هفته پیش رو، 27 تا 31 مارس: موارد برجسته شامل PCE ایالات متحده، PMI چین، EZ CPI، CPI Aus


  • دوشنبه: بررسی Ifo آلمان (مارس).
  • TUE: اعلامیه سیاست NBH، تراز تجاری کالاهای پیشرفته ایالات متحده (فوریه)، فدرال رزرو ایالات متحده ریچموند (مارس).
  • چهارشنبه: اعلامیه سیاست CNB، CPI استرالیا (فوریه).
  • پنج شنبه: اطلاعیه خط مشی SARB، صورتجلسه CBRT، اعلامیه سیاست Banxico، CPI اسپانیایی Flash (مارس)، EZ Business Climate (مارس)، آلمان اولیه CPI (مارس)، تولید ناخالص داخلی ایالات متحده (Q4) و قیمت PCE (Q4).
  • FRI: CPI ژاپنی توکیو (فوریه)، PMI رسمی چین (بهمن)، خرده فروشی آلمان (بهمن)، Prelim فرانسوی. CPI (فوریه)، EZ Flash CPI (مارس)، PCE ایالات متحده (فوریه)، تولید ناخالص داخلی کانادا (ژانویه)، فینال دانشگاه میشیگان ایالات متحده (مارس).

توجه: پیش نمایش ها به ترتیب روز فهرست شده اند

CPI استرالیا (چهارشنبه):

انتظار می رود CPI ماهانه برای ماه فوریه اندکی کاهش یابد و به 7.2% از 7.4% در ژانویه برسد، با محدوده پیش بینی بین 6.7-7.7%. میزها هشدار می‌دهند که این معیار بی‌ثبات است، زیرا انتشار ماه گذشته با کاهش 3.6 درصدی در پوشاک و کفش، با کاهش 3.6 درصدی مواجه شد. تحلیلگران Westpac می‌گویند که نظرسنجی فوریه داده‌های فصلی را برای بخش‌های مختلف مانند رستوران‌ها، خدمات خانگی، خدمات وسایل نقلیه موتوری، کرایه‌های حمل‌ونقل شهری، ارتباطات و بیمه و غیره در بر خواهد گرفت. پیش‌بینی سالانه 7.4 درصدی Westpac بر اساس افزایش 0.8 درصدی برای ماه است.

صورتجلسه CBRT (پنجشنبه):

CBRT نرخ رپو هفتگی خود را همانطور که انتظار می رفت در 8.50 درصد حفظ کرد. بانک به فعالیت اقتصادی قوی‌تر اشاره کرد، اما با نگرانی از رکود در اقتصادهای توسعه‌یافته هشدار داد. CBRT گفت که تأثیر زلزله بر تولید، مصرف، اشتغال و انتظارات در حال ارزیابی است، اما هیچ ضربه دائمی به اقتصاد ترکیه از فاجعه طبیعی پیش بینی نمی شود. بانک بار دیگر تاکید کرد که از همه ابزارها قاطعانه برای ثبات قیمت ها و رسیدن به هدف تورم میان مدت 5 درصد استفاده خواهد کرد، در حالی که پیشنهاد می کند چارچوب تصمیم گیری شفاف، قابل پیش بینی و مبتنی بر داده ها ادامه یابد. این تصمیم با راهنمایی های قبلی مطابقت دارد که نرخ معیار در سطح “کافی” بود. میزها در مورد توقف مجدد یا کاهش مجدد نرخ بهره توسط بانک تقسیم شدند، به طوری که شش اقتصاددان از 18 اقتصاددان سهولت 50 واحدی دیگر را برای این جلسه پیش بینی کردند. با نزدیک شدن به انتخابات در ماه مه، برخی از تحلیلگران به نشست 27 آوریل برای احتمال کاهش نرخ بهره قبل از انتخابات چشم دوخته اند.

اطلاعیه SARB (Word):

بر اساس نظرسنجی رویترز، انتظار می رود که بانک مرکزی نرخ بهره را 25 واحد در ثانیه به 7.50 درصد افزایش دهد. اقلیتی از افراد مورد بررسی به دنبال تصمیمی بدون تغییر هستند. با توجه به دورنمای کاهش تورم پیش رو، همراه با شتاب اقتصادی ملایم، تحلیلگران به دنبال هرگونه اظهارنظری از سوی بانک مرکزی خواهند بود که حاکی از پایان یافتن چرخه صعود این بانک باشد. بانک استاندارد گفت: «ما انتظار داریم تنها ۲۵ واحد در ثانیه افزایش نرخ بیشتر در این چرخه داشته باشیم و تورم دستمزدها و خدمات همچنان از دیدگاه دیرینه ما حمایت می کند که در شرایط رشد اقتصادی ضعیف، انقباض تهاجمی لازم نیست.» و افزود که «اگر ZAR ضعیف‌تر از آنچه پیش‌بینی می‌کنیم باقی می‌ماند، پیامدهای تورمی و/یا ریسک‌ها می‌توانند SARB را مجبور به افزایش شدیدتر از آنچه در حال حاضر ضروری می‌بینیم، کند.

