رویترز، اقتصاددان ارشد اس اند پی گلوبال، سلطه دلار را در حال کاهش می بیند

او به افزایش تجارت انجام شده و تامین مالی ارزان ارائه شده توسط بانک های توسعه ای مستقر در چین مانند بانک سرمایه گذاری زیرساخت آسیا و بانک توسعه جدید، که قبلاً به عنوان بانک BRICs شناخته می شد، اشاره کرد.

لندن (رویترز) – اقتصاددان ارشد آژانس رتبه‌بندی اعتباری S&P Global (NYSE:) روز سه‌شنبه گفت که تسلط دلار به عنوان ارز غالب جهانی در حال کاهش است.


منبع: https://www.investing.com/news/stock-market-news/sp-globals-top-economist-sees-dollar-dominance-diminishing-3123600

پل گرونوالد، اقتصاددان ارشد S&P در کنفرانسی که توسط این شرکت رتبه‌بندی در لندن برگزار شد، گفت: دلار «کشش قبلی را ندارد».


© رویترز. عکس فایل: تصویر تصویری اسکناس های 100 دلاری آمریکا را نشان می دهد که در 2 اوت 2011 در توکیو گرفته شده است. رویترز/یوریکو ناکائو/عکس فایل

گرونوالد به تعدادی از مثال‌ها اشاره کرد که در آن کشورها اکنون دلار را دور می‌زنند: “ما چیزهای دیگری خارج از دنیای دلار داریم”.

“یک تکه تکه شدن در اطراف لبه ها وجود دارد”.

تحریم‌های تهاجمی ایالات متحده مانند مسدود کردن صدها میلیارد دلار از ذخایر روسیه در سال گذشته، باعث شده است که کشور‌ها شروع به تجارت با ارزهای دیگر به غیر از دلار و همچنین بازگرداندن ذخایر طلا کرده‌اند.

گرونوالد گفت: “ایالات متحده (دلار) به عنوان یک ارز پیشرو در جهان ادامه خواهد داد، (اما) دیگر ارز غالب جهانی نخواهد بود.”