رویترز، چین در کانون توجه قرار دارد، زیرا سال 2023 به درستی پیش می رود


2/2

© رویترز. عکس فایل: افرادی که ماسک به صورت دارند در خیابان راه می‌روند، زیرا شیوع بیماری کرونا (COVID-19) در شانگهای، چین، 13 دسامبر 2022 ادامه دارد. رویترز/الی سونگ

2/2

نوشته جیمی مک گیور

(رویترز) – نگاهی به روز آینده در بازارهای آسیایی از جیمی مک گیور.

معاملات بازارهای جهانی روز سه شنبه به درستی آغاز می شود، با آخرین بینش در مورد نحوه بسته شدن بخش تولید چین در سال گذشته احتمالاً لحن روز آینده در آسیا را تعیین می کند.

انتظار می‌رود شاخص مدیران خرید تولیدی Caixin چین در ماه دسامبر برای پنجمین ماه متوالی در منطقه رکود باقی بماند و از 49.4 در نوامبر به 48.8 کاهش یابد.

این به دنبال داده‌های رسمی PMI در آخر هفته است که شدیدترین سرعت انقباض را در ماه دسامبر در تقریباً سه سال اخیر نشان می‌دهد، زیرا عفونت‌های COVID-19 در خطوط تولید پس از لغو ناگهانی اقدامات ضد ویروسی پکن در حال عبور بودند.

گرافیک: PMI چین – رسمی

دومین اقتصاد بزرگ جهان در حال گذر از یک تحول باورنکردنی اقتصادی، سیاسی و اجتماعی است که در هفته‌ها و ماه‌های آینده با چرخش اخیر پکن در سیاست‌های ضد کووید صفر تشدید خواهد شد.

شرکت داده های بهداشتی مستقر در بریتانیا، Airfinity تخمین می زند که حدود 9000 نفر در چین احتمالاً هر روز بر اثر کووید جان خود را از دست می دهند و انتظار دارد موارد ابتلا به کووید در 13 ژانویه با 3.7 میلیون عفونت روزانه به اوج خود برسد.

شلیک چین به چیزی که به تمام سیلندرها نزدیک می شود، یک رونق بسیار مورد نیاز برای اقتصاد جهانی در سال جاری خواهد بود. با این حال، تأثیر آن بر بازارهای دارایی کمتر آشکار است زیرا فشارهای تورمی بالقوه ناشی از بازگشایی اقتصادی می تواند بانک های مرکزی را مجبور کند که نرخ های بهره را برای مدت طولانی تری بالاتر نگه دارند.

گرافیک: شگفتی های اقتصادی چین

اجماع در میان اقتصاددانان مبنی بر اینکه اقتصاد ایالات متحده در سال جاری وارد رکود خواهد شد، به طور غیرعادی و قابل توجهی قوی است. این به چشم‌انداز ضعیف عملکرد سود و سهام اشاره می‌کند، حتی اگر برخی از سرمایه‌گذاران بگویند که این تنظیم عالی برای یک استراتژی سرمایه‌گذاری صعودی مخالف است.

با این حال، در کوتاه مدت، ترس از کووید در چین ممکن است منافع بلندمدت را تحت الشعاع قرار دهد و بر این اساس بر احساسات تأثیر بگذارد.

منصفانه است که بگوییم سرمایه گذاران از دیدن بازگشت سال 2022 خوشحال هستند. سهام جهانی حدود 14 تریلیون دلار از دست دادند و دومین بدترین عملکرد سالانه خود را ثبت کردند و اوراق قرضه بدترین سال خود را در چند دهه گذشته داشتند. با هم، یک سبد سهام و اوراق قرضه 60-40 معمولی یکی از بدترین سال های خود را در تقریبا یک قرن گذشته سپری کرد.

بسیاری از آن را می توان به دلیل نزدیک به 300 افزایش نرخ در سراسر جهان در سال گذشته دانست. اما در حالی که بسیاری از انقباضات جهانی ارائه شده است، اثرات کامل آن احساس نشده است.

شروع محتاطانه سال برای بازارها و گزارش غم انگیز PMI چین، جای تعجب ندارد.

سه تحول کلیدی که می تواند جهت گیری بیشتری را به بازارها در روز سه شنبه ارائه دهد:

– PMI تولید استرالیا (دسامبر)

– PMI تولید Caixin چین (دسامبر)

– PMI تولید ایالات متحده (دسامبر)


منبع: https://www.investing.com/news/forex-news/marketmind-china-in-spotlight-as-2023-properly-gets-going-2971875