کاهش ارزش دلار، افزایش یورو پس از افزایش ریسک ریسک توسط Credit Suisse توسط Investing.com© رویترز.

توسط پیتر پرستار

Investing.com – دلار آمریکا در معاملات اولیه اروپا در روز پنجشنبه عقب نشینی کرد و یورو افزایش یافت زیرا حرکت کردیت سوئیس برای تقویت موقعیت مالی خود احساسات ریسک را تقویت کرد.

در ساعت 03:55 ET (07:55 به وقت گرینویچ)، دلار آمریکا که ارزش دلار را در برابر سبدی از شش ارز دیگر دنبال می‌کند، با 0.3 درصد کاهش در 103.980 معامله شد و بخشی از افزایش 1 درصدی جلسه قبل را پس داد.

اعتبار سوئیس (SIX:) اواخر روز چهارشنبه اعلام کرد که 50 میلیارد فرانک فرانک (1 دلار = 0.9297 فرانک فرانک) از بانک ملی سوئیس وام می گیرد و موقعیت نقدینگی آن را تقویت می کند.

نگرانی‌ها در مورد سلامت مالی وام‌دهنده سوئیسی برای مدتی افزایش یافته است، زیرا این وام‌دهنده سوئیسی با خروج شدید مشتریان در پی یک رشته رسوایی‌ها دست و پنجه نرم می‌کند. اینها در روز چهارشنبه با کاهش قیمت سهام به پایین ترین حد خود به وقوع پیوست، زیرا سرمایه گذار اصلی آن، بانک ملی عربستان، اعلام کرد که قادر به تامین بودجه بیشتر به وام دهنده نیست.

اخبار مربوط به این خط اعتباری احساسات را تقویت کرده است و برخی از نگرانی ها را در مورد سقوط فوری در بخشی که به شدت توسط سه ورشکستگی اخیر بانک ایالات متحده آسیب دیده بود، کاهش داده است.

پیش از آخرین سیاست گذاری بانک مرکزی اروپا در اواخر جلسه، با 0.4% افزایش به 1.0619 رسید.

بانک مرکزی اروپا قبلاً احتمال افزایش 50 واحدی دیگر نرخ بهره را به دلیل بالا بودن سطح زیربنای منطقه یورو اعلام کرده بود، اما نگرانی‌ها در مورد عواقب احتمالی چنین افزایش شدیدی بر بخش بانکی می‌تواند سیاست‌گذاران را وادار کند که محتاطانه‌تر عمل کنند.

«بازار… امروز از بانک مرکزی اروپا سرنخ خواهد گرفت. تحليلگران ING در يادداشتي مي گويند ادامه افزايش نرخ بهره 50 واحدي دشوار خواهد بود و ما بايد بلافاصله پس از تصميم … منتظر نوسانات بيشتري باشيم.

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا نیز مورد توجه خواهد بود زیرا مطمئناً از او پرسیده خواهد شد که چگونه بانک مرکزی می تواند تلاش ها برای ایجاد ثبات قیمت و در عین حال حفظ ثبات مالی را متعادل کند.

سوال در ایالات متحده نیز یکسان است و با توجه به فشار وارده بر سیستم بانکی ایالات متحده، احتمالاً در هفته آینده از افزایش نرخ بهره به میزان بیش از 50 واحد پایه جلوگیری می کند.

گلدمن ساکس تخمین خود را از احتمال رکود اقتصادی ایالات متحده در 12 ماه آینده به 35 درصد افزایش داده است، در پاسخ به افزایش عدم اطمینان در مورد تأثیر اقتصادی استرس بانکی، افزایشی نسبت به 25 درصد قبلی.

در جاهای دیگر، 0.3% افزایش یافت و به 1.2105 رسید، که با بهبود تمایلات ریسک تقویت شد. همچنین اظهارات صدراعظم جرمی هانت در بودجه روز چهارشنبه مبنی بر اینکه اقتصاد احتمالاً در سال 2023 0.2 درصد کوچک می شود، کمک کننده بود که نسبت به پیش بینی قبلی برای انقباض 1.4 درصدی بهبود یافته بود.

با 0.5% کاهش به 132.69 رسید و ین یکی از بهترین عملکردهای روز بود. شاخص حساس به ریسک 0.6% افزایش یافت و به 0.665670 رسید، در حالی که با 0.1% کاهش به 6.9007 رسید.


منبع: https://www.investing.com/news/forex-news/dollar-retreats-euro-gains-after-credit-suisse-boosts-risk-sentiment-3031951