ین ژاپن، بازده اوراق قرضه پس از اینکه BOJ محدوده کنترل بازده را حفظ کرد کاهش یافت توسط Investing.com
نوشته امبار واریک

Investing.com — بازدهی ین ژاپن و اوراق قرضه معیار در روز چهارشنبه پس از اینکه بانک مرکزی ژاپن محدوده کنترل منحنی بازدهی خود را حفظ کرد، به شدت کاهش یافت و انتظارات بازار برای گسترش بیشتر سیاست این بانک را کاهش داد.

در برابر دلار بیش از 2 درصد کاهش یافت و به 130.97 رسید که به شدت از بالاترین سطح هشت ماهه خود در اوایل این هفته عقب نشینی کرد. 2.6% کاهش یافت و اکنون با 0.492% زیر سقف بالایی بانک مرکزی که در انتظار تصمیم روز چهارشنبه آن را نقض کرده بودند، معامله می شد.

اما سهام ژاپن از این حرکت استقبال کردند و شاخص با افزایش بیش از 2 درصدی به بالاترین حد یک ماهه رسید. همچنین پس از این تصمیم به طور خلاصه افزایش یافت.

BOJ در سطوح کم سابقه و همچنین حفظ خود، که اجازه می دهد بازده اوراق قرضه معیار در محدوده 0.5٪ تا منفی 0.5٪ نوسان کند.

این اقدام پس از اینکه بانک مرکزی به طور غیرمنتظره ای محدوده را در دسامبر افزایش داد، انتظارات بازار را برای افزایش بیشتر دامنه کاهش داد. پیش‌بینی‌ها برای تصمیم روز چهارشنبه از افزایش بیشتر دامنه تا حد لغو احتمالی کنترل منحنی بازدهی بانک متغیر بود.

بانک مرکزی بر تعهد خود به حفظ سیاست انطباقی تاکید کرد و اقدامات تسهیل کمی خود را در حال حاضر ادامه داد. این بانک نیاز به حمایت از اقتصاد را به دلیل مبارزه با بادهای معکوس اقتصادی جهانی و همچنین اثرات ماندگار بیماری همه گیر کووید-19 ذکر کرد.

تصمیم روز چهارشنبه هفتمین سال متوالی است که BOJ نرخ بهره را در سطوح پایین بی سابقه نگه داشته است.

اما سیاست سست، همراه با نوسان در قیمت کالاها، منجر به افزایش شدید تورم ژاپن تا سال 2022 شد. شکاف گسترده بین نرخ بهره ژاپن و ایالات متحده نیز باعث زیان شدید در ین شد، که ارز هنوز به طور کامل از آن بهبود نیافته است.

داده های ژاپن در روز پنجشنبه منتشر می شود و انتظار می رود به بالاترین میزان در 41 سال گذشته یعنی 4٪ افزایش یابد – دو برابر هدف سالانه BOJ 2٪.

این روند به شدت بر اقتصاد ژاپن تأثیر گذاشته است و انتظار می‌رود رشد در ماه‌های آینده کم‌رنگ بماند.


منبع: https://www.investing.com/news/forex-news/japanese-yen-bond-yields-tumble-after-boj-holds-yield-control-range-2982349