نگاهی به دو افزایش 25bps دیگر – Rabobankاشتراک گذاری:

روز پنجشنبه، بانک مرکزی اروپا نرخ بهره اصلی خود را طبق انتظار 50 واحد در ثانیه افزایش داد. تحلیلگران رابوبانک دو افزایش دیگر نرخ بهره را به میزان 25 واحد در ثانیه پیش بینی می کنند.

زمین بیشتر برای پوشاندن

با وجود آشفتگی بازار، بانک مرکزی اروپا به افزایش 50 واحدی که از قبل اعلام کرده بود، پایبند ماند، زیرا تورم همچنان بسیار بالا است. این امر تعهد بانک مرکزی اروپا برای بازگرداندن تورم به هدف را تقویت می کند، اگرچه ما معتقدیم که بازارها با این وجود نرخ پایانی را در پی این نشست دست کم می گیرند. تا جایی که این امر ناشی از نگرانی‌های ثبات مالی است، بانک مرکزی اروپا به وضوح اعلام کرد که بانک‌های منطقه یورو انعطاف‌پذیر هستند. اگر با این وجود مداخله ضروری باشد، به گونه‌ای انجام می‌شود که با دستور ثبات قیمت مغایرت نداشته باشد.»

ابهام قابل توجه بانک مرکزی اروپا را مجبور کرد که به طور کامل از هدایت پیش رو صرف نظر کند.

ما به درخواست خود برای دو افزایش 25bp ادامه می دهیم. ناآرامی های مداوم در بازارهای مالی، اصلی ترین ریسک نزولی است، اما اگر این خطر کم شود، تداوم تورم همچنان می تواند به نرخ های بالاتری نیاز داشته باشد.

رئیس جمهور لاگارد تصریح کرد که مبارزه با تورم پایان نیافته است. با این وجود، در حال حاضر بازارها با اکراه مجدداً نرخ های سیاستی بالاتری را قیمت گذاری می کنند. این پاسخ خاموش شاید بهترین چیزی بود که بانک مرکزی اروپا در حال حاضر به آن امیدوار بود. هنگامی که آرامش به بازارها بازگشت، شورا می تواند به تدریج انتظارات سیاست را تنظیم کند. ما درخواست خود را برای دو افزایش 25bp دیگر ادامه می دهیم.”


منبع: https://www.fxstreet.com/news/ecb-looking-at-two-more-25bps-hikes-rabobank-202303161759