قیمت طلا 30 دلار افزایش یافت تا بالاترین سطح ماه دسامبر را آزمایش کند، اما XAU/JPY داستان را بیان می کند


طلا در سال 2022 مکان مناسبی برای اردو زدن در بازار جهانی ناآرام بود. در حال حاضر با قیمت 1815 دلار معامله می شود که فقط یک سایه پایین تر از سطح بسته شدن 1829 دلار در 31 دسامبر 2021 است. آن را با سهام، اوراق قرضه یا کریپتو مقایسه کنید و این یک برد بزرگ است، اما چیزی که نادیده گرفته می شود این است که طلا در شرایط غیر دلاری چقدر خوب عمل کرده است.

دلار به راحتی بهترین ارز اصلی در سال جاری بود و بنابراین سرمایه گذاران غیر دلاری به خوبی طلا را نگهداری کردند.

با توجه به ریزش ین امروز، XAU/JPY نمودار جالبی است و نشان می دهد که طلا چقدر خوب عمل کرده است. در سه ماهه اول سهمی شد و به بالاترین سطح تاریخ به بالای 250000 ین در هر اونس رسید.

هفتگی XAUJPY

با پاییز امروز، قیمت آن به 238000 ین کاهش یافته است اما همچنان از سطح افتتاحیه 210000 ین بالاتر است.

من قصد دارم این نمودار را برای چند ماه آینده در رادار خود نگه دارم، زیرا نتوانسته است 250000 ین را بشکند، اما همچنین در یک پرچم گاو نر با پشتیبانی تا 231،000 ین در هر اونس ادغام شده است.

از جنبه اساسی، مصادره ذخایر ارزی روسیه توسط ایالات متحده عاملی است که باید برای چندین دهه به دنبال طلا باشد. دوران انباشته شدن کشورهای مستقل در ذخایر دلار به پایان نرسیده است، اما تاج گذاری شده است و ممکن است دلار حاشیه ای اکنون به طلا راه پیدا کند. خرید بانک مرکزی در داده‌های سه‌ماهه سوم قوی بود و من انتظار دارم که در سه‌ماهه چهارم نیز همین روند بیشتر شود.

همراه با اوج نرخ های بانک مرکزی جهانی در سال 2023، یک بحران قرض الحسنه در منطقه یورو، سقوط کریپتو و عناصر زیادی برای یک بازار صعودی بلندمدت وجود دارد. نوسانات تورم و نرخ ارز در سال جاری به نوسانات بیشتری اضافه می کند، اما برای سال 2022 می توان گفت که طلا یکی از معدود دارایی های پناهگاه امنی است که آزمون را پس داده است.


منبع: https://www.forexlive.com/news/gold-rises-30-to-test-the-december-high-but-xaujpy-tells-the-story-20221220/