کلید شاخص قیمت مصرف کننده برای تعیین وضعیت بعدی فدرال رزرواشتراک گذاری:

  • انتظار می رود شاخص قیمت مصرف کننده سالانه در ایالات متحده در ماه فوریه به 6.0٪ کاهش یابد.
  • پیش‌بینی می‌شود که CPI اصلی در ماه فوریه از 5.6 در ژانویه به 5.5% کاهش یابد.
  • CPI داغ ایالات متحده برای شروع چرخش دلار آمریکا در برابر رقبای اصلی خود بسیار مهم است.

انتشار داده های شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) برای ماه فوریه که توسط اداره آمار کار ایالات متحده (BLS) منتشر شده است، برای 14 مارس در ساعت 12:30 GMT برنامه ریزی شده است. به دنبال آخرین گزارش بازار کار آمریکا و فشارهای بانکی ایالات متحده، که انتظارات فدرال رزرو آمریکا (فدرال رزرو) را احیا کرده است، دلار آمریکا (USD) وارد یک مارپیچ نزولی شده است.

پوشش زنده ما از واکنش بازار به داده های تورم ایالات متحده را دنبال کنید.

گزارش تورم ایالات متحده (ایالات متحده) آخرین داده اقتصادی پر تاثیرگذاری خواهد بود که پیش از نشست سیاست گذاری فدرال رزرو در 22 مارس منتشر خواهد شد.

در گزارش داده های CPI بعدی چه انتظاری داریم؟

پیش‌بینی می‌شود که به‌صورت سالانه، داده‌های شاخص قیمت مصرف‌کننده به 6.0 درصد کاهش یابد و CPI اصلی، که قیمت‌های نوسان مواد غذایی و انرژی را حذف می‌کند، از 5.6 درصدی که در ژانویه ثبت شده بود به 5.5 درصد کاهش خواهد یافت.

در همین حال، مشاهده می‌شود که داده‌های اصلی CPI در ماه فوریه به 0.4 درصد کاهش یافته است، در حالی که در ژانویه 0.5 درصد افزایش یافته است. به احتمال زیاد شاخص CPI اصلی در ماه گزارش شده روی 0.4 درصد ماهانه ثابت خواهد ماند.

از آنجایی که فدرال رزرو همچنان متعهد به کاهش نرخ تورم به هدف 2.0 درصدی خود است، داده های CPI ایالات متحده بیشترین اهمیت را خواهد داشت. علاوه بر این، این یک “دوره خاموشی” برای سیاستگذاران فدرال رزرو قبل از نشست 22 مارس است و بنابراین، داده های تورم تاثیر زیادی بر بازار خواهد داشت، زیرا به فدرال رزرو کمک می کند مسیر سیاست آینده را تعیین کند.

اقتصاددانان ولز فارگو با اجماع موافق هستند و انتظار دارند که اعداد تورم کل این بار بالا باقی بمانند: «ما به دنبال افزایش ماهانه 0.4 درصدی دیگر در CPI کلی در ماه فوریه هستیم که نرخ سالانه را به 6.0 درصد می‌رساند. ما هنوز شاهد کاهش تورم هستیم، اما این روند احتمالاً ناهموار و زمان بر است. علیرغم برخی بهبودهای جهت دار طی دو سه ماهه گذشته، قیمت ها همچنان بسیار بالاتر از هدف 2 درصدی فدرال رزرو در حال رشد هستند و بازار کار فشرده نشان می دهد که هنوز فشارهای تورمی وجود دارد که می تواند از بازگشت کامل به تورم 2 درصد جلوگیری کند.

گزارش شاخص قیمت مصرف کننده چه زمانی خواهد بود و چگونه می تواند EUR/USD را تحت تاثیر قرار دهد؟

گزارش داده‌های شاخص قیمت مصرف‌کننده برای انتشار در ساعت 12:30 به وقت گرینویچ در 14 مارس برنامه‌ریزی شده است. خواندن ملایم‌تر از حد انتظار می‌تواند انتظارات افزایش مجدد نرخ بهره فدرال رزرو را تقویت کند.

