ین ژاپن با تغییر سیاست بانک مرکزی آمریکا به بالاترین حد در 4 ماه گذشته رسید، آسیا FX سقوط کرد توسط Investing.com© رویترز.

نوشته امبار واریک

Investing.com– اکثر ارزهای آسیایی در روز سه‌شنبه با ادامه نگرانی‌ها از رکود بالقوه اندکی کاهش یافتند، در حالی که ین ژاپن پس از تغییر سیاست فوق‌العاده‌ای بانک مرکزی ژاپن از همتایان خود عبور کرد و امیدها برای چرخش نهایی را افزایش داد.

جهش 2.7 درصدی به 133.14 رسید – قوی ترین سطح آن در برابر دلار در چهار ماه گذشته. این ارز پس از زمانی که اجازه می دهد بازدهی اوراق قرضه دولتی معیار خود را نوسان کند، افزایش یافت.

این اقدام به گمانه‌زنی‌های اخیر مبنی بر اینکه بانک مرکزی سیاست‌های فوق‌العاده خود را در مواجهه با افزایش قیمت‌ها تشدید خواهد کرد، اعتبار می‌بخشد. اما این کشور نزدیک به صفر خود را حفظ کرد و در عین حال تورم هدف خود را 2 درصد – نزدیک به نیمی از نرخ تورم واقعی در کشور – حفظ کرد.

با این حال، ین از حدس و گمان‌ها در مورد چرخش سود برد، به طوری که گزارش‌های رسانه‌ها در اوایل این هفته نیز حاکی از آن بود که دولت قصد دارد چشم‌انداز تورم فعلی BoJ را دوباره ارزیابی کند.

حرکت روز سه‌شنبه بسیار تندروانه‌تر از آنچه بازارها انتظار داشتند، بود و به ین کمک کرد تا از پایین‌ترین سطح 30 ساله خود در اکتبر بهبود یابد. ین قوی تر ممکن است برای اقتصاد ژاپن که با هزینه های بالای واردات که ناشی از کاهش ارزش ین در سال جاری است، دست و پنجه نرم کند.

حرکت روز سه شنبه همچنین باعث می شود که بدهی ژاپن کمی جذاب تر به نظر برسد.

ارزهای آسیایی بزرگتر در برابر دلار عقب نشینی بیشتری کردند زیرا چشم انداز تحرکات شدیدتر بانک مرکزی و رکود بالقوه سال 2023 اشتهای ریسک را نرم نگه داشت. اما در حالی که دلار در برابر اکثر ارزهای آسیایی تقویت شد، قدرت ین، ین و ین بر و .

هر دو ابزار حدود 0.4 درصد کاهش یافتند و نزدیک به پایین ترین سطح پنج ماهه که در اوایل این ماه لمس شد، معامله شدند.

سیگنال‌های Hawkish از طرف و بانک‌ها در هفته گذشته ارزهای مربوطه خود را افزایش دادند، زیرا هر دو بانک نشان دادند که نرخ‌های بهره همچنان در حال افزایش خواهند بود.

این برای ارزهای آسیایی بد است، زیرا شکاف بین بدهی های پرخطر و کم ریسک بیشتر کاهش می یابد.

کاهش 0.1٪ حتی به عنوان بانک مردم است. بانک مرکزی در تلاش است تا تعادلی بین تسهیل رشد اقتصادی و جلوگیری از ضعف بیشتر یوان حفظ کند، زیرا این کشور با افزایش بی سابقه موارد ابتلا به کووید دست و پنجه نرم می کند.

0.2% سقوط کرد در حالی که 0.7% افت کرد که تحت فشار جهش ین بود.


منبع: https://www.investing.com/news/forex-news/japanese-yen-rallies-to-4month-high-on-boj-policy-tweak-asia-fx-slips-2967507