پزو آرژانتین که در پایین ترین سطح خود در بازار سیاه قرار دارد، بازار را دچار آشفتگی می کند

پزو روز دوشنبه در بازار سیاهی که به دلیل تحت کنترل شدید بازار ارز رسمی رونق گرفته است، به پایین ترین سطح تاریخ خود یعنی 460 در هر دلار رسید. این در مقایسه با 400 پزو به ازای هر دلار فقط یک هفته پیش و در مقایسه با نرخ رسمی نقدی حدود 220 است.

او نوشت، واضح است که پزو “از اساس نادرست است”.


منبع: https://www.investing.com/news/economy/argentinas-peso-at-record-lows-in-black-market-stokes-market-jitters-3063335

من بسیار تعجب خواهم کرد اگر این دولت قبل از انتخابات ریاست جمهوری نرخ ارز رسمی را کاهش دهد، اما احتمالاً این یکی از اولین کارهایی است که دولت بعدی انجام خواهد داد.

صحبت از کاهش ارزش پزو دوباره به منصه ظهور رسید، اما تأثیر کوتاه مدت بر تورم بالا، آن را به خودکشی سیاسی پیش از انتخابات ریاست جمهوری تبدیل می کند.

جی‌پی مورگان (NYSE:) روز جمعه اعلام کرد که آرژانتین نیز به هدف مالی اولیه برنامه صندوق بین‌المللی پول برای پایان ماه مارس شکست خورد و گفت که دولت درخواست معافیت رسمی از صندوق خواهد کرد «اما همچنین احتمالاً کاهش کسری اولیه 1.9 درصدی تولید ناخالص داخلی هدف سالانه خواهد بود. برای سال 2023 در بررسی آینده”.

برداشت نامناسب، کنترل‌های شدید FX و واردات، و بادهای معکوس ناشی از تورم بسیار بالا و عدم تعادل و انحرافات در حال رشد اقتصاد کلان، داده‌های فعالیت واقعی را تا سال 2023 ضعیف نگه می‌دارد.»

داده های ضعیف آب های بوینس آیرس را بیشتر گل آلود کرده است. با کاهش ارزش پزو، شایعاتی در مورد افزایش فشار سیاسی بر سرجیو ماسا، وزیر اقتصاد و میگل پسچه، رئیس بانک مرکزی منتشر شده است که مقامات را مجبور به انکار و نمایش عمومی همبستگی کرده است.

بخوانید:  بازگشت شدید دلار آمریکا، به سمت 19.50 افزایش یافت


© رویترز. عکس فایل: اسکناس‌های صد پزو آرژانتین در این تصویر که در 3 سپتامبر 2019 گرفته شده است نشان داده شده است. رویترز/آگوستین مارکاریان/تصویر

نیویورک (رویترز) – پزوی آرژانتین در بازار سیاه محبوب به پایین ترین حد خود سقوط کرد زیرا افزایش انتخابات باعث عدم اطمینان می شود و اقتصاد نشان می دهد فشارهایی فراتر از صادرات غلات بسیار مهم این کشور که تحت تأثیر خشکسالی فلج کننده قرار گرفته است.

بر اساس برآوردهای متوسط ​​اقتصاددانان شرکت‌کننده در نظرسنجی در اوایل ماه جاری، فعالیت اقتصادی امسال 2.3 درصد کاهش می‌یابد که بدترین عملکرد در میان کشورهای گروه 20 است و تورم در پایان سال به بالای 100 درصد رسیده است.

کیمبرلی اسپرفچتر، از آمریکای لاتین گفت، کاهش ارزش “به بهای افزایش بیشتر تورم در کوتاه مدت خواهد بود، اما برای بازگرداندن رقابت خارجی و کمک به آرژانتین برای اجرای مازاد حساب جاری مورد نیاز برای بازسازی ذخایر ارزی خود لازم است.” اقتصاددان در کاپیتال اکونومیکس در یادداشتی.

فرناندز هفته گذشته گفت که برای انتخابات مجدد در اکتبر نامزد نخواهد شد، که می تواند به او پوششی بدهد تا یک حرکت بسیار نامطلوب را که تورم را تشدید می کند، که در حال حاضر بالای 100 درصد سالانه اجرا می شود، انجام دهد.

گیر کرده در خنثی

داده‌های روز دوشنبه نشان داد که فعالیت‌های اقتصادی ماهانه در فوریه ثابت بوده است، حتی با رشد سالانه 0.2 درصدی، در حالی که هفته گذشته تراز تجاری کسری شگفت‌انگیز 1.1 میلیارد دلاری را ثبت کرد که بر ارز فشار بیشتری وارد کرد.

بخوانید:  تجزیه و تحلیل فنی S&P 500 | فارکسلایو

کاهش روزانه 4.6 درصدی روز دوشنبه بزرگترین کاهش در 9 ماه گذشته بود. شکاف بین نرخ سیاه و نرخ رسمی بیش از 107 درصد، بیشترین میزان از اوت سال گذشته است.

رکود پزو فشار بیشتری را بر دولت آلبرتو فرناندز برای کاهش ارزش پول وارد می‌کند که همچنین با مداخله بانک مرکزی که تنها در ماه مارس بیش از یک میلیارد دلار بود، کاهش یافت.

سرجیو آرملا روز دوشنبه در یادداشتی خطاب به مشتریان گلدمن ساکس (NYSE:) گفت: با وجود افزایش فعالیت در ژانویه و ثابت ماندن در فوریه، در ارزیابی ما کاهش شدید در فعالیت‌ها که در پایان سال 2022 مشاهده شد ادامه خواهد یافت. .

با کاهش صادرات کشاورزی، اقتصاد آرژانتین برای ایجاد ذخایر دلاری خود با مشکل مواجه شده است، تا جایی که صندوق بین‌المللی پول نوار پایینی را برای ذخایر تعیین شده به عنوان بخشی از برنامه تامین مالی 44 میلیارد دلاری کاهش داد.

کارلوس دی سوزا، استراتژیست بدهی EM و مدیر پورتفولیو در Vontobel Asset Management، می گوید: “شایعات کاهش ارزش پول در آرژانتین از زمانی که فرناندز رئیس جمهور شد بسیار زیاد شده است. اما برخلاف آنچه منطق اقتصادی نشان می دهد، این اتفاق نیفتاده است.”