سریلانکا با حرکت به سمت نرخ ارز مبتنی بر بازار، باند ارز را کاهش می دهد


منبع: https://www.investing.com/news/economy/sri-lanka-to-relax-currency-band-as-it-moves-towards-market-driven-exchange-rate-3021874

نویسنده: اودیتا جایاسینگه

کلمبو (رویترز) – بانک مرکزی سریلانکا روز جمعه اعلام کرد که به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای حرکت به سمت نرخ ارز تعیین‌شده توسط بازار در حالی که به دنبال دریافت کمک مالی 2.9 میلیارد دلاری از صندوق بین‌المللی پول است، از هفته آینده باند ارزی خود را کاهش خواهد داد. .

“بانک مرکزی اکنون ظرفیت بازسازی ذخایر را دارد و در عین حال مداخله در بازار ارز را به حداقل می رساند.”

بانک مرکزی همچنین برای مقابله با تورم 50 درصدی که این کشور بدترین بحران مالی خود را از زمان استقلال از بریتانیا در سال 1948 تحمل می کند، نرخ بهره را 100 واحد افزایش داد.

سریلانکا پس از کاهش 9.2 درصدی رشد اقتصادی در سال گذشته در بحبوحه افزایش تورم که در ماه گذشته به 50 درصد رسید، در انتظار تصویب بسته کمک مالی صندوق بین المللی پول است.

ذخایر سریلانکا در پایان ژانویه 2.1 میلیارد دلار بود.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی هفته آینده بخشنامه اجباری بانک های تجاری مبنی بر تبدیل 15 درصد کل درآمدهای دلاری را متوقف می کند.

ویرسینگه گفت: “بانک مرکزی بهبود تدریجی نقدینگی ارز در بخش بانکی را شاهد بوده است. ما مراقب هستیم تا نوسانات بیش از حد را مهار کنیم.” وی افزود که بانک مرکزی 308 میلیون دلار برای حفظ نرخ ارز در کریدور تعیین شده توسط مقام پولی خریداری کرده است.

باند ارز در اوایل روز جمعه به 10 روپیه در دو طرف نرخ نقدی افزایش یافت، از 7.50 روپیه قبلا، اما P. Nandalal Weerasinghe، رئیس بانک مرکزی گفت که دستورالعمل ها در مورد باند ارز از سه شنبه آینده حذف خواهد شد.

بخوانید:  رشد دلار آمریکا با کاهش تحمل ریسک با بانک های مرکزی جنگ طلب توسط رویترز


© رویترز. عکس فایل: مردی روپیه های سریلانکا را در یک دستگاه اسکناس شمارش در یک صرافی در کلمبو، سریلانکا در 7 سپتامبر 2018 می شمرد. رویترز/Dinuka Liyanawatte

بانک مرکزی روزانه نرخ نقدی را تثبیت می‌کند، اما نگفته است که آیا بعد از روز سه‌شنبه نیز به این کار ادامه می‌دهد یا خیر.

بانک مرکزی نرخ بهره را 100 واحد در ثانیه افزایش داد و نرخ تسهیلات سپرده ثابت و نرخ تسهیلات وام ثابت خود را به ترتیب به 15.50 و 16.50 درصد رساند.