ژاپن آماده برداشتن گام‌های «قاطعانه» در قبال ین است


© رویترز. فایل عکس: وزیر دارایی ژاپن شونیچی سوزوکی در حالی که کنفرانس خبری خود را به پایان می رساند پس از مداخله ژاپن در بازار ارز برای اولین بار از سال 1998 برای تقویت ین در توکیو، ژاپن، 22 سپتامبر 2022، از روی میز بلند می شود. REU.

این اظهارات نتوانست از تضعیف بیشتر ین جلوگیری کند. دلار اواخر روز دوشنبه برای مدت کوتاهی به 145.40 ین رسید که بالاترین سطح از زمان مداخله ژاپن در بازار ارز برای تقویت ین در 22 سپتامبر است.

(1 دلار = 144.7700 ین)


منبع: https://www.investing.com/news/economy/japans-finance-minister-says-ready-to-take-decisive-steps-on-yen-2903544

سوزوکی پس از افزایش ارزش دلار به بالاترین سطح روزانه به خبرنگاران گفت: “در موضع ما مبنی بر اینکه در صورت نیاز گام های قاطعی در بازار ارز برداریم، تغییری ایجاد نشده است.”

رئیس بزرگترین لابی تجاری ژاپن، Keidanren، از اقدام دولت در برابر حرکات سوداگرانه ین استقبال کرد.

نوشته تتسوشی کاجیموتو

او گفت: “ما روز گذشته مداخله کردیم و گفتیم که در صورت لزوم گام های قاطعی برمی داریم. بدون شک این کار در برابر حرکات گمانه زنی محافظت می کند.”

سوزوکی در پاسخ به سوالی درباره اندازه بزرگ مداخله، گفت که این مقدار با در نظر گرفتن فاکتورهای جامع تصمیم گیری شده است.

سیاست گذاران می گویند حرکت های ارزی بیش از حد، چه بالا و چه پایین، برنامه ریزی کسب و کار را برای شرکت های ژاپنی دشوار می کند.

ژاپن در ماه گذشته تا 2.8 تریلیون ین (19.34 میلیارد دلار) برای مداخله در بازار ارز هزینه کرد تا کاهش ین را در زمانی که به پایین ترین حد در 24 سال گذشته نزدیک به 146 در برابر دلار کاهش داد، کاهش دهد.

بخوانید:  لی کچیانگ، نخست‌وزیر چین، می‌گوید سیاست‌های حمایت اقتصادی اکنون از سیاست‌های سال 2020 فراتر رفته است

شونیچی سوزوکی، وزیر دارایی ژاپن روز دوشنبه در هشداری جدید علیه سرمایه‌گذاران برای فروش ارز گفت: ژاپن آماده است تا در صورت تداوم حرکت‌های بیش از حد ین، گام‌های «قاطعی» در بازار ارز بردارد.

ماساکازو توکورا، رئیس Keidanren به خبرنگاران گفت: “برای دولت معنی دار بود که اراده خود را نشان دهد و حرکت های گمانه زنی را بدون نظارت رها نکند، اگرچه چنین اقداماتی به طور مکرر انجام نخواهد شد.”

سوزوکی در یک کنفرانس خبری پس از جلسه کابینه با اشاره به کاهش شدید اخیر ین گفت: «برای ارزها مهم است که با ثبات حرکت کنند زیرا حرکت های تند و یک طرفه نامطلوب است».