رویترز، دبیر کل اتحادیه بانک‌ها می‌گوید: بانک‌های لبنان «نقد نقدینگی ندارند».

لبنان در تنگنای یک فروپاشی مالی قرار گرفته است که بیش از 98 درصد ارزش پول محلی را به همراه داشته و بیش از 80 درصد از جمعیت را به زیر خط فقر برده است.

بیروت (رویترز) – دبیرکل انجمن بانکی لبنان روز چهارشنبه در نامه‌ای که مواضع بانک‌ها را مشخص کرد، گفت: بانک‌های تجاری لبنان نقدینگی کافی برای بازپرداخت سپرده‌گذاران ندارند.

این بحران در سال 2019 و به دنبال دهه‌ها حکومت فاسد، مخارج بی‌رویه و سوء مدیریت مالی آغاز شد و بانک‌ها محدودیت‌هایی را برای برداشت و نقل و انتقالات اعمال کردند، اگرچه قانون کنترل سرمایه تصویب نشده بود.

لبنان در تلاش است تا از طریق گفتگو با صندوق بین المللی پول به این بحران دست یابد تا به 3 میلیارد دلار دست یابد که می تواند اقتصاد را آغاز کند.

در این نامه آمده است که بانک‌های تجاری تا اواسط فوریه تقریباً 86.6 میلیارد دلار در بانک مرکزی لبنان سپرده‌گذاری کرده‌اند و تا 31 ژانویه 2023، یک موقعیت منفی خالص با بانک‌های گزارشگر 204 میلیون دلار داشتند.


© رویترز. عکس فایل: نمای کلی خیابانی را نشان می دهد که میزبان بانک ها و مؤسسات مالی است، معروف به خیابان بانک ها، در منطقه مرکزی بیروت، لبنان، 28 سپتامبر 2018. رویترز/ جمال سعیدی

اما صندوق بین المللی پول سال گذشته گفت که پیشرفت لبنان در اجرای اصلاحات مورد نیاز “بسیار کند” است و بخش عمده آن هنوز انجام نشده است.


منبع: https://www.investing.com/news/forex-news/lebanon-banks-have-no-liquidity-says-bank-association-secretary-general-3024926

این نامه توسط فادی خلف از انجمن بانک های لبنان (ABL) امضا شد و به عنوان مقدمه ای برای گزارش ماهانه ABL عمل کرد. خلف گفت که این “نظر و تحلیل شخصی” او را نشان می دهد.

بخوانید:  شرکت Kohl's (KSS) یک پایین کلان فنی پیدا کرد

خلف نوشت: «این اعداد بدون شک نشان می دهد که بانک ها نقدینگی ندارند.

این امر خشم شدیدی را علیه موسسات مالی برانگیخت، اما بانک‌ها می‌گویند که سیاست‌های دولت و بانک مرکزی مقصر هستند.

این خسارات حدود 72 میلیارد دلار برآورد شده است.

سعد چامی، معاون نخست وزیر موقت لبنان، معمار نقشه راه بازیابی متوقف شده این کشور، سال گذشته به رویترز گفت که بانک‌ها باید در جذب زیان‌های ناشی از بخش مالی «ابتدا عمل کنند».