هفته پیش رو – موارد برجسته عبارتند از: PCE و تولید ناخالص داخلی ایالات متحده، BoC، فلش PMI، CPI Aus و NZ


  • دوشنبه: دقیقه BoJ (دسامبر)؛ PMI فلش استرالیا (ژانویه).
  • TUE: استرالیا NAB Business Confidence (دسامبر)، GfK آلمان (فوریه)، EZ، PMI فلش انگلستان و ایالات متحده (ژانویه)، CPI نیوزیلند (Q4)، روند CBI انگلستان (ژانویه).
  • چهارشنبه: اطلاعیه سیاست BoC؛ CPI استرالیا (دسامبر/چهارم ماه)، Ifo آلمان (ژانویه).
  • پنج شنبه: گزارش دقایق CBRT و تورم (ژانویه)، کالاهای بادوام ایالات متحده (دسامبر)، پیشرفت تولید ناخالص داخلی (Q4)، افزایش قیمت PCE (Q4)، IJC (در تاریخ 16 ژانویه)، شاخص فعالیت ملی (دسامبر)، فروش خانه های جدید (دسامبر) ).
  • FRI: PPI استرالیا (Q4)، قیمت‌های صادرات/واردات (Q4)، سود صنعتی چین (دسامبر)، EZ M3 (دسامبر)، شاخص قیمت PCE ایالات متحده (دسامبر)، نهایی دانشگاه میشیگان (ژانویه)، فروش خانه در انتظار (دسامبر)، آلمان CPI Prelim. (ژانويه).

توجه: پیش نمایش ها به ترتیب روز فهرست شده اند

EZ Flash PMI (سه شنبه):

انتظار می رود که PMI تولیدی در کل منطقه یورو از 47.8 به 48.5 برسد و PMI خدمات از 49.8 قبلی به 50.2 بازگردد. که گیج مرکب را روی 49.8 باقی می گذارد (در مقابل 49.3 قبلی). گزارش قبلی بیان می‌کرد که «اقتصاد منطقه یورو به وخامت ادامه داد، اما قدرت رکود برای دومین ماه متوالی تعدیل شد، که احتمالاً به انقباض در اقتصاد اشاره دارد که ممکن است خفیف‌تر از آنچه در ابتدا پیش‌بینی می‌شد باشد.» برای انتشار آتی، Capital اقتصاد با دیدگاه اجماع برای قرائت ترکیبی موافق است و خاطرنشان می‌کند که «معیارهای ZEW و Sentix تمایل سرمایه‌گذاران در ژانویه به شدت افزایش یافت و گاهی اوقات شاخص‌های پیشرو خوبی برای PMI در گذشته بوده‌اند». این مشاوره می افزاید که کاهش اخیر قیمت انرژی موجب تقویت فعالیت ها، به ویژه در بخش های صنعتی پرمصرف انرژی خواهد شد، و بنابراین به دنبال پیشرفت بزرگ تری در مقیاس تولید در مقایسه با خدمات است. از منظر سیاست، انتشار آتی است بعید است که تأثیر زیادی بر نشست فوریه بانک مرکزی اروپا داشته باشد، که اساساً برای افزایش نرخ بهره 50 واحد در ثانیه قفل شده است. با حرکت رو به جلو، اگر PMI غافلگیرکننده را به سمت صعودی نشان دهد، این امر می تواند به سیاستگذاران اطمینان دهد که مسیر تهاجمی تری را برای نرخ ها پیش ببرند، و بنابراین گمانه زنی ها مبنی بر اینکه بانک مرکزی اروپا می تواند تا ماه مارس تا 25 واحد در ثانیه کناره گیری کند را برطرف کند؛ با این حال، گزارش آینده ممکن است برای تأثیر معنادار بر این بحث خیلی زود باشد.

