روپیه پاکستان پس از برداشتن سقف ارز توسط گروه سازنده بازار توسط رویترز، کاهش یافت© رویترز. عکس فایل: یک تاجر ارز هنگام آماده کردن مبادله دلار آمریکا در اسلام آباد پاکستان در 11 دسامبر 2017، اسکناس های روپیه پاکستان را می شمرد. رویترز/ کارن فیروز

توسط آریبا شهید و آصف شهزاد

کراچی، پاکستان (رویترز) – روپیه پاکستان در روز چهارشنبه پس از برداشتن سقف ارز توسط شرکت‌های مبادلات ارزی، 1.2 درصد تضعیف شد و گفتند که این امر باعث ایجاد انحرافات “مصنوعی” برای اقتصادی شده است که نیاز مبرم به کمک صندوق بین‌المللی پول دارد.

حرکت به سمت نرخ ارز مبتنی بر بازار باید صندوق بین‌المللی پول را خوشحال کند، زیرا این یکی از شروطی است که وام‌دهنده چندجانبه قبل از موافقت با بازگشایی برنامه نجات متوقف شده برای پاکستان تعیین کرده است.

تلاش های اسحاق دار وزیر دارایی برای دفاع از روپیه، از جمله مداخله در بازار ارز، برخلاف توصیه صندوق بین المللی پول بود.

بانک مرکزی که با بالاترین تورم در دهه‌های اخیر مبارزه می‌کند، نرخ‌های بهره را به شدت افزایش داده است، اما این کشور به سختی ذخایر ارزی کافی برای پوشش سه هفته واردات را دارد و برای انجام تعهدات تامین مالی خارجی خود با مشکل مواجه است.

اتحادیه شرکت‌های مبادلاتی پاکستان (ECAP) اواخر روز سه‌شنبه اعلام کرد که سقف ارز را به نفع این کشور برداشته است.

ظفر پاراچا، دبیرکل ECAP در بیانیه‌ای گفت: «ما تصمیم گرفته‌ایم که نرخ ارز را برابر (با) آنچه در مقابل کارت‌های اعتباری به بانک‌ها عرضه می‌کنیم، برسانیم و افزود که سطح آن ۲۵۵/۲۵۶ روپیه برای دلار است.

ECAP در بیانیه ای اعلام کرد که روپیه در معاملات اولیه بازار آزاد در روز چهارشنبه 240.60 در برابر دلار آمریکا عرضه شد و در مقایسه با محدوده 237.75/240 در پایان روز سه شنبه، با قیمت 243 عرضه شد.

تا کنون، ارزش روپیه در برابر دلار در سال مالی 2022-23 که در 30 ژوئن به پایان می رسد، 11.23 درصد کاهش یافته است.

قبل از برداشته شدن سقف روپیه، بازارها برای ارزیابی ارزش آن به سه نرخ مختلف چشم دوختند – نرخ رسمی بانک دولتی، نرخی که توسط شرکت‌های ارز ارزی ارزیابی می‌شود و نرخ بازار سیاه.

محمد سهیل، مدیر اجرایی کارگزاری Topline Securities گفت: «اگرچه نرخ امروز بانکی هنوز اعلام نشده است، اما ما فکر می‌کنیم که نرخ دلار در بانک‌ها ممکن است در چند روز آینده تا 5 درصد کاهش یابد.»

ملک بستان، رئیس ECAP به رویترز گفت که بانک مرکزی در جلسه ای تضمین داده است که بانک های تجاری باید ظرف یک هفته به شرکت های صرافی دلار عرضه کنند.

بستان گفت: “ما با کمبود مواجه هستیم. دلار فیزیکی نداریم.” “مردم دلار نمی فروشند، بلکه فقط می خرند.”

او گفت که برداشتن این سقف تجارت در بازار سیاه را محدود می‌کند، اگرچه پر کردن این شکاف به زمان نیاز دارد.

فهد رئوف، رئیس بخش تحقیقات اسماعیل اقبال اوراق بهادار، گفت: “نرخ بازار سیاه همچنان در محدوده 260 تا 270 ثابت است. تصمیم شرکت‌های صرافی هیچ تاثیری نداشته است.”

سرمایه گذاران بازار سهام با افزایش 1.77 درصدی شاخص بورس اوراق بهادار پاکستان (PSX) به تصمیم حذف سقف ارز پاسخ مثبت دادند. سهیل تاپ لاین گفت سرمایه گذاران امیدوارند که حذف سقف به متقاعد کردن صندوق بین المللی پول برای از سرگیری پرداخت کمک کند.

صندوق بین المللی پول هنوز نهمین بررسی خود را برای انتشار 1.1 میلیارد دلار تایید نکرده است، که در ابتدا قرار بود در نوامبر سال گذشته پرداخت شود. صندوق از پاکستان می‌خواهد یارانه‌ها را کاهش دهد، بدهی‌های بخش انرژی را کاهش دهد و مالیات‌های بیشتری برای کاهش کسری بودجه وضع کند و به نرخ ارز مبتنی بر بازار تبدیل شود.

نخست وزیر شهباز شریف روز سه شنبه گفت که کشورش مایل است در مورد تمام خواسته های صندوق بین المللی پول بحث کند.

(نوشتن و گزارش توسط آصف شهزاد در اسلام آباد؛ ویرایش توسط کیم کوگیل و سایمون کامرون مور)


منبع: https://www.investing.com/news/economy/pakistani-rupee-falls-after-market-maker-group-removes-currency-cap-2987356