رویترز نوشت: افزایش قیمت ها در مصر باعث دردهای اقتصادی خانه می شود


5/5

© رویترز. عکس فایل: یک فروشنده مصری منتظر مشتریان برای خرید کالاهای مصرفی، برنج و روغن در بازار محبوب قاهره، مصر، 18 ژانویه 2023 است. رویترز/حدیر محمود

2/5

نوشته مریم ریزک

قاهره (رویترز) – در زمان‌های بهتر، خانواده ام محمد در استراحتگاه‌های ساحل دریای سرخ مصر به تعطیلات می‌رفتند.

الان پولی برای تعطیلات نیست. ام محمد، 61 ساله، و همسرش، که با دو پسر بالغ در آپارتمانی در نزدیکی جاده قاهره زندگی می کنند، در حالی که سعی می کنند از حقوق بازنشستگی ناچیز خود از یک شرکت انرژی تامین کنند، از اقلامی مانند گوشت کم می کنند.

طی ماه‌های اخیر، شتاب‌دهی تورم، قدرت مخارج مصری‌ها را که قبلاً شوک‌های اقتصادی مکرر و سال‌ها ریاضت اقتصادی را متحمل شده بودند، تحت تأثیر قرار داده است.

همراه با بحران ارزی، آسیب پذیری اقتصادی را که مدت ها توسط وام دهندگان بین المللی و متحدان خلیج فارس حمایت می شد، آشکار کرده است که مصر را به عنوان محور اصلی امنیت منطقه می بینند.

دولت می‌گوید برای کاهش قیمت‌ها و گسترش هزینه‌های اجتماعی هر کاری که می‌تواند انجام می‌دهد و اغلب فشارهای فعلی را عوامل خارجی مرتبط با جنگ در اوکراین مقصر می‌داند.

همچنین به رونق زیرساخت‌های دولتی اشاره می‌کند که باعث ایجاد جاده‌ها و شهرهای جدید شده و به اقتصاد مصر کمک کرده تا از طریق همه‌گیری ویروس کرونا در رشد خود باقی بماند.

برای ام محمد، این راحتی کمی است. شوهرش اکنون زود بیدار می شود تا برای نان یارانه ای سنگین صف بکشد. یکی از دخترانش که در همان نزدیکی زندگی می کند، پس از اینکه هیچ گزینه ای برای تحصیل در آن منطقه پیدا نکرد، جواهرات می فروخت تا هزینه تحصیل فرزندان خردسالش را بپردازد.

ام محمد طی مصاحبه ای در آپارتمانش در زباله ها گفت: “ما سیستم فاضلاب مناسب یا آب تمیز نداریم. گاهی اوقات شیر ​​آب را باز می کنم و آب بوی فاضلاب می دهد و نمی توانم هر روز آب بطری بخرم.” خیابان پراکنده در حومه شمالی قاهره.

او افزود: «دیگر طبقه متوسطی وجود ندارد، فقط افراد طبقه بالا می توانند در حال حاضر زندگی کنند.

کاهش ارزش ها

پیامدهای تهاجم روسیه به اوکراین در فوریه 2022 بحران ارز خارجی مصر را تشدید کرد، زیرا سرمایه‌گذاران خارجی که از قبل در حال خنک کردن این کشور بودند، به سرعت بیش از 20 میلیارد دلار برداشت کردند، بهبود گردشگری کوتاه شد و صورت حساب واردات کلیدی افزایش یافت.

بانک مرکزی اولین مورد از یک سری کاهش ارزش شدید را مجاز دانست و مصر به دنبال آخرین دور حمایت خود از کشورهای نفت خیز خلیج فارس و صندوق بین المللی پول بود.

پوند مصر از ماه مارس گذشته نزدیک به 50 درصد کاهش یافته است و تورم سالانه به بالای 20 درصد رسیده است، بالاترین رقم در پنج سال اخیر، اگرچه مصرف کنندگان به افزایش شدید قیمت برای بسیاری از کالاها، از جمله اقلام غذایی اساسی که برخی از مغازه ها شروع به جیره بندی کرده اند، اشاره می کنند. .

در حالی که بسیاری از کشورها در تلاش برای مهار تورم افسارگسیخته هستند، مصر با جمعیت 104 میلیون نفری یکی از کشورهایی است که بیشترین آسیب را دیده است.

