رویترز، رئیس بانک مرکزی می گوید که احتمال مداخلات بزرگ تاج و تخت چک کمتر است

به طور کلی، اکنون احساسات در منطقه بهتر شده است.»

کرون در برابر یورو 24.28 معامله می شود و هفته گذشته به بالاترین سطح خود از قبل از حمله روسیه به اوکراین در فوریه رسید. مداخلات تاج را در یک محدوده تنگ و در سمت قوی 24.78 از زمان شروع آنها نگه داشته است.

پراگ (رویترز) – اوا زمرازیلووا، معاون رئیس‌جمهور چک روز یکشنبه گفت که بعید است بانک ملی چک مجبور شود در بازارهای ارز به اندازه ماه‌های اخیر که فشارها علیه ولیعهد قوی بود، مداخله کند.

زمرازیلووا گفت که انتظار دارد تورم که در ماه اکتبر به 15.1 درصد کاهش یافت، در سه ماهه دوم سال آینده تک رقمی شود.

ذخایر CNB از 160.4 میلیارد یورو در آوریل به 131.6 میلیارد یورو در پایان اکتبر یا حدود 48 درصد از تولید ناخالص داخلی مورد انتظار سال 2022 کاهش یافت.

زمرازیلووا در یک برنامه مناظره یکشنبه در تلویزیون چک گفت: «قسمت‌های کوتاه‌تر، کوچک‌تر و گران‌تر زیادی وجود داشت، اما من انتظار ندارم که این قسمت‌ها در آینده قابل پیش‌بینی بازگردند.

در ماه ژوئیه، بانک ملی چک (CNB) از 10 میلیارد یورو (10.35 میلیارد دلار) از ذخایر عظیم بین المللی خود برای حمایت از تاج استفاده کرد. بر اساس داده های بانکی، میزان مداخله در ماه سپتامبر به 2.6 میلیارد یورو کاهش یافت.


© رویترز. سکه ها و اسکناس های تاج چک در این تصویر دیده می شود که در 1 آوریل 2017 گرفته شده است. رویترز/دیوید دبلیو سرنی/تصویر

بانک مرکزی از ماه مه به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای مبارزه با تورم بالای سه دهه اخیر، برای حمایت از تاج و تخت مداخله کرده است، زیرا تاج و ارزهای اروپای مرکزی تحت فشار قرار گرفتند زیرا بحران انرژی نگرانی‌هایی را در مورد اقتصاد آنها ایجاد کرد و افزایش نرخ بهره در منطقه را افزایش داد. در حالی که بانک های مرکزی بزرگ جهانی شروع به افزایش نرخ های خود کردند.

زمرازیلووا با اکثریت 5-2 در جلسه 3 نوامبر بانک به حفظ نرخ بهره اصلی در 7.00 درصد رای داد، علیرغم پیش بینی کارکنان جدید که حاکی از افزایش آن است. بانک از مداخلات برای تمجید از سیاست خود استفاده می کند.

(1 دلار = 0.9660 یورو)


منبع: https://www.investing.com/news/economy/big-czech-crown-interventions-less-likely-central-banker-says-2942394