ریسک ها به شدت به سمت نزولی لیر ترکیه – MUFG – متمایل هستند

لیر در ماه گذشته کاهش خود را در برابر دلار آمریکا از سر گرفته است که منجر به افزایش USD/TRY شده است که در فاصله ای نزدیک به بالاترین رکورد پایان سال گذشته یعنی 18.363 افزایش یافته است. بازگشت لیر در پایان ژوئن کوتاه مدت بود. این بازگشت کوتاه با اعلام رگولاتور بانکی ترکیه مبنی بر اینکه وام‌های لیر تجاری به وام‌گیرندگان شرکتی را در صورتی که بیش از 15 میلیون TRY به ارز خارجی داشته باشند و اگر این مبلغ از 10 درصد کل دارایی‌ها یا فروش سالانه بیشتر شود، محدود می‌کند، آغاز شد.

به گفته تحلیلگران بانک MUFG، فاندامنتال داخلی حمایت کمی از لیر ترکیه ارائه می دهد. آنها USD/TRY را در پایان سه ماهه سوم 18.500 و در سه ماهه اول سال آینده 20.000 پیش بینی کردند.

نقل قول های کلیدی:

روند نزولی اساسی برای لیر به سرعت از سر گرفته شد که نشان دهنده عدم اعتماد سرمایه گذاران خارجی در تنظیمات سیاست داخلی است. CBRT همچنان تمایلی به تشدید سیاست در پاسخ به تورم افزایش یافته که در ژوئن به بالاترین حد خود یعنی 78.6 درصد رسید، ندارد. نرخ واقعی سیاست را برای تورم در قلمروی عمیقا منفی تنظیم می‌کند.»

در دوره میانی، تراز ریسک‌ها به شدت به سمت نزولی لیر باقی می‌ماند. ترکیه تامین مالی کسری حساب جاری خود را با چالش بیشتری مواجه کرده است. افزایش هزینه واردات انرژی منجر به افزایش کسری حساب جاری ترکیه به 28 میلیارد دلار در پنج ماه اول سال جاری شده است.


منبع: https://www.fxstreet.com/news/usd-try-risks-remain-heavily-tilted-to-the-downside-for-the-turkish-lira-mufg-202208011647