سی رود شبکه اصطلاحات تخصصی حمل و نقل دریایی | transemartlogistics

بدین شکل که، به‌عنوان فرستنده‌ی کالا، قسمتی از فضای كشتی را، از یک خط کشتی‌رانی می‌خرند، سپس، به‌عنوان حمل‌کننده، می‌فروشند. به معنای محدوده زمانی است که صاحب کشتی باید در آن بازه در بندر مبدا جهت بارگیری آماده باشد. به هزینه‌های بارگیری یا تخلیه‌ی کانتینر خالی گفته می شود و مشتری خود حمل کانتینر را از محوطه‌ی کانتینری بندر به محل اولیه، عهده دار است و آن‌را به صورت جدا پرداخت می کند.

  • بارگیری یکی از اصطلاحات حمل و نقل دریایی است که کاربرد فراوانی نیز دارد.
  • در مواقعی‌که بارنامه‌ی TBL توسط خط کشتیرانی صادر می‌شود، نماینده‌گی خط باید ترتیب ترانسشیپ را بدهد.
  • کسی است که در بندر تخلیه کالا را از حمل‌کننده‌ی دریایی، تحویل می‌گیرد.

Table of Contents

سی رود شبکه اصطلاحات تخصصی حمل و نقل دریایی | transemartlogistics

در قالب بارنامه‌های دریایی یافت می‌شود و منظور از آن کسی است که باید توسط حمل‌کننده‌ دریایی از زمان ورود کشتی مطلع شود تا ترتیب دریافت کالا را بدهد. در اصلاحات حمل دریایی به حمل‌کننده‌ای گفته می شود که با مشتری خود وارد قرارداد خاصی می‌شود. حمل کننده خصوصی ممکن است در این قرارداد خود را از پاره‌ای از مسئولیت‌ها مبرا سازد.

وسیله ای که جهت سهولت در تخلیه و بارگیری کالا و جابجایی سریع در شقوق مختلف حمل و نقل طراحی شده است. روشی است که برای ارسال کالا به صورت خرده باری که کمتر از یک کانتینر یا کامیون می باشد مورد استفاده قرار می گیرد. ممکن است چندین بار با صاحبان متفاوت در کانتینر قرار بگیرید و بارنامه ما بین آن ها تقسیم می شود. روشی که در آن به بندرهایی که که شرایط حمل دریایی را به صورت مستقیم ندارند ازطریق تعویض کشتی و تخلیه و بارگیری مجدد امکان حمل کالا را می دهد. بار فرابر یا واسطه شخص یا شرکتی است که به ترتیب کارهای مربوط به حمل و نقل کالا را انجام می دهد . STANDARD INT’L TRADE CLASSIFICATION نوعی استاندار در حمل دریایی است.

بخوانید:  روبل روسیه در محدوده معاملاتی باریک در برابر دلار افزایش یافت توسط رویترز

از دید مشتری حمل‌کننده و از دید صاحب کشتی فرستنده‌ی کالا می‌باشد. اگر شما نیز قصد دارید وارد این حوزه شوید و کالاهایی را به صورت واردات یا صادرات انتقال بدهید، بهتر است که با اصطلاحات این حوزه آشنا باشید تا در حین تبادل به مشکلی در این زمینه برنخورید. نشان دهنده این است که کالا توسط متصدي حمل، براي حمل دریافت شده اما بارگیري نشده است. در عمل، بانکها از قبول چنین بارنامه‌اي خودداري می‌کنند مگر اینکه در قرارداد بین خریدار و فروشنده، اعتبار آن مورد پذیرش واقع شود. حمل‌کننده‌گان بدن کشتی، خدمات کشتی‌رانی را، بدون داشتن کشتی ملکی، ارایه می‌دهند.

مالکیت کانتینرها

برای حمل و نقل دریایی، بارنامه­های خاصی وجود دارد که به آن بارنامه دریایی می­گویند. با این حال، نوع دیگری از بارنامه نیز وجود دارد که به بارنامه سراسری معروف است و با اخذ آن می­توان هر نوع کالایی را جا به جا کرد. تغییر وسیله‌ی حمل، یا ترابری، این واژه، به‌طور معمول به معنای تعویض کشتی در یک بندر میان راهی است و اغلب موجب ابهام و دردسر می‌شود. بنابراین ضروری است که در این‌گونه موارد نخست، اصطلاح مزبور در متن بارنامه قید شود تا مانعی برای ادامه‌ی مسیر محموله پیش نیابد. اعم از این‌که متصدی حمل خط کشتیرانی یا فرستنده باشد، معلوم گردد. در مواقعی‌که بارنامه‌ی TBL توسط خط کشتیرانی صادر می‌شود، نماینده‌گی خط باید ترتیب ترانسشیپ شرکت حمل و نقل بین المللی ترنس مارت لجستیک را بدهد.

فاس (تحویل کنار کشتی)