لاگارد از ECB توسط رویترز، وضعیت یورو و دلار را نباید بدیهی تلقی کرد


© رویترز. عکس فایل: اسکناس های دلار آمریکا و یورو در این تصویر دیده می شود که در 17 ژوئیه 2022 گرفته شده است. رویترز/دادو روویک/تصویر

فرانکفورت (رویترز) – ایالات متحده و منطقه یورو نباید وضعیت بین المللی ارزهای خود را بدیهی بدانند زیرا کشورهایی مانند چین و روسیه به دنبال ایجاد سیستم های خود هستند.

بر اساس داده های گردآوری شده توسط بانک مرکزی اروپا، حدود 60 درصد از ذخایر ارز خارجی و بدهی بین المللی جهان به دلار است و یورو با 20 درصد در رتبه دوم قرار دارد.

لاگارد در یک سخنرانی گفت: «این تحولات به هیچ‌وجه از دست دادن قریب‌الوقوع سلطه دلار یا یورو را نشان نمی‌دهد. “تاکنون داده ها تغییرات اساسی در استفاده از ارزهای بین المللی را نشان نمی دهند.”

بانک مرکزی اروپا همچنین امیدوار است که نسخه الکترونیکی یورو بتواند استفاده از آن را در خارج از کشور تقویت کند، اگرچه هشدار داده است که این امر با خطراتی مانند باز کردن دروازه ای برای پولشویی یا تسهیل اجرای ارزهای ضعیف تر در مواقع بحران همراه خواهد بود.


منبع: https://www.investing.com/news/economy/euro-dollar-status-should-not-be-taken-for-granted–ecbs-lagarde-3057147

سلطنت 80 ساله دلار به عنوان ارز ذخیره جهان توسط برخی مفسران با توجه به ظهور چین به عنوان یک قدرت جهانی، افزایش بدهی های داخلی و چالش های ژئوپلیتیکی برای نفوذ غرب از اوکراین تا تایوان زیر سوال رفته است.

لاگارد گفت که “نقشه جهانی جدیدی” در حال ترسیم است و برخی از کشورها به دنبال ارزهای دیگر برای صدور صورتحساب مانند رنمینبی چین یا روپیه هند، انباشت طلا یا راه اندازی سیستم های پرداخت خود هستند.

بخوانید:  پیش بینی سهام اپل برای سال 2023: به 170 دلار می رسد

او در شورای روابط خارجی در نیویورک گفت: “اما آنها پیشنهاد می کنند که وضعیت ارز بین المللی دیگر نباید بدیهی تلقی شود.”

مقامات ایالات متحده تاکنون این تصور را رد کرده اند که برتری جهانی دلار آمریکا که با توافقنامه برتون وودز در سال 1944 به وجود آمد، در شرف پایان بود و حتی پیشنهاد کردند که می تواند با راه اندازی دلار دیجیتال تقویت شود.