نگرانی‌های مربوط به رکود اقتصادی می‌تواند دلار را پس از رشد هیولایی سال 2022 حمایت کند© رویترز. عکس فایل: اسکناس های صد دلاری آمریکا در این تصویر که در 7 فوریه 2011 در سئول گرفته شده است، دیده می شود. رویترز/لی جائه وون/عکس فایل

از ثاقب اقبال احمد

نیویورک (رویترز) – افزایش نفس‌گیر دلار آمریکا، ارزهای خارجی را زیر پا گذاشت، سود شرکت‌ها را افزایش داد و یکی از معدود معاملات برنده سال را به سرمایه‌گذاران داد. اگرچه دلار در هفته‌های اخیر سقوط کرده است، اما نگرانی‌های مربوط به رکود ممکن است آن را در سال 2023 افزایش دهد.

در اوج ماه سپتامبر، دلار پس از افزایش 20 درصدی در برابر سبدی از ارزها، به بالاترین سطح خود در نزدیک به دو دهه گذشته رسید. این سودهای سال تا به امروز تقریباً به نصف کاهش یافته است زیرا سرمایه گذاران شرط می‌بندند که فدرال رزرو به کاهش سرعت افزایش نرخ نزدیک‌تر است که به افزایش سود دلار کمک کرد.

گرافیک- دلار قدرتمند، در حالی که افزایش بازدهی ایالات متحده یک کاتالیزور کلیدی برای صعود دلار بود، عوامل دیگری نقش مهمی در تقویت دلار داشتند. سرمایه گذاران به سمت دلار – مقصدی محبوب در زمان های نامشخص – هجوم آوردند تا از نوسانات بازار ناشی از افزایش تورم جهانی، افزایش قیمت انرژی و تهاجم روسیه به اوکراین جلوگیری کنند.

همچنین افزایش جذابیت دلار، قدرت نسبی اقتصاد ایالات متحده در دورانی بود که ترس از بحران انرژی بر دارایی های اروپا ضربه زد، در حالی که کنترل های سختگیرانه COVID-19 به رشد چین لطمه زد.

حتی پس از کاهش برخی از سودهای خود، دلار همچنان در مسیر بهترین سال خود از سال 2014 قرار دارد. مدیران صندوق که توسط BoFA Global Research مورد بررسی قرار گرفتند، آن را شلوغ ترین معامله بازار برای پنجمین ماه متوالی در ماه نوامبر نامیدند و تعداد شرکت کنندگان در نظرسنجی رکورددار بودند. ارز بیش از حد ارزش گذاری شده بود.

با این حال، نظرسنجی رویترز از 66 استراتژیست ارز خارجی نشان می دهد که دلار در حدود یک سال آینده در سطح فعلی خود معامله می شود، در حالی که بسیاری انتظار دارند که سیاست های بانک مرکزی جهانی سخت تر شود تا به رشد اقتصادی لطمه بزند و جذابیت امن دلار را بار دیگر تقویت کند.

چرا مهم است

درست کردن دلار برای سرمایه گذاران کلیدی است، زیرا مسیر آن همه چیز را از درآمد شرکت ها گرفته تا قیمت مواد خام مانند نفت و طلا تغییر می دهد.

دلار قوی‌تر باعث می‌شود محصولات صادرکنندگان آمریکایی در خارج از کشور رقابتی کمتری داشته باشند و در عین حال به شرکت‌های چندملیتی آمریکایی که نیاز به مبادله درآمدهای خود به دلار دارند، آسیب می‌زند. طبق گزارش بانک آمریکا (NYSE:)، میزان قرار گرفتن در معرض خارجی این کشور در حدود 30 درصد است و بخش‌های فناوری و مواد آسیب‌پذیرتر هستند.

نایک (NYSE:) IBM (NYSE:) و متا پلتفرم ها از جمله طیف وسیعی از شرکت هایی بودند که نسبت به افزایش ارزش دلار در سال جاری هشدار دادند. به گفته تام لی، سرپرست تحقیقات Fundstrat Global Advisors، افزایش ارزش دلار حدود 8 درصد از درآمد S&P در سال 2022 کاهش یافت.

برای سایر نقاط جهان، ارز قوی‌تر آمریکا، قیمت نفت و سایر کالاهای دلاری را با گران‌تر کردن آنها برای خریداران خارجی تحت فشار قرار می‌دهد، در حالی که برای شرکت‌های خارجی و دولت‌هایی که برای خدمات خود به دلار وام گرفته‌اند، گران‌تر می‌شود. بدهی.

و در حالی که دلار قوی می تواند قیمت های مصرف کننده ایالات متحده را کاهش دهد، ارز سایر کشورها را نیز پایین می آورد و به تشدید تورم در سراسر جهان کمک می کند. صندوق بین المللی پول در ماه اکتبر تخمین زد که به طور متوسط، انتقال 10 درصدی افزایش دلار به تورم 1 درصد است.

گرافیک-ارزهای جهانی را در برابر دلار انتخاب کنید، این برای سال 2023 چه معنایی دارد؟

نشانه هایی وجود دارد که نشان می دهد احساسات وال استریت در مورد دلار ممکن است در حال تغییر باشد. داده‌هایی که نشان می‌دهد قیمت‌های مصرف‌کننده در ماه اکتبر کمتر از حد انتظار کاهش یافت، به کاهش 5 درصدی دلار در برابر سبدی از ارزها در ماه گذشته کمک کرد که بزرگترین کاهش ماهانه آن از سال 2010 است.

محاسبات رویترز بر اساس داده‌های کمیسیون معاملات آتی کالای ایالات متحده نشان می‌دهد، در بازارهای آتی، معامله‌گران سفته‌باز در ماه نوامبر برای اولین بار در 16 ماه گذشته به یک موقعیت فروش خالص دلار آمریکا رسیدند.

ادامه افت دلار ممکن است به توانایی فدرال رزرو برای مهار تورم کافی برای در نهایت تسهیل سیاست پولی بستگی داشته باشد. یکی دیگر از شاخص‌های تورم خوش‌خیم در داده‌های ایالات متحده که در هفته آینده منتشر می‌شود، می‌تواند زمینه کاهش بیشتر دلار را تقویت کند.

سرمایه گذاران همچنین منتظر پایان جلسه سیاست پولی فدرال رزرو در 14 دسامبر هستند، که در آن انتظار می رود بانک مرکزی با افزایش 50 واحد پایه، سرعت افزایش نرخ بهره را کاهش دهد.

در درازمدت، نگرانی‌های اقتصادی ممکن است به عنوان محرک حرکت دلار به کار گرفته شوند. نزدیک به 80 درصد از استراتژیست‌هایی که در نظرسنجی رویترز شرکت کردند، گفتند که بر اساس سیاست‌های پولی، فرصت کمی برای افزایش ارزش دلار وجود دارد.

گردآوری اخبار رویترز را که در سال غالب بودند و چشم انداز سال 2023 را بررسی کنید.


منبع: https://www.investing.com/news/economy/recession-worries-could-support-dollar-after-monstrous-2022-rally-2960069