نظرسنجی رویترز توسط رویترز: CEE FX با کاهش نرخ بهره ضعیف می شود

نوشته جیسون هووت و آلن چارلیش

اما با توجه به اینکه بانک مرکزی مجارستان از قبل شروع به کاهش سیاست های خود کرده است و کاهش نرخ های بیشتری در این منطقه در سال جاری پیش بینی شده است، تحلیلگران انتظار دارند ارزها کاهش یابد.

پیش‌بینی می‌شود که کمترین میزان ارزهای منطقه را تضعیف کند و ۰.۱ درصد کاهش یابد و به ۲۳.۷۷۵ برسد.


منبع: https://www.investing.com/news/economy/cee-fx-set-to-weaken-as-rate-cuts-come-into-view-reuters-poll-3120348

پیتر ویروواچ، اقتصاددان ING گفت: «HUF پتانسیل تضعیف شدن را در صورت مشاهده کاهش تورم قوی‌تر از حد انتظار دارد که احتمالاً منجر به افزایش شرط‌بندی‌ها بر روی کاهش تهاجمی‌تر NBH می‌شود».

در لهستان، جایی که بازارها فکر می کنند هزینه اعتبار در سه ماهه چهارم کاهش می یابد، انتظار می رود زلوتی 2.7 درصد در مقایسه با روز سه شنبه اروپایی نزدیک به 4.55 در برابر یورو کاهش یابد.

مارسین سولووسکی، اقتصاددان Ipopema Securities گفت: «من فکر می‌کنم بازار می‌تواند مدت زمان کندی اقتصادی که اقتصادهای CEE متحمل خواهند شد را دست کم نگیرد و احتمالاً در مورد کاهش نرخ بهره صحبت خواهیم کرد، بنابراین در بحبوحه تورم بالا، این امر بر ارزهای CEE تأثیر خواهد گذاشت.» .

(برای سایر داستان‌های نظرسنجی ارز خارجی رویترز:)


© رویترز. عکس فایل: سکه‌های زلوتی ارز لهستانی در این تصویر عکس گرفته شده در ورشو، لهستان، 29 سپتامبر 2012 دیده می‌شوند. رویترز/پیتر اندروز/عکس فایل

اگرچه قیمت‌های مصرف‌کننده در رومانی تا حد زیادی به نرخ ارز حساس است، اما به زودی به بانک مرکزی اجازه می‌دهد ارزش لئو را اندکی کاهش دهد.»

بر اساس این نظرسنجی، انتظار می‌رود ارزش یورو با 1.3 درصد کاهش به 380.0 برسد. قیمتی که به شدت توسط بانک مرکزی کنترل می شود، در مقایسه با یورو با 1.0 درصد کاهش به 5.0 رسیده است.

بخوانید:  پس از برآورده شدن پیش‌بینی‌های رویترز، یورو سقوط کرد، بازده اوراق قرضه منطقه یورو افزایش یافت

بانک ملی مجارستان (NBH) در حال حاضر نرخ سپرده یک روزه خود را در مجموع 200 واحد پایه کاهش داده و به 16 درصد رسانده است تا بار اقتصاد راکد را کاهش دهد. تورم که همچنان در بالاترین حد در اتحادیه اروپا قرار دارد، شروع به کاهش کرده است.

جاکوب کراتکی، تحلیلگر Generali Investments، گفت: «در رومانی، دولت جدید تصمیم گرفت ابزار جدیدی را برای محدود کردن فشارهای هنوز قابل توجه قیمت‌ها مرتبط با مواد غذایی گران‌قیمت به کار گیرد.

ارزهای این منطقه با حمایت از نرخ های بهره بالا و کاهش قیمت انرژی که فشار را از تراز تجاری برداشته است، سال را با قدرت شروع کرده اند.

ورشو/پراگ (رویترز) – نظرسنجی رویترز نشان داد که انتظار می‌رود ارزهای اروپای مرکزی در 12 ماه آینده ضعیف شوند و بیشترین ضربه را متحمل شوند، زیرا تورم بالاتر در مقایسه با منطقه یورو و چشم‌انداز کاهش نرخ بهره سنگین است.