ین از مرز 150 به ازای هر دلار عبور کرد، بازارها آماده مداخله توسط رویترز شدند

ین در روز پنجشنبه به زیر 150 در برابر دلار سقوط کرد که ضعیف‌ترین آن از آگوست 1990 بود و سرمایه‌گذاران را نسبت به احتمال مداخله دیگر ژاپن در بازار ارز در حالت آماده باش نگه داشت.

سوزوکی روز پنجشنبه به پارلمان گفت: “کاهش سریع و یک طرفه اخیر ین نامطلوب است. ما مطلقا نمی توانیم حرکات بیش از حد نوسان ناشی از معاملات سفته بازانه را تحمل کنیم.”

(1 دلار = 149.8700 ین)


منبع: https://www.investing.com/news/economy/japans-finance-minister-vows-appropriate-steps-to-tackle-volatile-yen-moves-2916603

هاروهیکو کورودا، رئیس بانک مرکزی آمریکا، روز چهارشنبه احتمال افزایش نرخ بهره فوق‌العاده پایین این بانک را برای تعدیل روند نزولی ین رد کرد، حتی با وجود اینکه هشدار داد که حرکت‌های شدید ین به اقتصاد آسیب می‌زند.

بانک ژاپن، به نوبه خود، در اوایل روز پنجشنبه با پیشنهاد خرید اضطراری اوراق قرضه، تلاش‌ها را برای دفاع از سقف بازدهی 0 درصدی اوراق قرضه خود در جهت نمایش عزم خود برای حفظ سیاست نرخ بهره فوق‌العاده پایین که مقصر کاهش نرخ بهره است، افزایش داد. ین

شکست دلار/ین بالاتر از نقطه عطف کلیدی، فشار بر توکیو را برای گام نهادن دوباره به بازار ارز برای مهار کاهش بی امان ارز ژاپن افزایش می دهد.

بانک مرکزی روز پنجشنبه عملیات خرید اضطراری اوراق قرضه را انجام داد، زیرا افزایش بازدهی جهانی، بازده اوراق قرضه 10 ساله دولت ژاپن (JGB) را برای دومین روز متوالی به بالاتر از سقف ضمنی 0.25 درصدی آن رساند.

لیکا کیهارا – بهترین های لیکا کیهارا

هنگامی که ین ضعیف به دلیل افزایش رقابتی صادرات مورد استقبال قرار گرفت، به درد سردری برای سیاست گذاران تبدیل شد زیرا هزینه های سوخت و مواد خام وارداتی گران قیمت را افزایش می دهد.

بخوانید:  آتی نفت خام: انتظار می رود چشم انداز صعودی باقی بماند

به طور گسترده انتظار می رود BOJ برنامه محرک عظیم خود را در نشست سیاست دو روزه بعدی خود که در 28 اکتبر به پایان می رسد، حفظ کند.

در حالی که نگرانی‌های بازار در مورد مداخله، سرعت کاهش ین را نسبتاً آهسته نگه داشته است، تحلیلگران انتظار دارند تا زمانی که بانک مرکزی بانک مرکزی آمریکا در میان موج جهانی افزایش نرخ‌های بانک‌های مرکزی، در یک روند نزولی باقی بماند، این ارز در روند نزولی باقی بماند.

سیاستگذاران ژاپنی نشان داده اند که در تصمیم گیری برای مداخله به جای هدف قرار دادن یک سطح خاص، سرعت حرکت ین را زیر نظر دارند.

BOJ با چالش‌های جدیدی در پایین نگه داشتن نرخ‌های بهره بلندمدت با سیاست‌های موسوم به کنترل منحنی بازده (YCC) مواجه است، که بر اساس آن به شدت پول پمپ می‌کند تا بازده اوراق قرضه 10 ساله را حدود 0 درصد محدود کند.

شونیچی سوزوکی، وزیر دارایی ژاپن، پیش از این وعده داد که «گام‌های مناسب» در برابر نوسانات بیش از حد بازار ارز برداشته شود.

وی گفت: ما به برداشتن گام‌های مناسب در برابر نوسانات بیش از حد ادامه خواهیم داد و در عین حال تحولات بازار ارز را با احساس فوریت قوی دنبال خواهیم کرد.

وزارت دارایی، که صلاحیت سیاست ارزی را در اختیار دارد، ماه گذشته زمانی که مقامات برای اولین بار از سال 1998 در بازارها برای تقویت ین اقدام کردند، 2.8 تریلیون ین (19 میلیارد دلار) را صرف خرید و فروش دلار و مداخله خرید ین کرد.

شینسوکه کاجیتا، استراتژیست ارشد هلدینگ رزونا در توکیو، می گوید: «احتمالا BOJ پیامی را به بازارها ارسال کرد که تا حدی تأثیر دارد. اما با توجه به فشارهای صعودی بسیار قوی از سوی خارج از کشور، جلوگیری از افزایش بازدهی JGB دشوار است.

بخوانید:  افزایش نرخ این هفته "گام بعدی خوب" بود


© رویترز. عکس فایل: اسکناس های ین ژاپن در این تصویر تصویری دیده می شود که در 23 سپتامبر 2022 گرفته شده است. رویترز/فلورانس لو/تصویر/عکس فایل

توکیو (رویترز) – علیرغم تهدیدهای مکرر سیاستگذاران ژاپنی مبنی بر مداخله برای رسیدگی به نوسانات بیش از حد بازار ارز، ین روز پنجشنبه برای اولین بار از سال 1990 از سطح روانی کلیدی 150 در برابر دلار گذشت.

اقدام بانک مرکزی بر معضلی که توکیو در تلاش برای مهار افت ناخواسته ین با آن مواجه است، بدون توسل به افزایش نرخ بهره که می تواند بهبود شکننده ژاپن را از مسیر خود خارج کند، تاکید می کند.