سرمایه گذاران خارجی از روز چهارشنبه 925 میلیون دلار به مصر ریخته اند© رویترز. عکس فایل: مردی در حال شمارش پوند مصری در بیرون بانکی در قاهره، مصر 24 اکتبر 2016. رویترز/محمد عبد الغنی/عکس فایل

قاهره (رویترز) – بانک مرکزی مصر در بیانیه‌ای اعلام کرد که سرمایه‌گذاران خارجی در سه روز پس از کاهش شدید ارزش پول مصر در هفته گذشته، بیش از 925 میلیون دلار به بازار ارز منتقل کرده‌اند.

پوند مصر از 27.60 در معاملات روز چهارشنبه به حدود 32 در برابر دلار کاهش یافت و تا پایان دوشنبه به 29.61 پوند بازگشت.

بیانیه بانک مرکزی افزود: ارزهای خارجی اضافی از منابع داخلی، حواله های مصری های شاغل در خارج از کشور و گردشگری نیز طی سه روز کاری گذشته وارد بازار شده است.

مصر وعده داده بود که با دستیابی به توافق با صندوق بین المللی پول برای یک بسته حمایت مالی 3 میلیارد دلاری در ماه اکتبر، به نرخ ارز “به طور پایدار انعطاف پذیر” تغییر خواهد کرد.

پس از جنگ روسیه در اوکراین که منجر به افزایش قبوض گندم و نفت شد و در عین حال ضربه ای به گردشگری از دو بازار بزرگ خود، اوکراین و روسیه، که منبع کلیدی ارز سخت هستند، وارد کرد، برای کمک به صندوق بین المللی پول متوسل شد.

این کشور جهش های دلاری خود را کاهش داده است تا به ارز اجازه دهد آزادانه شناور شود.

بیانیه بانک مرکزی می افزاید: بانک ها توانستند بیش از 2 میلیارد دلار درخواست واردکنندگان مصری را در سه روز گذشته و علاوه بر درخواست سایر مشتریان، برآورده کنند.

پس از اینکه بانک مرکزی در ماه فوریه واردات را محدود کرد، کالاها در بنادر مصر پشتیبان گیری کردند. ماه گذشته بانک مرکزی این محدودیت ها را حذف کرد و واردکنندگان به دنبال دلار بودند تا کالاهای خود را آزاد کنند.

با ادامه بازگشت سرمایه گذاران پس از کاهش ارزش پوند، فروش اوراق خزانه یک ساله یا کمتر مصر در حراجی های پنجشنبه و یکشنبه افزایش یافت.


منبع: https://www.investing.com/news/economy/foreign-investors-pour-925-million-into-egypt-since-wednesday-2981024