UK Flash PMI (سه شنبه):

انتظار می رود PMI خدمات بریتانیا در 49.9 ثابت بماند، تولید از 45.3 به 45.7 برسد و کامپوزیت در 49.3 (قبلی 49.3) باقی بماند. گزارش قبلی با هر دو افت خدمات و تولید در کسب و کار جدید مشخص شد که منجر به پنجمین کاهش ماهانه متوالی در کارهای جدید شد، در حالی که هزینه ها و قیمت های خروجی همچنان با نرخ های بالا افزایش یافتند. این بار، تحلیلگران در Investec آن را “معقول” می‌دانند که بهبود زنجیره‌های تامین به ژانویه منتقل شود، در حالی که شفافیت بیشتر در مورد هزینه‌های انرژی از طریق طرح کاهش قبض انرژی برای مشاغل نیز ممکن است کمک کند. بر این اساس، Investec پیش‌بینی می‌کند که هر دو شاخص تولید و خدمات افزایش می‌یابند و قرائت ترکیبی را درست زیر 50 می‌گذارند. با این حال، Investec هشدار می دهد که تجارت همچنان در یک محیط دشوار با اقتصاد بریتانیا در رکود برای کل سال جاری خواهد بود. از منظر سیاست، آخرین شاخص‌های شغلی و تورم در بریتانیا نشان داد که انتظارات برای نشست فوریه بیشتر به سمت حرکت 50 واحدی در ثانیه تغییر کرده است. انتشار قوی‌تر از پیش‌بینی‌ها احتمالاً این تماس‌ها را تقویت می‌کند، در حالی که از دست دادن انتظارات بعید به نظر می‌رسد که قیمت‌ها را به نفع حرکت کوچک‌تر 25bps تغییر دهد.

CPI نیوزیلند (سه شنبه):

در خیابان شاهد خنک شدن CPI در سه ماهه چهارم به 6.6% سالی در سال از 7.2% هستیم، در حالی که انتظار می رود اندازه گیری ماهانه از 2.2% به 1.6% M/M کاهش یابد. تحلیلگران در ASB مخالف اجماع بازار هستند و می گویند که تحقیقات آنها “نشان می دهد که تورم سال 2022 با نرخ سالانه 7.4 درصد به پایان رسید که بالاترین نرخ از سال 1990 است” – مطابق با هدف RBNZ. این بانک بر این باور است که اگر کاهش شدید قیمت خرده فروشی سوخت نبود، تورم به 8 درصد نزدیک تر می شد. ASB می‌گوید: «داده‌های تورم سه‌ماهه چهارم نیز باید تغییر در باتوم فرآیند تورم را با کاهش تورم قابل تجارت سالانه، اما افزایش تورم غیرقابل تجارت سالانه نشان دهد. تحلیلگران آن در مورد اینکه آیا بازگشت به هدف 1-3 درصد RBNZ تضمین شده است یا خیر، تردید دارند، که بر هزینه های مسکن بالاتر، افزایش قیمت مواد غذایی در سه ماهه چهارم با وجود کاهش شدید قیمت بنزین و کاهش مشکلات زنجیره تامین تاکید می کند. ASB شاهد 125bps دیگر افزایش کلی OCR در ماه های آینده است – از جمله 75bps در نشست 22 فوریه.

اطلاعیه سیاست BoC (چهارشنبه):

