رویترز می گوید، ژاپن می گوید آماده است تا در شرایطی که داده های تورم ایالات متحده باعث زیان گسترده دلار می شود، عمل کند

سوزوکی در پاسخ به این سوال که آیا ژاپن برای جلوگیری از افزایش شدید ین یک شبه مداخله کرده است یا خیر، از اظهار نظر خودداری کرد.


© رویترز. عکس فایل: مانیتوری که نرخ مبادله ین ژاپن در برابر دلار آمریکا را روی یک مانیتور نشان می‌دهد، در این عکس که توسط Kyodo در 22 اکتبر 2022 گرفته شده است، در توکیو، ژاپن به تصویر کشیده شده است. اعتبار اجباری Kyodo/از طریق رویترز

این اظهارات پس از آن بیان شد که داده‌های ضعیف‌تر از حد انتظار قیمت مصرف‌کننده در ایالات متحده، انتظارات بازار را برای افزایش شدید نرخ بهره فدرال رزرو کاهش داد و باعث شد دلار در یک شبه 4 ین در برابر ارز ژاپن سقوط کند.

شونیچی سوزوکی، وزیر دارایی به خبرنگاران گفت که مقامات با “احساس فوریت بالا” از نزدیک حرکات بازار را زیر نظر دارند و آنها آماده هستند تا در صورت نیاز، با تکرار اظهارات قبلی ماساتو کاندا، دیپلمات ارشد مالی، اقدام کنند.

در گذشته، مداخلات ژاپن بیشتر برای تضعیف ین و حمایت از بخش صادرات انجام می شد.

در حالی که با توجه به کاهش شدید 20 درصدی ین در برابر دلار در سال جاری، افزایش ارزش ین باعث آرامش سیاست گذاران می شود، توکیو همواره نسبت به حرکت های ارزی بیش از حد یک طرفه هشدار داده است.

صبح روز جمعه در توکیو، دلار در حدود 141.57 ین رسید.

وزارت خزانه داری ایالات متحده روز پنجشنبه گفت که هیچ شریک تجاری عمده ای نرخ ارز خود را دستکاری نکرده است تا تا ژوئن 2022 به مزیت رقابتی ناعادلانه دست یابد. وزارت خزانه داری در گزارشی شش ماهه اعلام کرد که عمده مداخلات مشاهده شده با هدف تقویت ارزها بوده است نه تضعیف آنها.

سوزوکی به خبرنگاران گفت: «دولت با احساس فوریت بالا حرکات بازار ارز را از نزدیک مشاهده خواهد کرد و در صورت لزوم پاسخ مناسبی خواهد داد.

مقامات ژاپنی در سپتامبر وارد بازار شدند تا برای اولین بار از سال 1998 ین را تقویت کنند و در ماه گذشته زمانی که دلار به بالاترین حد در 32 سال گذشته نزدیک به 152 ین تقویت شد، دوباره مداخله کردند.

توکیو (رویترز) – مقامات ژاپنی روز جمعه نسبت به مداخله در بازار ارز پس از نوسانات شدید ین در یک شبه هشدار دادند که ناشی از آمارهای ضعیف تر از حد انتظار تورم ایالات متحده و فروش گسترده دلار بود.

نوشته تتسوشی کاجیموتو

وی گفت: “ما به طور مناسب با مقامات ارزی سایر کشورها از جمله ایالات متحده هماهنگ خواهیم کرد.”


منبع: https://www.investing.com/news/economy/japan-says-it-is-closely-watching-fx-moves-ready-to-respond-2940827

کاهش یک شبه دلار گسترده بود و جایگاه قابل توجهی را در برابر بسیاری از رقبای خود از دست داد. ین ژاپن در یک نقطه با بزرگترین رشد یک روزه خود از سال 2008 صعود کرد و به 140.9350 در برابر دلار رسید.

ژاپن در فهرست نظارتی وزارت خزانه داری قرار داشت، اما سوزوکی گفت که این “به این معنا نیست که در مورد سیاست ارزی ژاپن سوال ایجاد می کند.”