

تقریباً همین استدلال در مورد استرلینگ نیز صدق می کند، با شرط بندی بازارها، بانک مرکزی انگلیس در جلسه سیاست گذاری خود در هفته آینده با نیم واحد افزایش به 4.0 درصد خواهد رسید.

پوند در 1.2420 دلار و در فاصله قابل توجهی از 1.2435 دلار در هفته گذشته افزایش یافت.

بنابراین، دلار در برابر سبدی از ارزها در قیمت 101.740 کمی ضعیف تر بود و تنها یک سبیل برای پایین ترین سطح هشت ماهه اخیر خود یعنی 101.510 بود.

پس از اینکه بانک ژاپن (BOJ) از فشار بازار برای معکوس کردن سیاست کنترل اوراق قرضه بسیار آسان خود سرپیچی کرد، دلار حداقل توانست بر روی ین ثابت بماند.

تحلیلگران بر این باورند که BOJ حداقل تا جلسه بعدی سیاست گذاری در ماه مارس در خط خواهد بود، هرچند که یکی از موانع، نامگذاری پیش بینی شده رئیس جدید BOJ در ماه فوریه خواهد بود.

هر اشاره‌ای مبنی بر اینکه این جایگزینی کمتر از آن چیزی است که هاروهیکو کورودا، فرماندار فعلی، شاهد صعود دوباره ین باشد.

در حال حاضر، پس از چرخش شدید هفته گذشته بین 127.22 و 131.58، دلار در 129.59 ین نگه داشته شد.

تمرکز بر نرخ‌های بهره باعث می‌شود تا جلسه چهارشنبه بانک مرکزی کانادا تا حدودی قابل توجه باشد و بازارها به سمت افزایش یک چهارم واحدی دیگر به 4.5 درصد متمایل شوند، اما این پایان چرخه انقباض در آنجا است.

واحد پول کانادا در 1.3374 دلار به ازای هر دلار آمریکا بسیار قوی تر شد و از 1.3497 دلار در روز جمعه زمانی که داده های داخلی خرده فروشی ضعیف تر از حد انتظار بود، افزایش یافت.


منبع: https://www.investing.com/news/economy/euro-nears-ninemonth-peak-as-ecb-hawks-let-fly-2985394