پس از افزایش نرخ بهره بانکی خود در دسامبر به میزان 50 واحد در ثانیه، به 4.50 درصد، بانک مرکزی آمریکا گفت که “در حال بررسی این موضوع است که آیا نرخ بهره سیاستی نیاز به افزایش بیشتر دارد یا خیر” زیرا “به ارزیابی عملکرد سیاست پولی سخت‌تر ادامه می‌دهد…” و ” تورم و انتظارات تورمی چگونه پاسخ می دهند.” تحلیلگران این را به عنوان نشانه ای تلقی می کنند که بانک مرکزی در آستانه کاهش سرعت رشد خود است و بسیاری اکنون انتظار حرکت 25 واحدی در ثانیه در ژانویه را دارند. با این اوصاف، بانک مرکزی گزینه های سیاست خود را باز نگه داشته است، به این معنی که یک نتیجه بدون تغییر، افزایش 25 واحدی در ثانیه و حتی افزایش 50 واحدی دیگر همه احتمالات هستند. بانک کانادایی RBC در حال مدل سازی 70 درصد احتمال افزایش 25 بیت بر ثانیه BoC، احتمال 20 درصد حرکت بزرگتر 50 بیت در ثانیه، و 10 درصد احتمال تصمیم بدون تغییر است. RBC در توضیح تفکر خود در پشت 25bps اشاره می کند که داده های اخیر نزدیک به خنثی بوده اند. RBC می نویسد: “ما در نظرسنجی چشم انداز کسب و کار، به ویژه فعالیت های آینده نگر شاهد کاهش کمی بوده ایم، اما تورم اساسی به طرز ناراحت کننده ای بالا است و انتظارات تورمی همچنان بالا هستند.”، “بازار کار بسیار فشرده است.” “این محیطی نیست که داده‌ها به اندازه‌ای نرم شده باشد که مکث را تضمین کند، و همچنین آنقدر قوی نیست که در یک کلیپ 50bps ادامه یابد.” در واقع، فرماندار مکلم در ماه دسامبر اظهار داشت که افزایش تورم به این معنی است که BoC باید بیشتر در مورد انقباض کمتر نگران باشد. در جاهای دیگر، بسیاری استدلال می کنند که افزایش نرخ بهره بانک مرکزی در ماه ژانویه می تواند آخرین چرخه باشد. این سوال پیش می‌آید که BoC چگونه می‌تواند این موضوع را اعلام کند. RBC پیشنهاد می کند که مطابق با اختیاری که بانک مرکزی در ارتباطات خود حفظ کرده است، به دنبال بیانیه ژانویه است که از زبانی مشابه نسخه دسامبر استفاده کند. RBC می‌گوید: «این به این معنی است که روشن کنیم که می‌تواند آخرین افزایش باشد، اما متعهد نشدن به آن و رها کردن داده‌ها برای تعیین مسیر کوتاه‌مدت نرخ».

CPI استرالیا (چهارشنبه):

اندازه گیری سالانه CPI در سه ماهه چهارم بالاتر از 7.3 درصد در سه ماهه سوم به 7.5% سالی در سال می رسد. اندازه گیری سه ماهه از 1.8% به 1.6% Q/Q سرد می شود. از نظر معیارهای همراه، گیج میانگین برش خورده در 6.5% سالی/سال (6.1%) و در 1.5% Q/Q (قبلی 1.8%) دیده می‌شود، در حالی که اندازه‌گیری میانگین وزنی 5.5% انتظار می‌رود. Y/Y (قبلی 5.0%) و 1.4% Q/Q (قبلی 1.4%). در پیش‌بینی‌های نوامبر، RBA افزایش 8.0 درصدی سالانه در سه ماهه چهارم را نشان می‌داد، اما تحلیلگران به‌دنبال افزایش متریک میانگین برش‌شده برای نشانه‌هایی هستند که نشان می‌دهد چقدر بیشتر RBA باید انجام دهد. دسک‌ها نشان می‌دهند که شاخص‌های ماهانه CPI در اکتبر و نوامبر نسبت به سه ماهه سوم تغییر کمی نشان می‌دهند، با معیارهای دسامبر که قرار است در کنار ارقام سه ماهه منتشر شوند. تخفیف های دولت در سه ماهه سوم از افزایش +15 درصدی تعرفه های برق جلوگیری کرد. کاپیتال اکونومیکس به دنبال افزایش 10 درصدی Q/Q در تعرفه های خدمات شهری است، در حالی که شاخص های ماهانه به افزایش کمتر در Q/Q متریک Trimmed اشاره می کنند و 1.6 درصد Q/Q و 7.4 درصد افزایش سالانه در تیتر را پیش بینی می کنند. CPI برای Q4.

تولید ناخالص داخلی ایالات متحده (پنجشنبه):

انتظار می رود داده های پیشرفته تولید ناخالص داخلی برای سه ماهه چهارم رشد 2.8٪ (3.2٪ قبلی) را نشان دهد. این دیدگاه اجماع بدبینانه‌تر از پیش‌بینی GDPnow آتلانتا فدرال است که رشد 3.5 درصدی سه ماهه چهارم را دنبال می‌کند. تحلیلگران مودیز انتظار دارند که رشد در سه ماهه چهارم با 3 درصد به صورت سالانه قوی باقی بماند، که ناشی از تراز تجاری مطلوب است، که همچنان به رشد اقتصادی ادامه می دهد. پیش بینی می شود که پویایی رشد در ایالات متحده به طور قابل توجهی بدتر شود، زیرا بسیاری از تحلیلگران پیش بینی می کنند که اقتصاد وارد رکود خواهد شد. در حالی که سیاست گذاران عموماً به روز رسانی های سازنده ای در مورد چشم انداز رشد در سال جاری ارائه کرده اند و استدلال می کنند که می توان از رکود اقتصادی جلوگیری کرد و ایالات متحده می تواند به فرود نرم دست یابد، فدرال رزرو هنوز رشد تنها 0.5 درصدی را در سال 2023 پیش بینی می کند.

