رگولاتور انحصاری FX چین، بانک‌ها را در مورد موقعیت‌یابی با سقوط یوان بررسی می‌کند

مقامات سرزمین اصلی تاکنون مجموعه‌ای از اقدامات را برای جلوگیری از افت سریع یوان به کار گرفته‌اند، از جمله افزایش پارامتری در تامین مالی شرکت‌های بزرگ برای تسهیل جمع‌آوری وجوه برای شرکت‌های داخلی از بازارهای خارج از کشور.

کن چئونگ، استراتژیست ارشد آسیایی FX در بانک میزوهو، گفت: «تنظیم‌کننده از این نظرسنجی برای بررسی علت و دیدگاه‌های مربوط به زیان شدید یوان در روز دوشنبه استفاده می‌کند و بنابراین رگولاتورها می‌توانند داروی مناسب را برای مشکل درست تجویز کنند.»

شانگهای/پکن (رویترز) – سه منبع آگاه به رویترز گفتند که تنظیم کننده ارز چین اواخر روز دوشنبه نظرسنجی را برای برخی بانک ها ارسال کرد و از آنها در مورد موقعیت آنها در بازار ارز پرسید.

دو تن از منابع گفتند که اداره دولتی ارز خارجی (SAFE) به صراحت اعلام کرد که این نظرسنجی فوری است.

چین، همراه با ژاپن، در ولگردی و ولگردی سختگیرانه جهانی برای مهار تورم بالا نقش مهمی داشتند و پکن بیشتر بر حمایت از اقتصاد آسیب دیده از کووید-19 متمرکز شد. چنین واگرایی سیاستی باعث افزایش استهلاک و خروج سرمایه شده است.

زینگ از ANZ گفت: “چین احتمالاً این بار از ذخایر محافظت خواهد کرد زیرا کنگره تأکید می کند که ذخایر ارزی نشانگر قدرت همه جانبه ملی است.”


منبع: https://www.investing.com/news/economy/exclusivechina-fx-regulator-surveys-banks-about-positioning-as-yuan-plunges–sources-2920320

یکی از این منابع گفت: “تنظیم کننده FX (از ما) در مورد دیدگاه های بازار و موقعیت ما پرسید.

این نظرسنجی در زمانی انجام می شود که به ضعیف ترین سطح خود از زمان بحران مالی جهانی در سال 2008 رسیده است و واحد فراساحلی آن به پایین ترین سطح خود رسیده است و تسلیم قدرت گسترده دلار آمریکا شده است.

بخوانید:  بازارهای اروپایی همچنان داستان سال هستند

زینگ ژائوپنگ، استراتژیست ارشد چین در ANZ گفت: «حرکت بعدی می‌تواند تشدید وام‌دهی به خارج از کشور باشد.

افزایش سریع دلار آمریکا به دلیل انقباض پولی تهاجمی فدرال رزرو و کندی اقتصاد چین، فشار نزولی را بر یوآن وارد کرده است، یوان که تا کنون بیش از 13 درصد در برابر دلار از دست داده است و به نظر می رسد بزرگترین افت سالانه خود را از آن زمان به بعد داشته باشد. 1994، زمانی که چین نرخ های رسمی و بازار را یکپارچه کرد.

ذخایر ارزی چین اکنون کمی بالاتر از سطح 3 تریلیون دلاری است که از نزدیک دیده می شود. چین در آخرین رکود اقتصادی در سال 2015، یک تریلیون دلار از ذخایر رسمی حمایت از یوان را سوزاند.

ذخایر ارزی در سطح بحرانی قرار دارد و برخی از فعالان بازار شرط می‌بندند که مقامات در نهایت مداخله کنند.»

یکی دیگر از منابع گفت که این نظرسنجی در زمانی انجام شده است که یوان “واکنش بیش از حد” نشان داده است، زیرا برخی از فعالان بازار ظاهرا “به طرز بدخواهانه ای یوان را کوتاه می کنند”.

SAFE بلافاصله به درخواست رویترز برای اظهار نظر پاسخ نداد.


© رویترز. عکس فایل: اسکناس های 100 یوانی چینی روی پیشخوان یکی از شعبه های یک بانک تجاری در پکن، چین، 30 مارس 2016 دیده می شود. رویترز/ کیم کیونگ هون

این منابع به شرط ناشناس ماندن صحبت کردند زیرا آنها مجاز به گفتگو در مورد این موضوع نیستند.