نظرسنجی رویترز توسط رویترز: دلار کانادا در سال 2023 در صورت برطرف شدن نااطمینانی اقتصادی باز می گردد© رویترز. عکس فایل: یک سکه دلار کانادا، که معمولا به عنوان “Loonie” شناخته می شود، در این تصویر تصویری که در 23 ژانویه 2015 در تورنتو گرفته شده است، نشان داده شده است. رویترز/مارک بلینچ/عکس فایل

نوشته فرگال اسمیت

تورنتو (رویترز) – بر اساس پیش‌بینی نظرسنجی رویترز، دلار کانادا در سال جاری افزایش خواهد یافت، اما بسیاری از افزایش‌ها باید منتظر بمانند تا دوره‌ای از ابهام برای اقتصادهای داخلی و جهانی به دنبال انقباضات تهاجمی بانک‌های مرکزی در سال 2022 بگذرد.

بر اساس پیش‌بینی میانه تحلیلگران ارز، این شاخص طی سه ماه آینده با 0.6 درصد افزایش به 1.35 برای هر دلار آمریکا یا 74.07 سنت خواهد رسید. که با پیش بینی دسامبر مطابقت دارد.

سپس انتظار می رفت که در یک سال به 1.30 تقویت شود که افزایش 4.5٪ است. در سال 2022، loonie 6.8 درصد تضعیف شد، اولین کاهش آن از سال 2018 است.

جورج دیویس، استراتژیست فنی ارشد در RBC Capital Markets، گفت: “ما انتظار داریم در نیمه اول سال 2023 شاهد یک ضعف خفیف CAD باشیم… زیرا افزایش نرخ بهره در سال گذشته راه خود را در اقتصاد طی کرده و منجر به یک رکود خفیف می شود.”

بانک مرکزی کانادا، همراه با فدرال رزرو و بسیاری دیگر از بانک های مرکزی بزرگ، برای مقابله با تورم فزاینده، نرخ های بهره را با سرعتی سریع افزایش داده اند.

با 4.25 درصد، نرخ بنچمارک بانک مرکزی آمریکا در بالاترین حد خود از سال 2008 قرار گرفته است. بازارهای پول 60 درصد احتمال می دهند که بانک مرکزی در نشست بعدی برای تعیین سیاست در 25 ژانویه و پیش بینی نرخ سیاستی، یک چهارم درصد افزایش یابد. در ماه آوریل به اوج خود در حدود 4.60 درصد خواهد رسید.

پس از اینکه خانوارها در طول همه گیری همه گیر وام گرفتند تا در بازار مسکن داغ شرکت کنند، احتمالاً اقتصاد کانادا به ویژه نسبت به سیاست های پولی سخت تر حساس خواهد بود.

دیویس گفت: در نیمه دوم سال ما به دنبال ثبات و بهبود خفیف رشد هستیم – نه تنها در کانادا بلکه در سطح جهانی. “یک چرخه اقتصادی مثبت تر برای کالاها و CAD نیز نوید خوبی خواهد داشت.”

کانادا تولید کننده عمده کالاها از جمله نفت است.

یکی دیگر از بادهای بالقوه برای لونی پایان عملکرد غالب دلار آمریکا در بازارهای ارز جهانی از سال 2021 خواهد بود.

بیپان رای، رئیس جهانی استراتژی FX در CIBC Capital Markets گفت، اگر فدرال رزرو برای پایان دادن به انقباض کمی (QT) اقدام کند، “داستان ضعیف دلار” ممکن است ظاهر شود.

QT فرآیندی است که بانک‌های مرکزی برای کوچک کردن اندازه ترازنامه خود از آن استفاده می‌کنند.

رای گفت، فدرال رزرو با توجه به اینکه ریسک نقدینگی در حال حاضر در سیستم بانکی در حال توسعه است، احتمالاً زودتر از حد انتظار متوقف خواهد شد. (برای سایر داستان های نظرسنجی ارز خارجی رویترز در ژانویه:)


منبع: https://www.investing.com/news/economy/canadian-dollar-to-rebound-in-2023-if-economic-uncertainty-clears-reuters-poll-2974506