درآمد شخصی ایالات متحده، هزینه (جمعه):

تحلیلگران انتظار دارند درآمد شخصی در ماه دسامبر 0.2% M/M افزایش یابد (قبلی 0.4%)، در حالی که انتظار می رود مصرف شخصی تعدیل شده 0.1% M/M (قبلی +0.1%) کاهش یابد. کپیتال اکونومیکس گفت، در مورد رنگ، خرده فروشی ایالات متحده انتظارات را در دسامبر ناامید کرد و به شواهد نظرسنجی نشان داد که اقتصاد به سرعت در پایان سال گذشته حرکت خود را از دست می دهد. این کاهش ناشی از کاهش بیشتر در فروش خودرو بود، نشانه ای از اینکه نرخ های بالاتر بر هزینه های کلان بلیت تاثیر می گذارد. «ضعف فروش بازتاب بدتر شدن شدید بررسی‌های فعالیت‌های بخش خدمات در چند ماه گذشته و تداوم ضعف اعتماد مصرف‌کننده است و نشان می‌دهد که علی‌رغم بازار کار هنوز جامد، افزایش نرخ بهره در سال گذشته کاپیتال اکونومیکس گفت: «افزایش قوی در ماه های سپتامبر و اکتبر به این معناست که مصرف واقعی همچنان احتمالاً نزدیک به 3.0 درصد سالانه در سه ماهه چهارم افزایش یافته است، اما به نظر می رسد به طور خاص در ماه دسامبر کاهش یافته است، که تعیین می کند. مرحله ای برای کاهش قابل توجه رشد در سه ماهه اول.”

US PCE (جمعه):

انتظار می رود Core PCE در ماه دسامبر 0.2% M/M افزایش یابد که با نرخ مشاهده شده در داده های نوامبر مطابقت دارد. تحلیلگران Credit Suisse به دنبال افزایش 0.3% M/M هستند، که همچنان برای مشاهده اندازه گیری سالانه اصلی PCE به 4.5% سالانه از 4.7% قبلی کافی است. اگر بانک درست باشد، معیار اصلی سالانه به کمترین میزان از سه ماهه چهارم سال 2021 خواهد رسید. CS می‌نویسد: «تورم اصلی در ماه دسامبر کم بود. روی PCE اصلی از پناهگاه، که احتمالاً حداقل برای نیمه اول سال 2023 تورم سرسختانه بالایی را نشان می دهد. به عنوان مقایسه، داده‌های قیمت مصرف‌کننده در ماه دسامبر نشان داد که CPI اصلی 0.3% M/M افزایش یافته است، که اندکی از سرعت 0.2% در نوامبر افزایش یافته است. نرخ سالانه از 6.0% به 5.7% سالانه کاهش یافت و بیشترین سهم را در افزایش اجاره بها و خدمات بیمارستانی داشت. از سوی دیگر، قیمت خودروهای دست دوم به شدت تعدیل شد. شایان ذکر است که این داده ها در طول پنجره خاموشی فدرال رزرو قبل از نشست FOMC از 31 ژانویه تا 1 فوریه منتشر خواهد شد. مورد پایه فعلی که از پیش‌بینی‌های قیمت‌گذاری بازار و تحلیلگران دلالت می‌کند این است که بانک مرکزی نرخ‌ها را 25 واحد در ثانیه افزایش خواهد داد. با این حال، بسیاری از این دیدگاه در مورد داده های دریافتی نادیده گرفته شده اند، و نشان می دهد که اگر یک شگفتی بالا در داده های PCE وجود داشته باشد، قیمت 50bps می تواند یک بار دیگر افزایش یابد.

برای تحقیقات بیشتر مانند این، Newsquawk’s را بررسی کنید جعبه جیغ زنده به مدت 7 روز رایگان


منبع: https://www.forexlive.com/centralbank/week-ahead-highlights-include-us-pce-gdp-boc-flash-pmis-aus-nz-cpi-20230121/