گرافیک: غذاها و نوشیدنی ها باعث افزایش تورم مصر می شوند –

بر اساس داده های رسمی تا سال 2020 حدود 30 درصد از مردم مصر در فقر زندگی می کردند. در حالی که از قبل از همه‌گیری هیچ آمار رسمی منتشر نشده است، اقتصاددانان تخمین می‌زنند که فقر در حال افزایش است و بسیاری دیگر نزدیک به خط فقر زندگی می‌کنند.

دو موسسه خیریه ای که رویترز با آنها تماس گرفت، گفتند که جمع آوری کمک های مالی برای آنها دشوار است و نگران هستند که مجبور شوند خدمات خود را کاهش دهند.

رئیس یکی از موسسات خیریه، بنیاد ابواب الخیر، گفت که برخی از افرادی که قبلا کمک مالی می کردند، اکنون خودشان به دنبال کمک هستند و ارائه غذا، درمان پزشکی و سایر حمایت ها را در 15 شهر مصر تحت فشار قرار داده اند.

هیثم الطبیعی در سخنانی گفت: «تقاضای کمک در سه ماه گذشته دو برابر مدت مشابه سال گذشته است. همه اینها افرادی هستند که منبع درآمدی دارند، اما برای تأمین معاش بسیار کم شده است». قبل از تحویل غذا به محله ای کارگری در مرکز قاهره.

“دست از هق هق زدن”

رئیس جمهور عبدالفتاح السیسی، رئیس سابق ارتش که اولین رهبر منتخب دموکراتیک مصر را در سال 2013 برکنار کرد، اذعان کرده است که وضعیت دشوار است، اما گفت که چالش ها از سوی دولت نیست.

اظهارات سیسی در هفته گذشته که به مصریان می‌گفت در مورد اقتصاد «پرهیز کردن» را متوقف کنید، جنجال‌های طنزآمیز را در رسانه‌های اجتماعی به همراه داشت، همانطور که دستورالعمل اخیر دولت مبنی بر پیشنهاد پای مرغ به عنوان گزینه‌ای ارزان و غنی از پروتئین برای خانواده‌های سخت‌گیر انجام شد.

تاکنون نشانه‌های ظاهری کمی از مخالفت عمومی وجود دارد که می‌تواند خطرناک باشد. تدابیر شدید امنیتی اعمال شده در جریان سرکوب گسترده مخالفان سیاسی در دوره سیسی به این معنی است که اعتراضات عمومی به طور موثر ممنوع شده و حساب های رسانه های اجتماعی تحت نظارت قرار می گیرند.

نمودار: ارزش پوند مصر به پایین ترین حد تاریخی رسید –

با این حال، آشفتگی اقتصادی بیشتر در کوتاه‌مدت، برنامه‌های مصر را برای تغییر اوضاع پس از آشفتگی‌های سیاسی و اقتصادی که پس از قیام بهار عربی در سال 2011 به دنبال داشت، پیچیده می‌کند.

این کشور اخیراً قرارداد جدیدی را با صندوق بین‌المللی پول آغاز کرده است که شامل 3 میلیارد دلار فاینانس است که پس از بررسی‌ها به صورت اقساط پرداخت می‌شود و قرار است مقامات را به کاهش هزینه‌ها و بار بدهی، تغییر دائمی به نرخ ارز انعطاف‌پذیر و انجام اصلاحات ساختاری از جمله تشویق کند. کاهش نقش اقتصادی دولت و ارتش.

این توافق همچنین افزایش هزینه های اجتماعی را برای حمایت از اقشار آسیب پذیر پیش بینی می کند. با این حال، اگر تورم امسال بالاتر از حد انتظار باقی بماند، این امر می‌تواند باعث رایزنی‌ها با صندوق بین‌المللی پول شود و با فشار دادن دولت به هزینه بیشتر برای یارانه‌ها، بر فشارهای بودجه‌ای بیفزاید.

دولت که به بیش از 70 میلیون شهروند یارانه سنگینی برای نان می دهد، این هفته ارائه نان قیمت تمام شده را برای کسانی که کارت یارانه ندارند آغاز کرد. مقامات می گویند کمک هزینه نقدی برای فقیرترین خانواده های کشور به بیش از پنج میلیون خانواده افزایش یافته است.

با این حال، برای بسیاری، چنین حمایتی کم است.

الطابعی، مدیر خیریه، گفت: «موسسات خیریه بخش بزرگی از نیازهای مصر را پوشش می دهند، حتی برای کسانی که مستمری و کمک هزینه های مختلف دولتی دریافت می کنند.


منبع: https://www.investing.com/news/forex-news/egypts-soaring-prices-drive-home-economic-pain-2984093