لیر ترکیه سقوط کرد، سهام و اوراق قرضه پس از انتصاب شیمشک افزایش یافت

(رویترز) – لیر ترکیه ضررهای اخیر را افزایش داد و در روز دوشنبه بیش از 1 درصد در برابر دلار تضعیف شد، در حالی که سهام و اوراق قرضه دلاری پس از انتصاب مهمت شیمشک به عنوان وزیر دارایی افزایش یافتند.

سردار پازی، مدیر گروه تحقیقاتی اوراق بهادار جهانی، گفت: «جزئیات ارائه شده توسط سیمشک، به ویژه در مراسم تحویل، به عنوان سیگنال روشنی از بازگشت به سیاست های ارتدکس تلقی شد.

وی با اشاره به چشم انداز بلندمدت مثبت با جمعیت جوان، طبقه متوسط ​​رو به رشد و موقعیت استراتژیک کلیدی گفت: «یک بازگشت ساده به سیاست اقتصادی معتبر می تواند تغییر قابل توجهی در جذابیت سرمایه گذاری ترکیه داشته باشد».

بازگشت به ارتدکس

داده‌های روز پنج‌شنبه نشان داد که ذخایر ارزی خالص بانک مرکزی در ۲۶ می به پایین‌ترین سطح ثبت شده خود رسیده است و به منفی ۴.۴ میلیارد دلار رسیده است تا با تقاضای ارز مقابله کند.

سیمشک اعتماد بازارها را به عنوان وزیر دارایی و معاون نخست‌وزیر بین سال‌های 2009 تا 2018 به دست آورد و انتصاب او نشان‌دهنده بازگشت به سیاست‌های ارتدوکس‌تر است. او روز یکشنبه گفت چاره ای جز بازگشت به “زمین عقلانی” وجود ندارد.

بر اساس داده های بازار S&P Global (NYSE:) اوراق قرضه دولتی ترکیه به دلار تا 1.1 سنت افزایش یافت و هزینه بیمه در برابر نکول بدهی ترکیه کاهش یافت و سوآپ های پیش فرض اعتباری به 541 واحد پایه از سطح بسته شدن 550 واحدی در روز جمعه کاهش یافت. هوشمندی نشان داد.

انور ارکان، اقتصاددان ارشد در کارگزاری دینامیک یاتیریم گفت: «ما می‌توانیم انتظار داشته باشیم که جریان‌های خارجی از امروز از سر گرفته شود، زیرا سرمایه‌گذاران نهادی احتمالاً از پیش‌بینی سرمایه‌گذاری کرده و شروع به ایجاد موقعیت‌های خود می‌کنند تا نتایج سیاست‌های شیمسک را ببینند.»

بخوانید:  عربستان سعودی و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس از کاهش تولید روزانه یک میلیون بشکه نفت خبر می دهند


منبع: https://www.investing.com/news/economy/turkish-lira-slips-despite-appointment-of-wellregarded-finance-minister-3097722

لیر، تحت فشار از قبل از انتخابات ماه مه، از 20.9 در روز جمعه تا 21.18 در برابر دلار تضعیف شد و تا کنون در سال جاری نزدیک به 12 درصد ضعیف تر شده است. برای مدت کوتاهی در 31 می به رکورد 21.8 رسید.

محمد علمی، مدیر ارشد پورتفولیوی برای درآمد ثابت بازارهای نوظهور در فدرال هرمس (NYSE:) گفت: “امید این است که او (سیمسک) بتواند ارتدوکس اقتصادی بسیار مورد نیاز را تحریک کند و با بازار تعامل موثرتری داشته باشد.”

انتصاب شیمشک به عنوان سیگنالی تلقی می شود که دولت تازه منتخب رجب طیب اردوغان، در مواجهه با تورم بالا که لیر را به کاهش طولانی مدت خود رساند، از کاهش غیرمتعارف نرخ بهره فاصله می گیرد.

شیمشک پس از انتصاب خود گفت که ترکیه چاره ای جز بازگشت به “زمینه منطقی” برای اطمینان از قابل پیش بینی بودن اقتصاد ندارد.

شاخص سهام BIST-100 به نشانه آرامش در انتصاب سیمسک، 3.03 درصد در ساعت 0941 GMT و شاخص بانکی 1.24 درصد افزایش یافت.

سرمایه گذاران محلی عمدتاً بازارهای سهام را پس از کاهش دارایی های خارجی در سال های اخیر هدایت می کنند.


© رویترز. عکس فایل: اسکناس‌های لیر ترکیه و دلار آمریکا در این تصویر دیده می‌شوند که در 10 مارس 2023 گرفته شده است. رویترز/دادو روویک/تصویر/عکس فایل

توسط کنان عزیز

Tunc Satiroglu، استراتژیست سرمایه گذاری، گفت: “من بدون توجه به انتصاب شیمشک، انتظار یک رشد موقت در بازار سهام پس از انتخابات را داشتم.