ین پس از تغییر سیاست غافلگیرکننده BOJ توسط رویترز به سودهای بزرگی ادامه می دهد© رویترز. عکس فایل: اسکناس‌های ین ژاپن و دلار آمریکا در این تصویر تصویری دیده می‌شوند که در 15 ژوئن 2022 گرفته شده است. رویترز/فلورانس لو/تصویر

توسط آنکور بانرجی و هری رابرتسون

سنگاپور/لندن (رویترز) – ین پس از افزایش تقریبا 4 درصدی در جلسه قبل، زمانی که بانک ژاپن (BOJ) به طور غیرمنتظره ای سیاست کلیدی را تغییر داد و به بازده اوراق قرضه دولتی فضای بیشتری برای حرکت داد، روز چهارشنبه ثابت معامله شد.

BOJ تصمیم گرفت سیاست “کنترل منحنی بازده” خود را در روز سه‌شنبه تغییر دهد، حتی با وجود اینکه تنظیمات کلی سیاست را بدون تغییر نگه داشته است. اکنون به بازده 10 ساله اجازه می دهد تا 50 واحد پایه در دو طرف هدف صفر درصد خود حرکت کند، یعنی بیشتر از باند 25 واحد پایه قبلی.

در روز چهارشنبه، ین کمتر از 0.1 درصد افزایش یافت، با 131.55 در هر دلار معامله شد، نه چندان دور از بالاترین سطح چهار ماهه 130.58 که در روز سه شنبه ثبت شد، زمانی که ین در بزرگترین افزایش یک روزه خود از سال 1998، 3.8 درصد جهش کرد.

درک هالپنی، رئیس بخش تحقیقات بانک ژاپنی MUFG، گفت: این افزایش نشانه ای بود که معامله گران انتظار دارند که BOJ سیاست های پولی بیشتری را در جلسات آتی تشدید کند.

او گفت: «ساده‌ترین راه برای بیان دیدگاه در این اولین گام در فرآیند عادی‌سازی… آشکارا در FX به جای نرخ‌ها بود.

در سایر بازارهای ارز، یورو با 0.11 درصد افزایش در برابر دلار به 1.063 دلار رسید. پوند انگلیس با 0.25 درصد کاهش به 1.216 دلار رسید.

این اقدام بانک مرکزی گامی کوچک از سیاست پولی بسیار سست بانک مرکزی بود.

ژاپن که مدت هاست مشغول احیای رشد قیمت برای جلوگیری از خطر رکود بوده است، امسال وضعیتی پرت بوده است. این نرخ بهره را منفی نگه داشته است در حالی که سایر بانک های مرکزی برای مهار تورم و تقویت ارزهای داخلی در برابر دلار قدرتمند به سختی بالا رفته اند.

کارول کنگ، استراتژیست ارزی در بانک مشترک المنافع استرالیا (OTC:) گفت که معامله گران هنوز در حال هضم تغییر سیاست BOJ هستند.

او گفت: «بازار این تصمیم را به عنوان گامی در جهت چرخش نهایی از سیاست پولی فوق‌العاده کنونی تفسیر کرده است. کنگ افزود که ین ممکن است در کوتاه مدت به افزایش خود ادامه دهد.

دلار استرالیا با 0.1 درصد کاهش به 0.667 دلار رسید، در حالی که 0.89 درصد کاهش یافت و به 0.629 دلار رسید. ارزهای Antipodean پس از متحمل شدن زیان های بزرگ در برابر ین متزلزل شدند، زیرا افزایش بازده اوراق قرضه ژاپنی تهدیدی برای از بین بردن جریان های “تجاری تجاری” به استرالیا و نیوزیلند بود.

فعالیت در بازارهای ارز روز چهارشنبه در آستانه ایام تعطیلات با کاهش حجم معاملات رو به کاهش بود.

داستان سال 2022 قدرت دلار بود که با افزایش سریع فدرال رزرو ایالات متحده نرخ بهره را افزایش داد و سرمایه گذاران را به سمت دارایی های با درآمد ثابت کشور بازگرداند.

با این حال، از زمانی که در سپتامبر به بالاترین حد خود در 20 سال گذشته رسیده بود، تقریباً 9 درصد کاهش یافته است، با کاهش شدید تورم در ایالات متحده که امیدها را افزایش می دهد که فدرال رزرو به زودی به چرخه انقباض خود پایان می دهد.

این شاخص که عملکرد دلار را در برابر سبدی از ارزهای اصلی اندازه گیری می کند، در روز چهارشنبه کمتر از 0.1 درصد کاهش یافت و به 103.89 رسید. حدود 8 درصد بالاتر برای سال باقی مانده است.

بسیاری از تحلیلگران انتظار دارند که با کاهش تورم و پایان افزایش نرخ بهره فدرال رزرو، دلار در سال آینده بیشتر تضعیف شود.

گلدمن ساکس (NYSE:) انتظار دارد که یورو در سه ماه اول سال به 1.02 دلار کاهش یابد، اما در 12 ماه آینده تا 1.10 دلار تقویت شود.


منبع: https://www.investing.com/news/economy/yen-eases-as-traders-digest-boj-surprise-policy-tweak-2968237