شاخص دلار آمریکا نزدیک به 104.00 تدافعی می‌ماند و بزرگترین جهش سالانه از سال 2015 تاکنون است.


  • شاخص دلار آمریکا برای کاهش زیان های اولیه در بحبوحه نشست کند، پیشنهادها را افزایش می دهد.
  • بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده به دنبال سرنخ های تازه است، کاتالیزورهای ریسک سیگنال های متفاوتی را منتشر می کنند.
  • داده‌های نرم‌تر ایالات متحده روی شرط‌بندی‌های فدرال رزرو تاثیر می‌گذارد، اما نگرانی‌های چین DXY را محکم‌تر نگه می‌دارد.
  • داده های سطح دوم ایالات متحده، مذاکرات شی و پوتین به دنبال انگیزه ای تازه است.

شاخص دلار آمریکا (DXY) با رسیدن به سطح 104.00 در اوایل صبح جمعه در اروپا، ضررهای اخیر را کاهش داد. با انجام این کار، سنج دلار در برابر شش ارز اصلی، بازارهای کسادی را در میان جو تعطیلات پایان سال و همچنین به دلیل کاتالیزورهای ترکیبی تکرار می کند. لازم به ذکر است که DXY علیرغم آخرین روند نزولی سه ماهه، بیشترین سود سالانه را از سال 2015 نشان می دهد.

DXY در روز گذشته پس از اینکه داده های ایالات متحده انتظارات جنگ طلب فدرال رزرو را عقب انداخت، بیشترین افت را در دو هفته اخیر داشت. با این اوصاف، مطالبات اولیه بیکاری در هفته منتهی به 24 دسامبر 225 هزار نفر در مقابل 216 هزار نفر قبل از آن افزایش یافت در حالی که مطالبات بیکاری ادامه دار 1.71 میلیون از 1.669 میلیون بازخوانی قبلی در هفته منتهی به 16 دسامبر افزایش یافت. با این حال، میانگین متحرک 4 هفته برای همین مقدار به 221K در مقابل خوانش های قبلی 221.25K کاهش یافته است.

از سوی دیگر، بدبینی پیرامون شرایط کووید در چین و کشمکش‌های اوکراین و روسیه بر این احساسات تأثیر می‌گذارد و قیمت‌های DXY را پایین می‌آورد. از سوی دیگر، امید به اوج گرفتن تعداد ویروس در چین و کشف یک قرص ضد کووید به صحبت‌های عدم رکود اقتصادی در ایالات متحده و اروپا می‌پیوندد تا بازارها را مثبت نگه دارد. همچنین لایحه بودجه دولت ایالات متحده به ارزش 1.7 تریلیون دلار برای سال مالی 2023 احتمالاً برای دفاع از خوش بینان دلار ایالات متحده است.

در مقابل این پس‌زمینه، بازدهی خزانه‌داری 10 ساله ایالات متحده عقب‌نشینی روز گذشته را از بالاترین سطح شش هفته‌ای کاهش داد و به 3.83% رسید، در حالی که S&P 500 Futures با وجود بسته شدن مثبت وال استریت، زیان ملایمی را در حدود 3857 نشان می‌دهد.

با حرکت به جلو، تثبیت پایان سال و یک تقویم سبک می تواند معامله گران DXY را به چالش بکشد، اما یک جلسه مجازی بین شی جین پینگ، رئیس جمهور چین و ولادیمیر پوتین، همتای روسی می تواند معامله گران را سرگرم کند. علاوه بر این، شاخص مدیران خرید شیکاگو ایالات متحده برای ماه دسامبر، که انتظار می رفت 41.2 در مقابل 37.2 قبلی باشد، تقویم را تزئین خواهد کرد.

تحلیل تکنیکال

شاخص دلار آمریکا بین 103.75 و 104.55 در حاشیه باقی می ماند، اما به نظر می رسد خرس ها در صورت مشاهده در بازه زمانی روزانه، قدرت خود را تمام می کنند.


منبع: https://www.fxstreet.com/news/us-dollar-index-stays-defensive-near-10400-eyes-the-biggest-yearly-jump-since-2015-202212300629