پیش بینی های شش بانک بزرگ، تورم ممکن است هنوز به اوج خود نرسیده باشد

قرائت HICP در نوامبر، انتشار داده‌های کلیدی است که احتمالاً بر نتیجه نشست دسامبر ECB، بین 50 تا 75 واحد در ثانیه، تأثیر می‌گذارد. تورم اصلی می تواند اولین کاهش را از اواسط سال 2020 به ثبت برساند که ناشی از کاهش تورم انرژی است. با این حال، ابهام در پیش‌بینی HICP انرژی وجود دارد، زیرا قیمت‌های خرده‌فروشی گاز ممکن است در برخی کشورها بیش از حد انتظار کاهش یافته باشد. اما پویایی هسته باید قوی بماند. منطقه یورو: تورم HICP، نوامبر: سیتی پیش بینی 10.4% سالانه، قبل از 10.7% سالانه (اولین کاهش از اواسط سال 2020). تورم اصلی، نوامبر: سیتی پیش‌بینی 5.0% سالانه، 5.0% قبل از سال (هنوز قوی 0.4% در ماه اوت) بود.


منبع: https://www.fxstreet.com/news/eurozone-hicp-preview-forecasts-from-six-major-banks-inflation-may-have-not-yet-peaked-202211291530

ما اکنون به دنبال کاهش تورم کل منطقه یورو به 10.3 درصد در سال هستیم. ما فکر می کنیم که انرژی داستان بزرگ این ماه خواهد بود، زیرا کاهش شدید قیمت عمده فروشی گاز طبیعی به تورم ضعیف تر انرژی منتقل می شود. با این حال، عدم قطعیت در این زمینه بالاست که ریسک های صعودی و نزولی را برای پیش بینی ما باقی می گذارد. تمرکز بازار عمدتاً باید بر روی عدد اصلی باشد، که فکر می‌کنیم به 4.9 درصد در سال کاهش یافته است، زیرا مقامات بانک مرکزی اروپا آن را عاملی تعیین‌کننده در شکل‌دهی دیدگاه‌های خود برای تصمیم دسامبر می‌دانند. در حالی که یک شگفتی بزرگ صعودی می‌تواند خطرات را به سمت سومین افزایش متوالی 75 bps منحرف کند، هر چیز دیگری احتمالاً نیاز به چرخش به سمت افزایش 50 bps را بیشتر خواهد کرد.

SocGen

یورواستات در روز چهارشنبه 30 نوامبر در ساعت 10:00 به وقت گرینویچ، داده‌های شاخص هماهنگ قیمت‌های مصرف‌کننده منطقه یورو (HICP) را برای نوامبر منتشر خواهد کرد و با نزدیک‌تر شدن به زمان انتشار، در اینجا پیش‌بینی‌های اقتصاددانان و محققان شش بانک بزرگ وجود دارد. در مورد چاپ تورم آینده اتحادیه اروپا.

پیش بینی می شود HICP سرفصل سالانه به 10.4% در نوامبر در مقابل 10.6% در اکتبر کاهش یابد و رقم اصلی در 5.0% ثابت باشد. به صورت ماهانه، انتظار می رود HICP در قاره کهن در دوره گزارش شده بدون تغییر در 1.5٪ باقی بماند در حالی که HICP اصلی نیز ثابت در 0.6٪ است.

Commerzbank

ما پیش‌بینی می‌کنیم که تورم اصلی HICP با 0.2 درصد افزایش به 10.8 درصد سالانه برسد، در حالی که پیش‌بینی می‌کنیم تورم اصلی HICP با 0.1 درصد به 5.1 درصد سالانه افزایش یابد. به نظر ما، این امر برای بانک مرکزی اروپا در تصمیم گیری برای افزایش 75 واحدی در ثانیه در نشست دسامبر در مقابل افزایش 50 واحدی در ثانیه بسیار مهم خواهد بود.

TDS

ما فکر می کنیم HICP می تواند برای اولین بار از اواسط سال 2021 کاهش یابد و از 10.6٪ به 10.2٪ در نوامبر کاهش یابد. با این حال، تورم به طور مداوم تا حد صعودی شگفت زده شده است و این خطر وجود دارد که در نهایت بالاتر از حد انتظار ما باشد. به دلیل اثرات منفی پایه، تورم اصلی نیز به طور موقت از 5 درصد به 4.7 درصد کاهش می یابد.

سیتی بانک

ما به دنبال این هستیم که تورم یورو از 10.6 درصد سالانه به 10.8 درصد افزایش یابد، اما تورم اصلی در 5.0 درصد سالانه ثابت است.

نومورا

توسعه قیمت انرژی احتمالاً نرخ تورم را در ماه نوامبر حدود 0.4 درصد کاهش داده است. این در تضاد با ادامه افزایش شدید قیمت مواد غذایی است که تا حد زیادی عامل افزایش نرخ تورم در ماه‌های اخیر بوده است. و نرخ تورم بدون احتساب انرژی، مواد غذایی و آشامیدنی نیز احتمالاً در ماه نوامبر کمی بیشتر شده و از 5.0% به 5.1% رسیده است. به طور کلی، نرخ تورم احتمالاً فقط اندکی از 10.6 درصد به 10.4 درصد کاهش می یابد. علاوه بر این، نرخ تورم می تواند در اوایل دسامبر رکورد جدیدی را ثبت کند. با این وجود، کاهش جزئی نرخ تورم در ماه نوامبر احتمالاً به نفع کبوترانی است که طرفدار افزایش معتدل‌تر نرخ کلیدی تنها 50 واحد پایه در دسامبر هستند.

بانک دانمارکی