پیش‌بینی‌های پنج بانک بزرگ، انتظارات متفاوت


استرالیا قرار است آمار اشتغال اکتبر خود را در روز پنجشنبه، 17 نوامبر در ساعت 00:30 به وقت گرینویچ گزارش کند و با نزدیک‌تر شدن به زمان انتشار، در اینجا پیش‌بینی‌های اقتصاددانان و محققان پنج بانک بزرگ در رابطه با داده‌های اشتغال آتی ارائه شده است.

انتظار می رود استرالیا 15 هزار موقعیت در ماه در مقابل 0.9 هزار موقعیت در ماه سپتامبر اضافه کند و نرخ بیکاری تا 3.6 درصد افزایش یابد.

ANZ

انتظار می رود گزارش ضعیفی باشد، با کاهش اشتغال 20 هزار نفر و افزایش بیکاری تا 3.6٪.

Westpac

900 نفر در ماه سپتامبر تنها 0.01 درصد افزایش داشتند. در مقایسه با افزایش جمعیت در سن کار 0.08٪ و افزایش 9.8K یا 0.07٪ در نیروی کار. این باعث شد که نرخ مشارکت در 66.6 درصد و نرخ بیکاری در 3.5 درصد ثابت بماند. با این حال، در دو نقطه اعشاری، از 3.48٪ به 3.54٪ افزایش یافت و بسیار نزدیک به گرد شدن به 3.6٪ بود در حالی که نسبت اشتغال به جمعیت از 64.27٪ به 64.22٪ کاهش یافت. با توجه به اینکه گرد کردن فقط نرخ بیکاری را در 3.5٪ نگه داشته است، ما استدلال می کنیم که سپتامبر یک به روز رسانی نرم تر از حد انتظار در بازار کار بود. با ثابت نگه داشتن مشارکت در ماه اکتبر، پیش بینی ما 15 هزار افزایش اشتغال برای جلوگیری از گرد شدن نرخ بیکاری به 3.6 درصد کافی نیست. ما می‌بینیم که خطر افزایش ملایم‌تری در اشتغال در ماه اکتبر وجود دارد، در حالی که مشارکت می‌تواند قوی باقی بماند، از این رو ما شاهد خطر صعودی برای نرخ بیکاری خود هستیم.»

TDS

ما انتظار داریم اشتغال 10 هزار کاهش یابد. ما انتظار داریم که نرخ مشارکت در 66.6 درصد و نرخ بیکاری از 3.5 درصد قبلی به 3.7 درصد افزایش یابد. بنابراین، پیش‌بینی نرخ بیکاری در سه ماهه چهارم RBA در 3.4 درصد بعید به نظر می‌رسد که با نرم شدن بازار کار به سمت پایان سال، محقق شود. ما همچنان به دنبال این هستیم که هیئت مدیره به افزایش 25 واحدی در ثانیه ادامه دهد، اگرچه بانک به نظر بدتر به نظر می رسد، با اشاره به این که معاون رئیس بانک بولاک اشاره می کند که بانک در حال نزدیک شدن به توقف در این چرخه پیاده روی است.

SocGen

“ما انتظار داریم که تغییرات مادر در اشتغال به افزایش قابل توجهی در اکتبر (30 هزار نفر) بازگردد. درست است که کاهش مصرف که قبلاً با کاهش فروش واقعی خرده فروشی در سه ماهه سوم تأیید شده بود، بر رشد اشتغال نیز تأثیر می گذارد. با این حال، طبیعی است که پس از وقفه بین ژوئن و سپتامبر (کاهش در ژوئیه، بازگشت مجدد در آگوست و رشد صفر در سپتامبر) انتظار افزایش در اشتغال را داشته باشیم. نرخ بیکاری احتمالا دوباره به سطح پایین تاریخی 3.4٪ کاهش می یابد و انتظار می رود نرخ مشارکت در سطح بالای تاریخی 66.6٪ باقی بماند. ساعات کار هفتگی نیز باید پس از ضعف در ماه های قبل به رشد سالم بازگردد. نرخ بیکاری احتمالاً برای مدت قابل توجهی در حدود سطح فعلی باقی می‌ماند، زیرا ما انتظار داریم تنها کاهش نسبتاً خفیفی در فعالیت‌های اقتصادی وجود داشته باشد.»

سیتی بانک

«پیش‌بینی نیروی کار استرالیا در اکتبر پیش‌بینی اشتغال سیتی؛ 10K، قبلی، 0.9k; پیش بینی نرخ بیکاری سیتی؛ 3.5%, قبلی; 3.5٪؛ پیش بینی نرخ مشارکت شهروندی؛ 66.6%, قبلی; 66.6% بازار کار همچنان در تنگنا قرار دارد، با این حال، نشانه های اولیه ای وجود دارد که نشان می دهد بازار کار از سطوح بسیار فشرده خود در اوایل سال کاهش یافته است. شاخص‌های احساسات کسب‌وکارها نشان می‌دهد که استخدام نیروی کار در ماه‌های آینده ادامه خواهد داشت، اما با سرعت کمتری نسبت به آنچه قبلاً انتظار می‌رفت. در واقع، نظر سیتی ریسرچ این است که نرخ بیکاری احتمالاً در سال 2023 شروع به افزایش خواهد کرد و از 3.5 درصد به 4.3 درصد خواهد رسید. با این حال، خطراتی وجود دارد که ممکن است کمی زودتر این کار را آغاز کند.»


منبع: https://www.fxstreet.com/news/australian-employment-preview-forecasts-from-five-major-banks-mixed-expectations-202211161506