ین به امید تغییر سیاست BOJ افزایش یافت. رویترز به پایین ترین حد خود در هفت ماه اخیر رسید© رویترز. عکس فایل: نمونه‌هایی از اسکناس‌های ین ژاپن در یک رویداد رسانه‌ای در توکیو، ژاپن، 21 نوامبر 2022 نمایش داده می‌شوند. رویترز/کیم کیونگ هون/عکس فایل

توسط Rae Wee

سنگاپور (رویترز) – با افزایش شرط بندی معامله گران مبنی بر اینکه بانک ژاپن ممکن است تغییرات بیشتری در سیاست کنترل بازدهی خود اعمال کند، دلار در برابر سایر همتایان اصلی خود در روز دوشنبه به پایین ترین سطح هفت ماهه خود رسید در حالی که ین به بالاترین حد خود در بیش از هفت ماه گذشته رسید. در نشست این هفته خود

برای اولین بار از ماه آگوست از سطح 0.7000 دلار عبور کرد و آخرین بار پس از افزایش 0.7019 دلاری در اوایل جلسه، با 0.29 درصد افزایش به 0.6995 دلار رسید.

به همین ترتیب، یورو به بالاترین سطح 9 ماهه 1.0874 دلاری رسید و آخرین 0.23 درصد افزایش به 1.08565 دلار رسید.

در برابر سبدی از ارزها، به پایین ترین سطح هفت ماهه 101.77 سقوط کرد، زیرا ارزش دلار افزایش فروش خود را نسبت به هفته گذشته افزایش داد، زیرا داده ها نشان داد که قیمت های مصرف کننده ایالات متحده برای اولین بار در بیش از 2-1/2 سال در دسامبر کاهش یافت. این شاخص آخرین بار با 0.3 درصد کاهش در 101.95 بود.

با وجود تورم بالای دهه‌ها در بزرگترین اقتصاد جهان که نشانه‌هایی از سرد شدن را نشان می‌دهد، سرمایه‌گذاران اکنون به طور فزاینده‌ای مطمئن شده‌اند که فدرال رزرو به پایان چرخه افزایش نرخ خود نزدیک می‌شود و نرخ‌ها به اندازه‌ای که قبلاً تصور می‌شد بالا نمی‌رود.

تحلیلگران OCBC می‌گویند: «تأیید کاهش فشار قیمت‌ها این امیدواری را ایجاد می‌کند که CPI ممکن است در ماه‌های آینده کاهش بیشتری پیدا کند.

روند کاهش تورم ریشه‌دار می‌تواند این انتظارات را تقویت کند که فدرال‌رزرو می‌تواند مجدداً سرعت افزایش خود را فراتر از FOMC فوریه کاهش دهد یا حتی موقعیتی را برای توقف یا چرخش زودهنگام زودتر کاهش دهد.

افزایش نرخ تهاجمی فدرال رزرو عامل بزرگی برای افزایش 8 درصدی دلار در سال گذشته بوده است.

در حال حاضر بازارها با احتمال 91 درصد افزایش 25 واحد پایه، زمانی که فدرال رزرو تصمیم سیاست خود را در فوریه اعلام می کند، قیمت گذاری می کنند، با احتمال 9 درصد افزایش 50 واحدی.

بازار چالش BOJ

ین ژاپن در روز دوشنبه به بالاترین حد خود در بیش از هفت ماه گذشته رسید، زیرا جو بازار تحت تأثیر این انتظار بود که BOJ در هنگام اعلام تصمیم سیاست پولی خود در روز چهارشنبه، تغییرات بیشتری را انجام دهد یا به طور کامل سیاست کنترل بازده خود را کنار بگذارد.

ین تقریباً 0.5% جهش کرد و به 127.215 در هر دلار رسید و آخرین خرید 127.67 در هر دلار بود.

ری آتریل، رئیس استراتژی FX در گفت: «من فکر می‌کنم تمام دنیا روی چهارشنبه متمرکز خواهد شد… و احتمالاً هفته در G10 (ارزها) با آنچه برای تلاقی ین و ین اتفاق می‌افتد، تعریف می‌شود.» بانک ملی استرالیا (OTC:) (NAB).

فکر نمی‌کنم (BOJ) این فرصت را داشته باشد که بگوید آن‌ها می‌خواهند ارزیابی کنند و منتظر بمانند تا Q2 یا Kuroda بدون ایجاد هیچ تغییر دیگری، دوره او را ببینند.»

هاروهیکو کورودا، فرماندار فعلی BOJ در ماه آوریل از سمت خود کناره گیری خواهد کرد.

سرمایه‌گذاران بر روی خروج بانک مرکزی از سیاست پولی بسیار آسان خود فشار می‌آورند، که باعث شد بازدهی اوراق قرضه دولتی 10 ساله ژاپن برای دو جلسه از سقف جدید بانک مرکزی عبور کند.

سیاست کنترل منحنی بازده BOJ به نزول 12 درصدی ین در سال گذشته کمک کرد و از زمان تصمیم شوک بانک مرکزی در دسامبر گذشته برای افزایش باند حول هدف بازدهی خود، ین بیش از 6 درصد جهش کرد.

در جاهای دیگر، پوند انگلیس آخرین بار با 0.23 درصد افزایش به 1.2262 دلار رسید، پس از آن که پیشتر به قله یک ماهه 1.2288 دلار رسیده بود.

قیمت 0.34 درصد افزایش یافت و به 0.64065 دلار رسید و همچنین در اوایل جلسه به بالاترین سطح یک ماهه 0.64255 دلاری رسید.

بازارهای ایالات متحده در روز دوشنبه به دلیل تعطیلات تعطیل هستند و باعث کاهش معاملات می شود.


منبع: https://www.investing.com/news/economy/yen-tests-sevenmonth-high-ahead-of-boj-policy-decision-dollar-wobbles-2980666