گمانه زنی های فرماندار BOJ شاخص ین ژاپن و Nikkei را تحت تاثیر قرار داد توسط Investing.com

سهام ژاپن نیز در جلسات اخیر به دلیل ترس از پایان بالقوه موضع انطباق‌آمیز BOJ، که شاهد بود سهام‌های محلی از محیطی با نقدینگی بالا تقریباً یک دهه برخوردار بودند، سقوط کردند.


منبع: https://www.investing.com/news/forex-news/boj-governor-speculation-rattles-japanese-yen-nikkei-index-3001345

این امر انتظارات برای تغییر قریب‌الوقوع در سیاست فوق‌العاده‌ای BOJ را خدشه‌دار کرد، حتی در شرایطی که این کشور با تورم بالا و تضعیف ارز دست‌وپنجه نرم می‌کند.

با توجه به اینکه در حال حاضر دوبرابر هدف سالانه 2 درصد BOJ است، گمانه زنی ها در مورد زمانی که BOJ می تواند سیاست های سختگیرانه را آغاز کند، وجود دارد. بانک مرکزی به طور غیرمنتظره ای محدوده ای را افزایش داده بود که در آن بازدهی اوراق قرضه دولتی معیار را برای معامله در دسامبر افزایش داد و امیدها را برای انقباض بیشتر افزایش داد.

Investing.com — ین ژاپن در برابر دلار روز دوشنبه سقوط کرد، در حالی که سهام محلی نیز با گمانه زنی بازارها در مورد رئیس بعدی بانک مرکزی ژاپن و تمدید سیاست پولی فوق العاده سست این بانک، سقوط کردند.

“اگر ما (اوئدا) را در یک طیف کبوتر-هاوک قرار دهیم، او همچنان احتمالاً به سمت dovish متمایل خواهد شد. تحلیلگران ING در یادداشتی می گویند که او احتمالا سیاست پولی خود را تنها به تدریج تغییر خواهد داد و وابستگی به داده های BoJ – تورم و رشد دستمزد – مهم تر خواهد شد.

ارزش دلار 0.6 درصد سقوط کرد و نزدیک به پایین ترین سطح یک ماهه معامله شد، در حالی که شاخص سهام در آن روز نزدیک به 1 درصد سقوط کرد.

بخوانید:  با وجود کاهش شکاف نرخ، دلار در ماه‌های آینده انعطاف‌پذیر خواهد ماند


© رویترز.
افزایش شکاف بین و نرخ بهره تا سال 2022 به شدت بر ین تاثیر گذاشته بود. این امر، همراه با افزایش هزینه مواد خام، شاهد افزایش تورم به بالاترین حد در 40 سال گذشته در طول سال بود.

اما سپس انتظارات برای اقدامات بیشتر در ژانویه را کاهش داد که به نوبه خود باعث افزایش نوسانات در بازارهای محلی شد.

گزارش‌های روز دوشنبه حاکی از آن است که Ueda احتمالاً از سیاست فوق‌العاده‌ای BOJ خارج خواهد شد.

گزارش‌های رسانه‌ها حاکی از آن است که دولت ژاپن می‌تواند جانشینی برای هاروهیکو کورودا، فرماندار فعلی BOJ را در همین هفته معرفی کند. اما نکته اصلی این بود که آیا سیاست پولی بسیار سست بانک مرکزی در مدیریت جدید حفظ خواهد شد یا خیر.

گزارش‌ها در روز جمعه حاکی از آن است که – یک فرد خارجی در تشکیلات سیاسی ژاپن – به عنوان فرماندار معرفی خواهد شد. اما Ueda اخیراً از سیاست فوق‌العاده انطباق‌آمیز BOJ حمایت کرده و اعلام کرده است که نیازی به تغییر ندارد.

نوشته امبار واریک