کفتارها دور بانک ژاپن می چرخند


فشارها در آستانه تصمیم روز چهارشنبه بانک مرکزی ژاپن به دلیل هجوم فروشندگان به بازار اوراق قرضه ژاپن ادامه دارد.

پنجشنبه/جمعه گذشته، BOJ معادل 72 میلیارد دلار (فقط در روز جمعه 5 تریلیون ین) برای دفاع از سقف 0.50 درصدی اسکناس های 10 ساله ژاپن هزینه کرد. حتی با آن، سقف 0.50 درصد شکست و امروز برای مدت کوتاهی دوباره شکست و با وجود 1.2 تریلیون ین دیگر به 0.52 درصد رسید.

وضعیت موجود ادامه نخواهد داشت و گزارش‌های متعددی وجود دارد که می‌گوید BOJ پیش‌بینی تورم 2024 خود را به هدف 2 درصدی خود افزایش می‌دهد و زمینه را برای عادی‌سازی فراهم می‌کند.

بنابراین سوال بزرگ این است که چگونه به آنجا می رسیم و این یک کار دلهره آور است که بیشتر به جانشین کورودا (دوره او در آوریل به پایان می رسد) واگذار می شود.

مشکل اینجاست که BOJ در تلاش است تا به بزرگترین آزمایش تجربی سیاست پولی تاریخ پایان دهد. آنها سقف را از 0.25 درصد در دسامبر به 0.50 درصد رساندند، اما مکرراً گفتند که این یک حرکت فنی است. همچنین مشکلات مربوط به برداشتن یک سیاست QE نامحدود با تنها سقف بازده را برجسته می کند.

چراغ سبز بازار برای ریختن اوراق به بانک مرکزی و معامله یک طرفه است. افزایش 25 bps افزایشی دیگر در این حد فقط باعث تشویق بیشتر همان موارد می شود. این یک شکاف دیگر در سد است.

مشکل اینجاست که BOJ یک حیوان زخمی است و کفتارها در حال چرخش هستند.

آنها یک منوی کامل از گزینه ها دارند، من استدلال می کنم که 25-50 bps افزایش در محدودیت بازده قبلاً قیمت گذاری شده است، بنابراین جایی برای ناامیدی وجود دارد (همانطور که جاستین نوشت). اما BOJ همچنین می‌تواند به یک سیستم QE ارزشی، با محدودیت‌های ماهانه مشابه آنچه که فدرال رزرو و سایر بانک‌های مرکزی سال‌ها انجام می‌دادند، متمرکز شود. با آن آنها می توانند راهی برای پایان دادن به QE ایجاد کنند. یا می توانند QE را به کلی کنار بگذارند.

آنچه امروز بازار کمی راحت‌تر احساس می‌کند و ین ملایم‌تر است (یعنی USD/JPY بالاتر) اظهارنظر امروز هیروشیگه سکو، دبیرکل مجلس علیای حزب لیبرال دموکرات است که گفت: «اکنون وقت آن نیست که یک تصمیم بزرگ داشته باشیم. تغییر سیاست.»

من معتقدم که بخش عمده ای از خریدهای خزانه داری که در اواخر هفته گذشته شاهد بودیم به دلیل دسیسه های اوراق قرضه ژاپنی بود و بازار آن را به عنوان یک تغییر در احساسات جهانی به اشتباه تعبیر کرد. این به خطرات روز چهارشنبه می افزاید.

در هر صورت، پیام من این است که معامله گران از همه رشته ها باید از خطرات BOJ آگاه باشند زیرا هر کاری که انجام دهند، بازتاب خواهد داشت.


منبع: https://www.forexlive.com/centralbank/the-hyenas-are-circling-the-bank-of-japan-20230116/