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، هفته گذشته در طول شهادت خود در کنگره ایالات متحده، در صورتی که داده های دریافتی مستلزم انقباض سریع تر باشد، افزایش نرخ بهره را بیشتر تایید کرد. با این حال، شکست بانکی ایالات متحده با داده‌های اشتغال مختلط ترکیب شده است که باعث افزایش چشم‌انداز افزایش نرخ بهره فدرال رزرو شده است.

گلدمن ساکس چشم انداز افزایش نرخ بهره فدرال رزرو را کاهش داد و اکنون اعلام کرد که فدرال رزرو در نشست 22 مارس هیچ افزایش نرخی را ارائه نخواهد کرد. در همین حال، جی پی مورگان خواستار افزایش ۲۵ واحدی در ثانیه نرخ بهره فدرال رزرو در ماه مارس شد.

حماسه سقوط بانک سیلیکون ولی (SVB) معامله گران را بر آن داشت تا شرط های خود را برای مسیر نرخ بهره ایالات متحده مورد ارزیابی مجدد قرار دهند، با کاهش نرخ تا پایان سال 2023 که اکنون قیمت گذاری شده است.

در صورت چاپ ناامیدکننده CPI، دلار آمریکا شاهد کاهشی تازه خواهد بود و به جفت EUR/USD اجازه می دهد تا روند صعودی خود را به سمت سطح 1.0800 گسترش دهد. برعکس، چاپ به‌طور شگفت‌انگیزی گرمتر CPI ایالات متحده می‌تواند روز را برای گاوهای نر گرین‌بک نجات دهد.

داده های CPI ایالات متحده احتمالاً بازار را تحریک می کند و نوسانات را افزایش می دهد، صرف نظر از واگرایی از قرائت های مورد انتظار، و معامله گران را ترغیب می کند تا فرصت های کوتاه مدت را در اطراف جفت EUR/USD بدست آورند.

Dhwani Mehta چشم انداز فنی مختصری را برای این بزرگ ارائه می دهد و توضیح می دهد: «EUR/USD پس از اینکه نتوانست بالاتر از میانگین متحرک روزانه 50 (DMA) یکنواخت در 1.0726 در استیک های روزانه پذیرفته شود، به سمت جنوب چرخیده است. شاخص قدرت نسبی (RSI) در حالی که از خط وسط دفاع می کند پایین تر است و نشان می دهد که روند اصلاحی ممکن است کوتاه مدت باشد.

Dhwani همچنین سطوح فنی مهمی را برای معامله جفت EUR/USD بیان می‌کند: «از نظر صعودی، بازپس گیری سد 50 DMA برای از سرگیری روند صعودی بسیار مهم است. توقف های بعدی برای گاوهای یورو در بالای ماهانه 1.0749 و رقم دور 1.0800 مشاهده می شود. از طرف دیگر، عقب‌نشینی بیشتر در جفت EUR/USD می‌تواند حمایت افقی 21 DMA را در 1.0637 نشان دهد، که در زیر آن مسیر به سمت علامت 1.0600 می‌تواند مسیری هموار برای فروشندگان EUR/USD باشد.

محتوای مربوط به داده های CPI

شاخص قیمت مصرف کننده که توسط اداره آمار کار منتشر شده است، اندازه گیری میانگین تغییرات قیمت مجموعه ای از کالاها و خدمات خریداری شده توسط خانوارها است. CPI برای ردیابی تغییرات در هزینه زندگی استفاده می شود و یک شاخص رایج برای تورم است. سبد کالاها و خدمات گنجانده شده در CPI برای انعکاس خریدهای مصرف کننده معمولی شهری در نظر گرفته شده است و به طور دوره ای برای در نظر گرفتن تغییرات در هزینه های مصرف کننده تنظیم می شود. داده‌های CPI توسط معامله‌گران برای معامله دلار آمریکا استفاده می‌شود، با این فرض که قرائت‌های بالاتر معمولاً به نفع دلار است و مقادیر پایین‌تر ارزش آن را نسبت به سایر ارزها پایین می‌آورد.


منبع: https://www.fxstreet.com/news/cpi-data-expectations-analyzing-february-us-inflation-202303140600