نظرسنجی رویترز توسط رویترز: دلار در سال 2023 رشد می کند و قدرت پناهگاه امن را جمع می کند© رویترز. عکس فایل: اسکناس های صد دلاری آمریکا در این تصویر که در 7 فوریه 2011 در سئول گرفته شده است، دیده می شود. رویترز/لی جائه وون

نوشته ایندرادیپ قوش

بنگالورو (رویترز) – به گفته استراتژیست‌های بازار در نظرسنجی رویترز، با افزایش تهدید رکود در ایالات متحده و سایر نقاط در سال 2023 از طریق جریان‌های امن، دلار در برابر بیشتر ارزها دوباره بهبود خواهد یافت.

در حالی که اکثر افراد می‌گویند که فضای زیادی برای افزایش بیشتر دلار بر اساس سیاست‌های پولی وجود ندارد، تهدید ضعف اقتصادی عمیق‌تر از حد انتظار و افزایش مجدد فشار تورمی به این معنی است که سرمایه‌گذاران ممکن است زودتر از موعد به سمت دارایی‌های پرریسک‌تر بروند.

با کاهش بیش از 5 درصدی در ماه نوامبر، بدترین عملکرد ماهانه خود از سپتامبر 2010 تا حد زیادی به دلیل انتظارات فدرال رزرو ایالات متحده برای کاهش سرعت افزایش نرخ بهره و نزدیک شدن به توقف نهایی است.

بر اساس محاسبات رویترز بر اساس داده های کمیسیون معاملات آتی کالای ایالات متحده، معامله گران سوداگرانه در ماه نوامبر برای اولین بار در 16 ماه گذشته به یک موقعیت فروش خالص دلار رسیدند.

اما نظرسنجی رویترز از 66 استراتژیست ارز خارجی در 1 تا 6 دسامبر نشان داد که ارزش دلار آمریکا از هم اکنون در حدود سطوح فعلی معامله خواهد شد و علیرغم افت اخیر، رشد نزدیک به 10 درصدی خود را تا کنون در سال جاری حفظ خواهد کرد.

تقریباً دو سوم یا 33 نفر از 51 استراتژیست که به یک سؤال اضافی پاسخ دادند، گفتند که ریسک بزرگتر دلار در ماه آینده این است که به جای سقوط بیشتر، دوباره به حالت اول باز می گردد.

جین فولی، رئیس استراتژی FX گفت: «اکنون که دارایی‌ها مجدداً قیمت‌گذاری شده‌اند، ممکن است سرمایه‌گذاران در موقعیت ضعیفی برای مواجهه با دوره‌ای قرار بگیرند که می‌تواند با فشارهای تورمی مداوم همراه با رکود قریب‌الوقوع در اروپا و احتمالاً در ایالات متحده در سال آینده مشخص شود. در رابوبانک

ما پیش‌بینی می‌کنیم که سطوح نوسانات در ماه‌های آینده بالا باقی بماند و انتظار داریم که برای تسلیم کامل دلار آمریکا خیلی زود است.»

در حالی که عملکرد نسبتاً بهتر اقتصادی ایالات متحده و نرخ بهره بالاتر در مقایسه با همتایان اصلی خود به دلار کمک کرد تا تقریباً از هر ارزی بهتر عمل کند، این تجارت مبتنی بر اختلاف نرخ عمدتاً به پایان خود نزدیک شده بود.

انتظار می‌رود که اکثر بانک‌های مرکزی بزرگ، از جمله فدرال رزرو، کمپین‌های سخت‌گیرانه خود را در اوایل سال 2023 پایان دهند. اکثریت قریب به اتفاق 80 درصد، یا 42 نفر از 51 پاسخ‌دهنده، گفتند که فضای زیادی برای افزایش دلار بر اساس سیاست‌های پولی وجود ندارد.

این نظرسنجی نشان داد که علیرغم کاهش اخیر دلار، انتظار نمی رود ارزهای اصلی تا پایان سال 2023 زیان خود را در برابر دلار آمریکا جبران کنند.

آتاناسیوس وامواکیدیس، رئیس استراتژی G10 FX در بانک آمریکا (NYSE:) گفت: «در حال حاضر، نیروهایی که از دلار در سال جاری حمایت کرده‌اند، علی‌رغم اصلاحات اخیر، همچنان معتبر هستند.

“در مبنای ما، دلار در اوایل سال آینده قوی باقی می ماند و پس از توقف فدرال رزرو، مسیر نزولی پایدارتری را آغاز می کند. خطری که می بینیم این است که تورم ممکن است در مسیر نزولی ثابت بماند و دلار را برای مدت طولانی تری قوی نگه دارد.”

نظرسنجی رویترز – چشم انداز جفت ارز اصلی

یورو که نسبت به پایین‌ترین حد خود در سپتامبر 10 درصد در برابر دلار رشد داشت، اما همچنان نزدیک به 8 درصد در سال جاری کاهش داشت، انتظار می‌رفت تا پایان فوریه حدود 3 درصد از دست بدهد و با قیمت 1.02 دلار معامله شود. انتظار می‌رفت این رقم در یک سال به بالاتر از حد 1.07 دلار برسد.

ین ژاپن که در سال نزدیک به 20 درصد کاهش داشت و در حال حاضر حدود 136.50 دلار در هر دلار معامله می شود، انتظار می رفت در سه، شش و 12 ماه آینده به ترتیب حدود 139.17، 136.17 و 132.67 در هر دلار تغییر کند.

پیش‌بینی می‌شد استرلینگ که در بحبوحه ناآرامی‌های سیاسی، بیش از 17 درصد از پایین‌ترین سطح خود یعنی 1.0382 دلار در سپتامبر افزایش یافته، نزدیک به 5 درصد از دست بدهد و در حدود 1.16 دلار در سه ماه معامله شود.

این نظرسنجی همچنین نشان داد که اکثر ارزهای بازارهای نوظهور در شش ماه آینده با وجود کاهش برخی از قوانین ضد کووید توسط مقامات چینی که باعث افزایش انتظارات برای بازگشت به فعالیت اقتصادی شده است، ضرر خواهند کرد.

انتظار می‌رود ارزش دلاری که از زمان رسیدن به رکورد پایین‌تر خود در ماه نوامبر به پایین‌تر از 7 دلار در هر دلار، حدود 5 درصد افزایش داشته باشد، انتظار می‌رود در شش ماه آینده بالاتر از این سطح باقی بماند.


منبع: https://www.investing.com/news/economy/dollar-to-rebound-accumulate-safehaven-strength-in-2023-reuters-poll-2958688