بخوانید:  موقعیت خالص CFTC S&P 500 NC ایالات متحده از -363.3 هزار دلار قبلی به -355.4 هزار دلار افزایش یافت.

اطلاعیه Banxico (پنجشنبه):

Banxico به اتفاق آرا با اجماع بالای 50 واحد در ثانیه در ماه فوریه، با انگیزه تصمیم خود با انگیزه پویایی تورم اصلی افزایش یافت. اما بانک مرکزی پیشنهاد کرد که با دستیابی به موقعیت پولی خود، احتمالاً در نشست ماه مارس با شدت کمتری افزایش خواهد یافت زیرا می بیند که تورم به سمت هدف خود در سه ماهه چهارم 2024 همگرا می شود. بر این اساس، بسیاری به دنبال افزایش 25 واحدی در هفته آینده هستند. داده‌های منتشر شده در این هفته نشان می‌دهد که CPI اواسط ماه 0.2% M/M افزایش یافته است، کمی کمتر از +0.3% که خیابان به دنبال آن بود، در حالی که نرخ تورم از 7.5% به 7.1% سالانه کاهش یافته است. Pantheon Macroeconomics اشاره می کند که تورم در سه ماهه اول به کاهش خود ادامه داده است و این به بهبود چشم انداز اقتصادی کمک می کند. پانتئون می گوید: «تهدید اصلی در حال حاضر برای فعالیت های اقتصادی، تشدید بیشتر سیاست بانکیکو است. ما فکر می کنیم هر گونه افزایش نرخ در چند ماه آینده اشتباه است. ما فکر می‌کنیم سیاست‌گذاران به اندازه کافی برای بازگشت تورم به هدف انجام داده‌اند» و می‌افزاید: «به‌علاوه، نمی‌توانیم مطمئن باشیم که تهدیدات سیستم بانکی جهانی به پایان رسیده است».

CPI ژاپن توکیو (جمعه):

انتظار می رود CPI هسته توکیو در بحبوحه تثبیت قیمت انرژی و اثرات پایه از 3.3 درصد به 3.1 درصد کاهش یابد. انتشار به عنوان یک شاخص پیشرو برای معیارهای ملی در نظر گرفته می شود که چند هفته بعد انجام می شود. میزها تاکید می‌کنند که به دلیل اجرای یارانه‌های انرژی دولت، شاخص CPI ژاپن در ماه فوریه تا حد زیادی کاهش یافت. قیمت مواد غذایی افزایش جزئی را تجربه کرد و مواد غذایی غیر تازه بیشترین سهم را در این افزایش داشتند. افزایش پیش‌بینی‌شده در CPI «فوق هسته‌ای» (به استثنای غذای تازه و انرژی) ناشی از افزایش هزینه‌های واردات، تسریع قیمت‌های کالاهای مصرفی، و تورم سریع‌تر در پوشاک، کفش، و تجهیزات پزشکی بود. تحلیلگران Pantheon Macroeconomics، پس از انتشار نسخه ملی فوریه، پیشنهاد کردند که نشست آتی BoJ در 28 آوریل (به رهبری فرماندار جدید Kazoo Ueda) با توجه به ترس های بانکی بین المللی، تنظیمات آسان سیاست گذاری را حفظ کند. پانتئون فکر می کند که Ueda احتمالاً معتقد است که اقتصاد ژاپن به سیاست پولی آسان در طول سال نیاز دارد، در حالی که گزینه هایی را برای تنظیم سیاست کنترل منحنی بازده برای پایداری بررسی می کند.

بخوانید:  USD/CAD به پایین ترین حد هفته سقوط می کند، زیرا قیمت نفت ادامه می یابد

NBS PMI چین (جمعه):

شاخص PMI تولیدی در ماه مارس از 52.6 در ماه فوریه به 50.5 کاهش یافته است، بدون انتظار برای معیارهای غیر تولیدی و ترکیبی در زمان نگارش. در ماه فوریه، PMI ها به طور کلی بازارها را شگفت زده کردند، به طوری که رقم خدمات حاکی از بهبود مصرف قوی در طول تعطیلات سال نو چینی است که ناشی از بازگشایی اقتصاد است. با این حال، ING هشدار داد که پایداری این بازگشت نامطمئن است، زیرا انتظار می‌رود فعالیت مصرف خاموش‌تر در فوریه قبل از افزایش تدریجی در مارس باشد. پیش بینی می شود صنعت خدمات در سال 2023 عملکرد بهتری از تولید داشته باشد. برای این ماه، ING کاهش M/M در سفارشات صادراتی را پیش‌بینی می‌کند، اما افزایش سفارش‌های داخلی در PMI تولید را پیش‌بینی می‌کند که این امر را به کاهش تقاضا از بازارهای خارجی نسبت می‌دهد. همچنین انتظار می‌رود که PMI غیر تولیدی رشد آهسته‌تری داشته باشد که نشان‌دهنده سرعت تدریجی بهبود اقتصادی چین است.

