کاهش قدرت دلار در بازارهای FX در سال جاری© رویترز. عکس فایل: یک اسکناس دلار آمریکا در این تصویر دیده می شود که در 17 ژوئیه 2022 گرفته شده است. رویترز/دادو روویک/تصویر/عکس فایل

توسط هاری کیشان

بنگالورو (رویترز) – به گفته تحلیلگران در نظرسنجی رویترز که انتظار دارند بیشتر ارزها در 12 ماه آینده در برابر دلار آمریکا افزایشی نهایی داشته باشند، کنترل دلار در بازارهای FX اندکی در سال جاری کاهش خواهد یافت.

پس از برخورداری از تسلط کامل بر تقریباً همه ارزها در سال گذشته با داشتن بهترین عملکرد سالانه از سال 2015، این دوره به پایان رسید زیرا انتظار می‌رود ارز ایالات متحده بخشی از سودهای خود را در سال جاری پس دهد.

نظرسنجی رویترز در 3-5 ژانویه از 65 استراتژیست فارکس نشان داد که بیشتر ارزهای اصلی و نوظهور در برابر دلار در سال آینده افزایش یافته اند.

اما با توجه به عواملی که به عملکرد بهتر دلار کمک کردند، انتظار می‌رود که سودهای پیش‌بینی‌شده محدود شود و برای جبران زیان‌های سنگین چند سال گذشته کافی نباشد.

جین فولی، رئیس استراتژی FX در رابوبانک می‌گوید: «یک تصور کلی وجود دارد که دلار به اوج خود رسیده است، اما من فکر نمی‌کنم که ما یک حرکت مستقیم از ضرر دلار داشته باشیم.

“با وجود اینکه بازار در حال حاضر شروع به بحث در مورد اینکه چه زمانی فدرال رزرو می تواند به طور بالقوه شروع به کاهش نرخ های بهره کند… افزایش ها هنوز در راه است… همچنین نگرانی هایی در مورد رشد جهانی وجود دارد و ترکیب این دو به این معنی است که دلار احتمالاً حملات قدرت را پیدا کنید.”

در پاسخ به این سوال که آیا دلار خطر پایان دادن به سال 2023 را بالاتر یا پایین تر از سطح پیش بینی شده خود دارد، اکثریت قوی 60 درصد از تحلیلگران – 30 نفر از 50 نفری که به سؤال اضافی پاسخ دادند – گفتند که این ریسک صعودی است در حالی که 20 نفر دیگر گفتند که خطر نزولی برای آنها وجود دارد. پیش بینی.

نظرسنجی رویترز – چشم انداز دلار آمریکا:

علیرغم اینکه سال‌ها ضعف دلار را پیش‌بینی می‌کردند، تحلیلگران همچنان به این دیدگاه در آخرین نظرسنجی پایبند بودند.

یورو که طی دو سال گذشته نزدیک به 13 درصد کاهش داشت، انتظار می‌رفت که تنها یک سوم این ضرر را در یک سال جبران کند.

میانه پیش بینی ها نشان می دهد که یورو در سه و شش ماه آینده به ترتیب با قیمت های 1.04 دلار، 1.06 دلار معامله خواهد شد. سپس پیش‌بینی می‌شود که در یک سال حدود 1.10 دلار تغییر کند، یعنی تقریباً 4 درصد افزایش نسبت به سطوح فعلی.

ین ژاپن در سال گذشته شکست خورد و بیش از یک پنجم ارزش خود را از دست داد تا اینکه اواخر دسامبر، زمانی که بانک ژاپن تغییراتی شگفت انگیز در کنترل منحنی بازده اوراق بهادار انجام داد. اما همچنان سال را با کاهش 12 درصدی در برابر دلار به پایان رساند.

پیش بینی می شود که تا پایان سال 2023 نزدیک به 4 درصد افزایش یابد تا با قیمت 128.00 دلار معامله شود.

با کاهش پیش‌بینی‌شده رشد اقتصاد جهانی و عدم اطمینان در مورد مدت زمانی که بانک‌های مرکزی نرخ‌های بهره را بالاتر نگه می‌دارند تا تورم را تعدیل کنند، تحلیل‌گران بر سر اینکه کدام ارز در سال جاری عملکرد بهتری در برابر دلار دارند، اختلاف نظر داشتند.

اقلیتی قوی از تحلیلگران، 24 نفر از 50 نفر، ارزهای بازارهای نوظهور را گفتند. 13 گفت: ارزهای بازار توسعه یافته. 9 ارز به عنوان پناهگاه امن گفتند. و چهار ارز مرتبط با کالا.

برندان مک کنا، اقتصاددان بین‌المللی و استراتژیست FX در این باره گفت: «ارزهای بازارهای نوظهور احتمالاً می‌توانند نسبت به G10 و سپس نسبت به دلار در بلندمدت بهتر عمل کنند.» ولز فارگو (NYSE:).

ما هنوز در محیطی هستیم که بازدهی مرتبط با ارزهای بازارهای نوظهور همچنان بالاترین و احتمالاً جذاب‌ترین است.»

(برای سایر داستان های نظرسنجی ارز خارجی رویترز در ژانویه:)


منبع: https://www.investing.com/news/economy/dollars-vice-grip-on-fx-markets-to-loosen-this-year–analysts-2974275