ین در برابر یورو به پایین‌ترین سطح 15 سال اخیر سقوط کرد، استرالیا با واگرایی بانک‌های مرکزی جهش کرد. رویترز


2/2

© رویترز. عکس فایل: اسکناس‌های ین ژاپن و دلار آمریکا در این تصویر دیده می‌شوند که در 10 مارس 2023 گرفته شده است. رویترز/دادو روویک/تصویر

2/2

نوشته کوین باکلند

توکیو (رویترز) – ین روز سه‌شنبه به نزول تند خود ادامه داد و به پایین‌ترین سطح 15 سال اخیر یورو رسید، زیرا پیامدهای یک بانک ثابت قدم ژاپن چند روز پس از این تصمیم بازتاب داشت.

در همین حال، پس از اینکه بانک مرکزی استرالیا (RBA) با افزایش نرخ بهره غافلگیر شد و هشدار داد که ممکن است انقباض بیشتری در راه باشد، دلار به بالاترین حد یک هفته‌ای رسید.

بانک مرکزی نرخ نقدی را به 3.85 درصد افزایش داد و گفت: ممکن است برای اطمینان از بازگشت تورم به هدف در یک بازه زمانی معقول، “مقداری” بیشتر تشدید شود.

واحد پول استرالیا برای اولین بار از 25 آوریل، پس از اینکه در بیشتر هفته گذشته نزدیک به 66 سنت فرو رفته بود، 1 درصد صعود کرد و به کمتر از 67 سنت آمریکا رسید.

ری آتریل، رئیس استراتژی FX در بانک ملی استرالیا (OTC:) گفت: «من فکر می‌کنم RBA اکنون فکر می‌کند قبل از اینکه فکر کند ممکن است انجام شود، باید 4 را در مقابل نرخ نقدی ببیند.

او افزود: «مطمئناً جریان داده‌ها از ماه آوریل در سمت قوی بوده است. بسیار محتمل است که یک مورد دیگر در راه است، هرچند باید دید که آیا به زودی در ژوئن خواهد بود یا خیر.

یورو با 0.24 درصد افزایش به 151.31 ین رسید که بالاترین رقم از سپتامبر 2008 است.

بخوانید:  گاوهای GBP/USD شورت را بیرون می کشند تا 1.25 ثانیه را آزمایش کنند

دلار برای اولین بار از 8 مارس 0.21% افزایش یافت و به 137.74 ین رسید. حرکت به بالای 137.90 بالاترین سطح در سال جاری خواهد بود.

ناکا ماتسوزاوا، استراتژیست ارشد کلان ژاپن در Nomura Securities، گفت: «نشانه این که BOJ به زودی سیاست نرخ بهره منفی خود را تغییر نخواهد داد، به سفته بازان چراغ سبز نشان داد تا معاملات حمل ین را دوباره فعال کنند.

فروش از بانک اول جمهوری ماتسوزاوا گفت که دارایی های (NYSE:) به JPMorgan Chase & Co (NYSE:) همچنین به سرمایه گذاران نسبت به چشم انداز دلار اعتماد بیشتری می دهد.

احتمال ادامه روند افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو، به جای کاهش نرخ، اکنون کمی بالاتر است.

ارز تک نرخی در برابر دلار 0.1 درصد افزایش یافت و به 1.0985 دلار رسید، اما همچنان به پایین ترین حد خود در هفته گذشته نزدیک شد، پس از آن که داده های یک شبه نشان داد که تولیدات ایالات متحده در ماه گذشته با وجود افزایش فشارهای تورمی به پایین ترین سطح سه ساله خود رسیده است.

این امر فدرال رزرو را در مسیر افزایش نرخ بهره در روز چهارشنبه یک چهارم واحد نگه می دارد.

سرمایه گذاران روی این موضوع تمرکز خواهند کرد که آیا بانک مرکزی ایالات متحده نشان می دهد که انتظار دارد افزایش نرخ را پس از ماه می متوقف کند یا اینکه احتمال افزایش مجدد در ژوئن یا بعد از آن را زنده نگه می دارد.

یک سرنخ بالقوه کلیدی برای آن در روز جمعه، با انتشار داده های اشتغال ماهانه خواهد آمد.

بخوانید:  یوان خشکی چین ضعیف ترین بسته روزانه را در برابر دلار در دو سال اخیر مشاهده می کند

در همین حال، انتظار می رود بانک مرکزی اروپا (ECB)، نرخ بهره را برای هفتمین جلسه متوالی روز بعد با افزایش 50 واحدی در جدول افزایش دهد.

این امر یورو را در هفته گذشته به 1.1096 دلار به بالاترین حد یک ساله خود رساند.

در مقابل، BOJ در روز جمعه تصمیم گرفت تنظیمات محرک فوق العاده آسان را در محل خود رها کند و بازنگری در سیاست پولی خود را آغاز کرد که ممکن است 1-1/2 سال طول بکشد، که نشان می دهد اصلاً عجله ای برای عادی سازی سیاست وجود ندارد.

تصمیمات بانک مرکزی اروپا و فدرال رزرو، همراه با داده های شغلی ایالات متحده، همگی زمانی اتخاذ می شوند که ژاپن تعطیلات هفته طلایی را که از چهارشنبه تا پایان آخر هفته ادامه دارد، برگزار می کند.


منبع: https://www.investing.com/news/economy/yen-sinks-to-15year-low-vs-euro-as-dovish-boj-contrasts-with-ecb-3069626