EZ Flash CPI (جمعه):

پیش‌بینی می‌شود HICP سرفصل از 8.5 درصد در فوریه به 7.3% سالانه در ماه مارس کاهش یابد و انتظار می‌رود که معیار فوق هسته‌ای از 5.6% به 5.7% سالانه در سال برسد. گزارش قبلی شاهد یک کاهش متوسط ​​در نرخ سرفصل بود، در حالی که قرائت فوق هسته ای به طور غیرمنتظره ای افزایش یافت، که تحلیلگران آن را به اثرات پایه نامطلوب نسبت دادند. برای نسخه آتی، Credit Agricole انتظار دارد که یک سال پس از شروع جنگ اوکراین، تورم کل به 6.8% سالانه کاهش یابد، که در راستای تاثیرات پایه منفی بزرگ برای انرژی، یک سال پس از شروع جنگ اوکراین است، و افزود که کاهش تورم انرژی به 0.4 درصد در ماه مارس از 13.7 درصد در فوریه 155 واحد از کاهش 172 واحدی در تورم کل سالانه را توضیح می دهد. با این حال، این بانک هشدار می دهد که انتظار دارد تورم غذایی و اصلی چسبنده تر باشد، به طوری که تورم اول فقط بسیار اندک به 5.5 درصد کاهش یافته است. فراتر از انتشار آتی، Credit Agricole انتظار دارد که تورم اصلی همچنان به کاهش خود ادامه دهد، اما به دلیل تأثیرات پایه، اقدامات سیاستی و برداشت‌های آنها، بسیار ناهموار خواهد بود. از منظر سیاست، انتشار آتی اولین گزارش از دو گزارش تورمی خواهد بود که پیش از نشست 4 ماه مه بانک مرکزی اروپا ارائه می شود، و بنابراین در تقویت انتظارات برای این رویداد، حرف آخر را نخواهد داشت. همانطور که مطرح می شود، قیمت گذاری بازار اساساً 50-50 است که آیا بانک مرکزی اروپا روی نرخ ها می ایستد یا افزایش 25+ bps را انتخاب می کند. با این حال، شایان ذکر است که این قطعه در طول یک دوره آشفتگی بانکی قابل توجه در منطقه یورو تولید شده است و بنابراین، بازارها احتمالاً قیمت‌های پایین‌تری نسبت به قیمت‌های پایین‌تر از این مرحله از فشار فروش دارند.

بخوانید:  با کاهش تورم اروپا، دلار به بالاترین حد بیش از دو ماه اخیر رسید

PCE ایالات متحده، درآمد و هزینه شخصی (جمعه):

انتظار می رود Core PCE در ماه فوریه 0.4% M/M افزایش یابد، خنک کننده در مقابل +0.6% در ژانویه. نرخ سالانه PCE اصلی از 4.7 درصد به 4.3% سالی در سال تعدیل می‌شود. Credit Suisse خاطرنشان می کند که “قیمت کالاها همچنان محرک اصلی کاهش تورم هستند، با سرپناه و سایر خدمات به طور سرسختانه قوی باقی می مانند” و اضافه می کند که “تورم ماهانه باید مشابه اصلی باشد، اما اندازه گیری سالانه باید به 5.1٪ سالانه کاهش یابد. به دلیل اثر پایه آسان. در همین حال، انتظار می‌رود درآمد شخصی ایالات متحده در ماه فوریه 0.3% M/M افزایش یابد، در مقایسه با +0.6% M/M در ژانویه. همچنین مشاهده می شود که هزینه های شخصی 0.3% M/M افزایش یافته است که نسبت به +1.8% قبل سردتر است – که در ماه ژانویه با افزایش یکباره در پرداخت های تامین اجتماعی حمایت می شد. CS می‌گوید انتظار کاهش میانگین را ندارد، اگرچه در ماه‌های آینده، رشد احتمالاً راکد خواهد بود. بانک می‌نویسد: «هزینه‌های شخصی احتمالاً تثبیت شده است – یک نتیجه مثبت پس از قدرت شدید در ماه گذشته، همچنین احتمالاً بازنگری‌های صعودی در مخارج مصرف‌کننده ژانویه وجود دارد که چشم‌انداز رشد تولید ناخالص داخلی سه‌ماهه اول را بیشتر تقویت می‌کند.»

برای تحقیقات بیشتر مانند این، Newsquawk’s را بررسی کنید جعبه جیغ زنده به مدت 7 روز رایگان


منبع: https://www.forexlive.com/centralbank/week-ahead-march-27-31st-highlights-include-us-pce-china-pmis-ez-cpi-aus-cpi-20230326/