رویترز نوشت: قانونگذاران اتحادیه اروپا فشارها را برای کاهش بودجه مجارستان به دلیل مشکلات اختلاس افزایش دادند

بوداپست در هفته های اخیر برای دستیابی به توافقی با بروکسل و باز کردن بودجه برای اقتصاد بیمار مجارستان تحت فشار قرار گرفته است و دولت اوربان قول داده است که یک آژانس جدید ضد اختلاس ایجاد کند.

کشورهای عضو سه ماه فرصت دارند تا در مورد توصیه کمیسیون تصمیم بگیرند و اگر اقدامات بوداپست را در این مدت قانع کننده بدانند، می توانند مجازات را محدود کنند.

در پاسخ، حزب حاکم فیدز اوربان گفت که پارلمان اتحادیه اروپا بیشتر به مقابله با بحران اقتصادی ناشی از افزایش هزینه های انرژی ناشی از جنگ روسیه در اوکراین و تحریم های غرب علیه مسکو علاقه مند است تا مجارستان را مورد ضرب و شتم قرار دهد.

با استناد به خطرات فساد، انتظار می‌رود کمیسیون اروپا اواخر این هفته تعلیق میلیاردها دلار بودجه بوداپست را از بودجه مشترک 1.1 تریلیون یورویی (1.1 تریلیون دلاری) این اتحادیه برای سال‌های 2021-2027 توصیه کند.

فیدز در بیانیه‌ای گفت: «تعجب‌آور است که حتی در بحران کنونی اکثریت چپ‌گرای پارلمان اروپا فقط به حمله به مجارستان مشغول هستند.»

اتاق در بیانیه ای گفت: «وضعیت به گونه ای بدتر شده است که مجارستان به جای یک دموکراسی به یک «خودکامگی انتخاباتی» تبدیل شده است.

کمیسیون اروپا قبلاً حدود 6 میلیارد یورو بدهی برای بوداپست را از بسته محرک اقتصادی مجارستانی برای کووید-19 مسدود کرده است و دلیل آن نیز ناکافی بودن پادمان های ضد پیوند در تدارکات عمومی مجارستان است.

(1 دلار = 1.0021 یورو)


منبع: https://www.investing.com/news/forex-news/eu-lawmakers-raise-pressure-to-cut-funds-for-hungary-over-graft-woes-2892885

روز پنجشنبه، پارلمان اروپا با 433 رأی موافق و 123 رأی مخالف، گزارشی را تصویب کرد که در آن «وجود خطر آشکار نقض جدی ارزش‌های اتحادیه اروپا از سوی مجارستان» را اعلام کرد.

بخوانید:  قیمت نفت در هفته به پایین ترین حد خود می رسد. سطوح برای تماشا

وجوهی به ارزش یک دهم تولید ناخالص داخلی مجارستان ممکن است در خطر باشد در صورتی که سایر اعضای اتحادیه اروپا توصیه مورد انتظار کمیسیون را تأیید کنند، چشم‌اندازی که بر فورینت مجارستان، بدترین ارز اروپای مرکزی تأثیر گذاشته است.

نویسنده گابریلا باچینسکا

این اولین اقدام اتحادیه اروپا تحت تحریم مالی جدیدش به نام «پول نقد برای دموکراسی» خواهد بود که دو سال پیش دقیقاً در پاسخ به اوربان و همچنین متحدانش در لهستان، با مخالفت با اصول لیبرال دموکراسی در داخل بلوک موافقت کرد.

صلیبی خودخوانده غیرلیبرال، با این حال، فاسدتر بودن مجارستان نسبت به سایر کشورهای بلوک 27 کشوری را رد می کند.

چپ‌ها در بروکسل می‌خواهند مجارستان را بارها و بارها مجازات کنند و وجوهی را که برای کشور ما تعلق می‌گیرند، دریغ کنند.»

بروکسل (رویترز) – اکثریت بزرگی از قانونگذاران اتحادیه اروپا روز پنجشنبه به محکومیت آسیب به دموکراسی در مجارستان در دوره نخست وزیری کهنه کار ویکتور اوربان رأی دادند و فشار بر این اتحادیه را برای قطع بودجه این کشور کمونیستی افزایش دادند.


© رویترز. عکس فایل: پرچم‌های اتحادیه اروپا در خارج از مقر کمیسیون اتحادیه اروپا در بروکسل، بلژیک، 17 ژوئن 2022 در اهتزاز هستند. رویترز/ایو هرمان/عکس فایل

اوربان سال‌هاست که با اتحادیه اروپا که مجارستان در سال 2004 به آن پیوست، بر سر حقوق مهاجران، همجنس‌گرایان و زنان و همچنین استقلال قوه قضاییه، رسانه‌ها و دانشگاه‌ها درگیر اختلافات شدیدی بوده است.